EET odstartuje o půlnoci. Některé hospody končí, jiné budou protestovat

Úvodní fáze zavádění elektronické evidence tržeb (EET) vstoupí o půlnoci do života prvních podnikatelů: ve stravovacích a ubytovacích službách. Nic na tom nezměnilo ani středeční dění v Senátu či ve sněmovně. Skupina senátorů z klubu ODS a STAN a senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) představili návrh na zrušení zákona o EET. Podle nich uškodí zejména malým podnikatelům. Návrhy budoucích změn v EET pak ve sněmovně předložili ministr financí Andrej Babiš (ANO), poslanci KDU-ČSL i někteří další zákonodárci. Změny jsou přiloženy k daňovému balíku, který sněmovna ve středu odeslala do závěrečného schvalování.

Senátoři také převzali občanskou petici za zrušení zákona s více než 11 500 podpisy, k níž se mimo jiné připojilo i 19 starostů a 14 senátorů.

Zákon navrhl Valenta a občanští demokraté se starosty se k němu připojili. Valenta uvedl, že senátory k tomu vedly chaotické události posledních týdnů. „To byl důvod k tomu, abychom iniciovali nový zákon o zrušení EET, protože si myslíme, že dokonce ani vládní koalice už dneska neví, co s tím má dělat. Od samého začátku jsme tvrdili, že to je velká hloupost a akorát na šmírování lidí,“ řekl.

Události: Den do startu EET (zdroj: ČT24)

Zákon o evidenci tržeb patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice. V první fázi má zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách začít ve čtvrtek elektronicky evidovat tržby. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

„Teď sbíráme všechny podpisy, dovedu si představit, že během středy je budeme mít všechny,“ řekl předseda klubu starostů Jan Horník. Připustil ale, že jednání příští schůze horní komory, 14. prosince, se nestihne. Pokud by se tedy zákon na jednání Senátu dostal, projednávali by ho senátoři v lednu příštího roku. Předkladatelé zákona by chtěli ochránit zejména podnikatele, které EET teprve čeká.

  • 1. fáze – prosinec 2016: stravovací a ubytovací služby
  • 2. fáze – březen 2017: maloobchod a velkoobchod
  • 3. fáze – březen 2018: ostatní činnosti ( s výjimkou vybraných řemesel a výrobních činností - viz 4. fáze), například svobodná povolání, doprava, zemědělství.
  • 4. fáze – červen 2018: řemeslníci

Senátor za ODS Miloš Vystrčil odhadl, že nyní stojí za návrhem deset senátorů z řad občanských demokratů, devět za STAN a někteří nezávislí senátoři, zhruba kolem 25 zákonodárců, řekl. Je to podle něj do jisté míry i symbolické gesto. Vyjadřuje, že v Senátu existují lidé, kteří si nemyslí, že je správné vychovávat lidi tím způsobem, že je všechny budete podezřívat, že mají tendenci něco dělat protiprávně, dodal.

Horník to považuje za nejhorší udavačství, které podle něj vznikne. Je také přesvědčen, že finanční správa nebude stíhat všechny doklady zkontrolovat, a proto se bude možná zabývat jen věcmi, jež obdrží na udání. „A mně vadí, že máme ministra financí (šéfa hnutí ANO Andreje Babiše), který v bývalém Československu, aspoň se o tom mluví, byl spolupracovníkem StB a mně to potom i dochází, proč dneska tyto estébácké metody jsou vnesené do tohoto zákona,“ řekl Horník.

Slovenské soudy však rozhodly, že miliardář slovenského původu Babiš je evidován ve svazcích StB neoprávněně.  

Události, komentáře: Poslanecká bitva o EET – Václav Votava (ČSSD), Jan Volný (ANO), Zbyněk Stanjura (ODS) (zdroj: ČT24)

Začala hra o vynětí z elektronické evidence

S návrhem změn v EET (osvobození plateb kartou prostřednictvím internetu u e-shopů, kde se transakce odehraje bez osobní účasti, a osvobození podnikatelů s tržbami do 250 tisíc korun ročně a přihlášených k paušální dani),  přišel minulý týden Babiš a chce je prosadit formou poslaneckého návrhu k daňovému balíku. 

Poslanci KDU-ČSL také chtějí, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají stanovenou paušální daň. Kromě toho navrhují vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Chtějí z EET vyjmout i podnikatele s ročními příjmy do 414 tisíc korun a také ty podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevydělají víc než 5401 korun.

Zástupci ODS a TOP 09 a Starostové předložili návrhy na zrušení celého zákona o EET. 

Podnikatelům vadí především zmatky na poslední chvíli

Zástupci podnikatelů jsou rozčarováni ze změn předkládaných na poslední chvíli.  „Největším problémem je nejistota,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který také zdůraznil, že obecná podpora komory k zavedení EET trvá. A podobně se vyjádřil i Svaz obchodu a cestovního ruchu. Ten podle jeho prezidentky Marty Novákové rovněž podporuje plošné zavedení EET od počátku, ale je proti vytváření výjimek.

„Nechceme, aby v rámci hysterie, která teď kolem EET vznikla, byly vytvářeny výjimky k jejímu plošnému zavedení,“ řekla Nováková. Již vyjmutí stánkového prodeje z EET je podle ní vytvoření podmínek pro únik do šedé ekonomiky. „Té je nejvíce ve stavebnictví. Chtěli bychom, aby každý instalatér, ale i lékař nebo notář měl EET, není to nic složitého,“ podotkla.

„My jsme od počátku podpořili EET, není ale tajemstvím, že to bylo proti vůli 50 procentů členů. Dnes, den před jejím zahájením, jsme rozčarováni. Naším partnerem je vláda, která je rozhádaná a nás to velmi mrzí. Vláda lavíruje, není jasné, jaký přístup zvolí,“ řekl Dlouhý.

Problémem je podle Dlouhého vydání metodiky až ke konci srpna, navíc je v ní řada nejasností a nastávají další změny. Vyjmutí e-shopů z povinnosti evidovat tržby je v zásadě v pořádku, nicméně tento přístup měl být avizován dříve. Totéž platí v případě minimálního limitu pro malé podnikatele, poznamenal Dlouhý.

Stát by měl kvůli EET podle něj výrazným způsobem plošně snížit daně i celkové odvodové zatížení práce. „Konkrétní odpověď ohledně sazeb a struktury neumím dát, je to věc diskuse, souvisí to s přípravou rozpočtu, musí k tomu být politická shoda,“ dodal.

obrázek
Zdroj: ČT24

Kvůli EET některé podniky ve čtvrtek neotevřou

Nejen restaurace, hospody nebo hotely v těchto dnech zavádí elektronické pokladny. Přístroj, jenž má lépe evidovat tržby, od čtvrtka spustí například i prachatická Čajovna U Hrušky. Její provozovatel Svatopluk Bernard počítá s tím, že přechod na systém elektronické evidence tržeb (EET) může především v počátku působit určité problémy. Ale neuvažuje, že by kvůli tomu živnost rušil. Na druhou stranu dodává, že technika, kterou si musel kvůli pokladně pořídit, příliš nezapadá do prostředí čajovny, řekl.

„Museli jsme si pořídit tablet. Navíc je nezbytné, aby každá provozovna byla on-line připojena na internet. A takové technické produkty se sem moc nehodí,“ uvedl. Dodal, že nepatří do kategorie živnostníků, která primárně systém elektronické evidence tržeb odsuzuje. Má k němu své výhrady, ale to, jak pokladny fungují, ukáže až čas. „Samozřejmě, že tomu projektu moc nepřidaly ty nejasnosti, které se řešily na poslední chvíli. Také když jsme se s nějakým dotazem obrátili na úředníky státní správy, tak kolikrát také hledali odpověď jen v nějakých manuálech,“ uvedl Bernard.

Hospůdka U Jarči v Počenicích na Kroměřížsku ve středu však skutečně natočí svým zákazníkům poslední pivo. Třiašedesátiletá Jarmila Sedlaříková, jež hospodu otevřela ve dvoře svého domu v roce 1992, se nechtěla potýkat s nástrahami elektronické evidence tržeb (EET), která pro podnikatele v gastronomii začne platit ve čtvrtek. „Dnes mám poslední den. Je mi to strašně líto, ale už jsem se s tím srovnala,“ řekla Sedlaříková. Systém EET nechtěla zavádět z finančních i praktických důvodů. „Nejsem machr na počítače. Když k tomu přičtete náklady na pořízení pokladny, špatnou návštěvnost hospody a můj věk… Nebudu přece dávat důchod na elektřinu a na plyn,“ doplnila.

obrázek
Zdroj: ČT24

Někteří provozovatelé barů ve čtvrtek zase neotevřou na protest vůči EET. Sice se zařízením kvůli evidenci tržeb vybavili, ale nesouhlasí s jeho zaváděním. Například uherskohradišťské bary Vertigo a Barbar přišlo zařízení na EET každý asi na osm tisíc korun. Vertigo provozuje Michaela Kadlecová, Barbar její přítel. S EET nesouhlasí, ve čtvrtek tak na protest proti jejímu zavedení neotevřou.

Podle Kadlecové EET omezuje svobodu podnikání. „Jsme malé bary, žijeme z ruky do huby. Každá stokoruna se nás dotýká. Budeme zdražovat o dvě koruny pivo, nahoru půjde i tvrdý alkohol. Kvůli EET rušíme cigarety, nevyplatí se nám to,“ řekla Kadlecová. Skalní zákazníci podle ní zdražení pochopí, jiní budou zřejmě chodit méně. Budoucnost barů je nejistá. „Dáme si půl roku a uvidíme,“ dodala Kadlecová.

Protesty proti EET a odchod personálu

Přes den zůstane ve čtvrtek zavřena i oblíbená Zelenáčova šopa v centru Zlína. „Nejde jen o EET, jsou tu další hlášení, revize, inspekce. Co dřív dělal jeden úředník, teď jich dělá několik. Jako živnostník se každý den třesu, co nového se v zákoně objeví. Pokud někdo nemá poradce nebo právníka, je to neskutečná zátěž pro normálního člověka,“ řekl majitel hospůdky, která funguje také jako hudební klub, Martin Čurda Juřík. K protestu se v poledne na hodinu symbolicky připojí i zlínská kavárna a vinotéka Balkanexpress.

Některým podnikům kvůli EET odchází personál. „Utekly nám dvě servírky. Nebudou prý riskovat pokutu. Jedna paní má dva roky před důchodem, dělala u nás 25 let. Další žena, asi čtyřicetiletá, šla raději do fabriky do Uherského Hradiště,“ řekl Jaroslav Hadaš, který se synem v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku provozuje dva bary a penzion. Chybějící personál zatím nahrazuje rodina. „Jak to bude dál, nevíme,“ povzdechl si Hadaš.

Zavedení EET vezme práci starším zkušeným číšníkům a servírkám, myslí si dvaačtyřicetiletý podnikatel a majitel ostravské hospody Dřysty v kisni Michal Kubíček. Sám se na nástup EET připravuje už od května, kdy si koupil i potřebné technické zařízení, aby se personál mohl včas zaučit. Starší zaměstnanci to ale nezvládli.

Centrem Prahy ve středu projel protestní „smuteční průvod“ zhruba 20 automobilů živnostníků a podnikatelů, kteří nesouhlasí s EET.