Česká ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropě

Praha - České ekonomice se ve třetím čtvrtletí dařilo. Podle ministerstva průmyslu a obchodu se zařadila mezi nejrychleji rostoucí hospodářství v Evropské unii. Zatímco průměrný růst hrubého domácího produktu v unii dosáhl 2,2 procenta, české hospodářství si polepšilo o 2,8 procenta. Hlavním tahounem byl průmysl.

Lepší růst hospodářství než Česko hlásí jen tři země Evropské unie – Německo, Slovensko a Polsko. Dobrá čísla v tuzemsku podpořily právě zakázky ze zahraničí. Meziročně stouply o 15 procent. „Velmi tam pomohl samozřejmě růst Německa, tedy export do Německa, který táhl růst,“ připomněl analytik Citfinu Jiří Šimek. Německo je největším exportním partnerem České republiky. Pokud se daří jemu, vedou si dobře i české podniky.

Příval zakázek meziročně pocítil hlavně český průmysl. Ve třetím kvartále si polepšil o více než 10 procent. Nejlépe si vedly zpracovatelské firmy. Tradičně jim dominuje automobilový průmysl, kterému patřila asi pětina tržeb.

„Letošní růst ekonomiky je poměrně dobrý, ale stále jsou oblasti, které na větší zotavení čekají, což je třeba případ stavebnictví,“ upozornil Šimek. V říjnu se stavební výroba propadla meziročně o 1,4 procenta, v září si pohoršila dokonce o 5,1 procenta.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu česká ekonomika do konce roku mírně zpomalí. Celkem by tak český hrubý domácí produkt měl za celý rok 2010 stoupnout o 2,5 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025
Načítání...