Dvacetitisícový dav se pokusí přimět vládu, aby nesahala na platy

Praha – Do Prahy míří tisíce policistů, hasičů a dalších státních zaměstnanců, aby zde vyjádřili svůj nesouhlas s rozpočtovými škrty, které jim mají ukousnout z platů 10 až 43 procent. Odbory počítají s tím, že se k protestům připojí na 20 tisíc lidí. Zcela naplnit by se tak mělo Palachovo náměstí, kde bude demonstrace kolem 13:00 vrcholit. Na demonstraci se chystají nejen státní zaměstnanci z Prahy a okolí, přijet by je měli podpořit také jejich kolegové ze vzdálenějších regionů. Dorazit má například zhruba 1 500 policistů z Moravskoslezského kraje, z jižních Čech přijede okolo tisícovky lidí.

Už ve čtvrt na pět začali tři autobusy v Karviné plnit učitelé, kuchařky, uklízečky, školníci nebo knihovnice. Ze školství do Prahy z celého kraje vyráží demonstrovat na osm stovek nespokojených zaměstnanců. Konečné číslo však odbory nedokážou odhadnout. Ti, co se totiž nevešli do autobusů, míří do Prahy vlastními dopravními prostředky. „Jdeme s odvahou a určitým očekáváním, že podpoříme kladnější stránky těch změn. Snad nás vyslyší,“ říká Věra Ryndáková z Odborového svazu pracovníků knihoven. „Jedná se o naše peníze, o naše platy. Nenecháme se brát pořád na hůl,“ dodává sanitářka Drahomíra Kaczerová z Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví.

Tahouny úterní demonstrace mají být především policisté a hasiči. Spolu s civilními zaměstnanci ministerstva vnitra se sejdou už v 10:30 na Letné. Pracovníci z dalších oborů se k nim budou postupně přidávat. Kolem 11:45 by měli demonstranti vyrazit k ministerstvu vnitra, kde plánují krátký happening. Po jeho skončení půjdou do Letenských sadů, kde by se k nim měli připojit zaměstnanci vězeňské služby, soudů a státních zastupitelstev a státní správy. Průvod bude dále pokračovat na nábřeží Edvarda Beneše, kde na něj budou čekat učitelé a pracovníci občanských iniciativ. Další zastávkou bude Úřad vlády, kde se k happeningu připojí také zaměstnanci zdravotnického sektoru.

Milan Štěpánek, šéf policejních odborů

„Předpokládáme, že dostatečně naplníme Palachovo náměstí. Vzhledem k velkému zájmu nejen z řad policistů, ale i státních zaměstnanců očekáváme, že bude účast velmi vysoká, vyšší, než jsme měli v prosinci loňského roku.“

Veřejnost, která bude chtít demonstranty podpořit, se má shromažďovat na pražském Klárově. V plné síle by se průvod měl sejít na náměstí Jana Palacha, kde má ve 13:00 začít samotná demonstrace. Trvat by měla zhruba hodinu a odbory čekají, že se jí zúčastní přes 20 tisíc lidí.

Demonstranti slibují, že je během průvodu bude pořádně slyšet. Připraveny mají řehtačky a píšťalky. „Fantazii a vlastní iniciativě se meze nekladou, takže předpokládám, že přijedou i s vlastními výrobky,“ uvedl šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. „S sebou vezeme hlavně bojovnou náladu. Samozřejmě to, co k demonstraci patří, spoustu transparentů,“ potvrdila předsedkyně Krajského odborového svazu pracovníků ve školství Dagmar Regelová.

Trasa protestního pochodu Prahou


Hasiči a policisté ve službě chybět nebudou, horší to bude s úředníky

Účast hasičů a policistů na plánované demonstraci by nijak neměla narušit bezpečnost obyvatel. Účastní se jí ve svém volnu, někteří si na ni vzali dovolenou. Například účast bezpečnostních složek z jižních Čech by mohla být podle tamních odborářů mnohem vyšší, kdyby se ve středu a čtvrtek neměla konat simulovaná radiační havárie v temelínské elektrárně. I tak ale z jižních Čech dorazí zhruba 1 000 lidí, z toho asi 300 hasičů.

David Rath, hejtman Středočeského kraje

"Upozorňujeme občany, pokud mají něco k vyřízení, aby návštěvu našeho úřadu přesunuli na jiný den, protože se může stát, že tady příslušné lidi nenajdou."

Naopak v omezeném režimu bude zřejmě fungovat středočeský krajský úřad. Tamní hejtman David Rath (ČSSD) totiž svým podřízeným vzkázal, že jejich účast na demonstraci podporuje. Úředníci se jí mohou zúčastnit, aniž by jim za neodpracované hodiny byla krácena mzda.

Všechny jednací místnosti zůstanou zavřené i na okresním soudu v Jihlavě. Dovolenou si na demonstraci vzalo přes 40 lidí. „Zůstávají tady jenom soudci a čtyři administrativní pracovníci, a pokud byla nějaká řízení, tak musela být odročena,“ popsal předseda jihlavského soudu Vladimír Sova.

Státní zaměstnanci se bojí o platy i zhoršení bezpečnosti

K protestu státní zaměstnance přimělo plánované snížení prostředků určených na platy o 10 procent. Nelíbí se jim ani plán ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na úpravu mzdových tarifů. Pokud by nová tabulka platila, hrozily by podle předsedkyně odborů státní správy Aleny Vondrové masivní odchody pracovníků. Týká se to i lékařů, kterých by se snížení platů dotklo údajně nejvíce. Například soudní zapisovatelky z Jihlavy si spočítaly, že s platem půjdou dolů o 12 procent. „Když má teď zapisovatelka 10 500, tak půjde na nějakých 8 900,“ podtrhla soudní zapisovatelka Ivona Šteflová.

Úspory budou bolet také policisty. Jejich platy by podle některých odborářů mohly klesnout až o 6 000 korun. „Spočítal jsem si, že mi plat klesne o 16,6 procenta, dostanu se zpátky na úroveň platu, který jsem měl v roce 2003,“ uvedl policista, který je rozhodnutý zúčastnit se úterní demonstrace.

Radek John, ministr vnitra (VV)

„Sám bych šel do demonstrace jako první. To je demonstrace proti minulým vládám, které zadlužily tuto zemi tak, že teď není na platy. A kdyby demonstrace měla ten smysl, že se najde 8,3 miliardy, tak bych šel v čele.“

Peníze ale budou chybět i na provoz. Policejní odbory se obávají nedostatku peněz na pohonné hmoty i toho, že policisté budou ve větší míře hledat práci jinde. Zavřít by se proto mohly i některé služebny, což by podle místopředsedy nezávislého odborového svazu Policie České republiky Daniela Bláhy vedlo k tomu, že policie nebude schopná zajistit bezpečnost obyvatel. „Nechci se dožít toho, aby policie měla úřední hodiny pondělí až pátek 07:30 až 15:30,“ zdůraznil.

Pomalejší budou i zásahy hasičů. Tam, kam dříve vyjíždělo automaticky několik vozů, se nyní bude například v Libereckém kraji vydávat jen jedno hasičské auto. Velitel zásahu si pak podle potřeby přivolá posily. Jejich příjezd však zabere další dlouhé minuty.

Demonstrovat se bude ve velkém

Prahu dnes čeká největší protestní akce odborů od roku 2007. Tehdy se pod heslem „Zastavme škrtformu“ sešlo na Václavském náměstí rekordních 35 tisíc lidí. Odborové svazy a občanské iniciativy se tak 23. června postavily reformě veřejných financí, kterou chystala Topolánkova vláda. O balíku opatření mluvily odbory jako o batohu plném bahna a kamení.

Vůbec nejvýraznějším protestem byla demonstrace z roku 1997 na pražském Staroměstském náměstí. Policie účast odhadla na 60 tisíc lidí, odbory ale tvrdily, že lidí přišlo dvakrát tolik. Naposledy se pak demonstrovalo loni v prosinci. Zejména hasiče, policisty a další státní zaměstnance popudilo plánované snížení platů o čtyři procenta.