ČNB přehnaně reaguje na vývoj inflace a oslabuje české firmy, soudí Švejnar a Sedláček

34 minut
OVM: Ekonomové Švejnar a Sedláček o inflaci a roli ČNB
Zdroj: ČT24

Zvyšováním úrokových sazeb hendikepuje Česká národní banka (ČNB) tuzemské výrobce a snižuje jejich konkurenceschopnost proti ostatním evropským firmám, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce ekonom Jan Švejnar. Také jeho profesní kolega Tomáš Sedláček si myslí, že centrální banka přehnaně reaguje na současný vývoj inflace. Oba naopak dali za vzor zdrženlivý postup Evropské centrální banky (ECB) či Fedu (Americká centrální banka).

ČNB se zaměřuje (jen) na inflaci a ne na ekonomický růst, soudí ředitel centra IDEA (Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu), člen NERV, který působí i na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Jan Švejnar. Naopak ECB bere v úvahu také růst, dodal. 

Politika českých centrálních bankéřů tak podle něho snižuje konkurenceschopnost českých výrobců, kteří mají dražší peníze a dražší kapitál než jejich evropští soupeři. Současný vývoj inflace – na který ČNB zvyšováním úrokových sazeb reaguje – může být podle něj velmi dočasný.

Inflace v Česku
Zdroj: ČT24

Také ekonom ČSOB, člen NERV a KoroNERV-20 Tomáš Sedláček je stoupencem zdrženlivého postupu u stanovování úrokových sazeb. Domnívá se, že inflace je stejná jako loni, a tak se nyní nedostáváme do žádných rekordních vod, na což by musela ČNB razantně reagovat.

Švejnar zdůraznil, že role ČNB je v celkovém mixu národohospodářské politiky (kterou určuje i  ministerstvo financí či vláda) mnohem větší, než si většina lidí uvědomuje. Sedláček dodal, že největšími vypravěči příběhů jsou dnes centrální bankéři.

V současné době by měl stát podle Švejnara chytře investovat, například do inovací, infrastruktury a vzdělávání. Vyjádřil se také k rozpočtové politice vlády. Je zastáncem toho, aby ještě nějakou dobu byla razantní. „Máme panický strach z dluhu, ale ten sám o sobě není špatná věc,“ řekl. Podle něj je potřeba, aby nyní vláda krátkodobě chytře investovala. „Šikovně umístěný deficit je dobrá věci,“ reagoval na diskusi, zda současné rozpočtové schodky nejsou příliš velké.

Sedláček se však bojí, že nejsme schopní uvažovat dlouhodobě. 

V loňském roce, ovlivněném pandemií, skončil státní rozpočet se schodkem 367 miliard korun, největším v dějinách samostatné České republiky. Za letošní rok se zatím odhaduje výsledný deficit kolem 410 miliard. Pro příští rok plánuje ministerstvo financí schodek ve výši 390 miliard korun.

Švejnar kritizuje státní správu, Sedláček ztrátu náboje Česka

Švejnar zmínil rovněž to, že covidová krize ukázala, že nemáme dobře fungující státní správu, vyzdvihl naopak armádu. Podle něj státní správě chybí akceschopnost. Dodal, že některé země si udělaly analýzu státní správy, aby našly správný model. To by mělo udělat i Česko a pak motivovat lidi k jeho naplňování.

„Důležité je najít cíl a uskutečňovat ho,“ dodal s tím, že nová vláda by měla udělat i daňovou reformu a změnu právního systému. 

Sedláček pak při pohledu zpět uvedl, že Česko mělo „náboj“ do vstupu do Evropské unie (v roce 2004), kdy „jsme chtěli být všude a chtěli mít euro“. V pozdější etapě podle něj došlo k „velkému přešlapování na místě“.

Švejnar i Sedláček jsou členy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Švejnar však uvedl, že už se tato rada delší dobu neschází a na rozdíl od aktivní role v loňském roce je letos pasivní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47AktualizovánoPrávě teď

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 10 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...