Čínské banky kvůli krizi nezdravě riskují

Šanghaj - Čínské banky si zadělávají na budoucí problémy, v posledních měsících totiž poskytují nadměrné množství úvěrů, varovala ratingová agentura Fitch. Za neopatrností bank přitom paradoxně stojí vládní protikrizová opatření. Jen za první čtyři měsíce roku půjčily čínské finanční ústavy rekordních 5,2 bilionu jüanů, tedy asi 14,8 bilionu korun, což odpovídá 17 procentům loňského HDP země.

Koncem loňského roku schválila čínská vláda balíček na podporu ekonomiky za čtyři biliony jüanů (zhruba 11,6 bilionu Kč). Peníze směřují především na podporu velkých projektů infrastruktury. Vláda se tak snaží vyšší domácí spotřebou kompenzovat výpadky v exportu způsobené krizí.

Právě ve vládou garantovaných projektech vidí banky možnost rychlého zisku a uvolňují masivní půjčky. Za prudkým nárůstem úvěrů stojí podle agentury Fitch rovněž odhodlání bank dosáhnout plánovaných zisků. Banky se totiž snaží vyšším objemem půjček kompenzovat nižší marže u úrokových sazeb. „Tento důraz kladený na krátkodobý zisk může vést banky k přijímání nadměrného rizika,“ varoval Fitch. Podle světové banky by se přitom mohly úroky ještě dál snižovat, díky malým proinflačním tlakům.

Čínská centrální banka ve své čtvrtletní zprávě uvedla, že regulátoři zkoumají, na jaké konkrétní projekty nadměrné bankovní půjčky směřovali. Podle agentury tak současná expanzivní politika bank není výsledkem vládních tlaků. „Kdyby to tak bylo, věděla by centrální banka přesně, kam půjčené peníze směřují,“ vysvětlila Charlene Chu z Fitch.

Vláda čeká na zotavení

Čínský premiér Wen Ťia-pao minulý měsíc uvedl, že vládní výdaje na podporu ekonomiky přinášejí výsledky a že čínské hospodářství je v lepším stavu, než se předpokládalo. Místopředseda vlády Li Kche-čchiang dnes ale upozornil, že ačkoli stimulační plán přináší počáteční výsledky, nelze se zatím z hospodářského oživení radovat.

Čína sice stále patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám, i zde si však krize vybrala svou daň. V letošním prvním čtvrtletí rostl čínský hrubý domácí produkt tempem jen 6,1 procenta. To je vůbec nejméně od roku 1992, co vláda tyto údaje eviduje.