Ceny potravin ve světě jsou nejníž za poslední tři roky

Řím – Světové ceny potravin se drží na nejnižší úrovni za poslední tři roky. V červnu se snížily již třetí měsíc za sebou zejména díky výhledu dostatečných dávek a nejistého ekonomického vývoje. Organizace FAO zároveň varuje, že v důsledku dlouhotrvajících veder by se tato tendence mohla brzy zvrátit.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes uvedla, že cenový index potravin se snížil na 201 bodů z květnových 205 bodů a je nejníže od září 2010. „Nevylučujeme další zvyšování cen a větší cenovou nestabilitu až do sklizně v USA. Příštích několik měsíců bude celkem rozkolísaných,“ uvedl ekonom FAO Abdolreza Abbassian.

Cenový index sestavovaný FAO měří měsíční pohyby cen obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru. Agentura pečlivě sleduje vývoj cen, protože růst cen základních potravin v posledních letech způsobil nepokoje v některých zemích.

Organizace pro letošní rok čeká rekordní úrodu. Oproti loňsku by se měla navýšit o dvě procenta. Přesto ale snížila odhad produkce obilovin pro letošní rok o 23 milionů na 2,396 miliardy tun. FAO rovněž nepočítá s žádnými velkými problémy v dodávkách potravin v letech 2012/2013 díky vysokým dodávkám rýže a pšenice a nižší poptávce po potravinách, krmivu i od producentů biopaliv vlivem zpomalení globální ekonomiky.

Vydáno pod