Amazon v Česku zaměstná až deset tisíc lidí

Praha – Americký internetový obchod Amazon plánuje nejpozději ve druhé polovině příštího roku otevřít v Česku dvě nová distribuční centra pro evropské zákazníky. Budou v okolí Prahy a Brna. Do tří let od otevření v centrech vzniknou až 4 000 nových dlouhodobých pracovních míst a dalších 6 000 sezonních pracovních míst především pro předvánoční období. Amazon už má v tuzemsku centrum pro vrácené zboží, nachází se poblíž Letiště Václava Havla.

„Firma reaguje na rostoucí poptávku napříč celou Evropou a nová centra jí zajistí dodržení závazku rychlých a spolehlivých dodávek zboží pro evropské zákazníky,“ uvedl Amazon.

Distribuční centra v České republice se stanou součástí sítě 25 podobných provozů rozmístěných v sedmi evropských zemích. Amazon bude v tuzemsku hledat pracovníky pro příjem, kompletaci a balení zboží, volná jsou stále také místa manažerů a vedoucích týmů.

„Společnost nyní zahájí proces náborů zaměstnanců na tyto pracovní pozice. Následně v dubnu 2014 bude společnost pokračovat v najímání pracovníků pro navazující pozice,“ upřesnil největší a zároveň jeden z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeho šéf Jeff Bezos firmu založil v roce 1994.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala považuje otevření center za příznivé pro české firmy, které své zboží na Amazonu prodávají nebo to v budoucnu plánují. „Nová logistická centra v České republice je posunou o velký krok blíže k zákazníkům napříč celou Evropou,“ myslí si Cienciala.

Amazonu se líbí poloha České republiky

Pražské distribuční centrum bude umístěno v Dobrovízi, v těsné blízkosti skladu pro vrácené zboží v sousedství Letiště Václava Havla. Společnost si prostory pronajme od společnosti Panattoni Europe. Distribuční centrum v Brně se bude nacházet nedaleko centra města u dálnice D1. Prostory v moravské metropoli poskytne Amazonu firma CTP Invest.

Podle předsedy dozorčí rady Asociace realitních kanceláří Ivo Gavlase budou tyto realitní zakázky patřit mezi ty největší, které byly v Česku po roce 1989 realizovány. „Pozemky už jsou dávno připravené a developeři jenom čekají na to, až se objeví nájemce, pro kterého to budou moci postavit,“ říká Gavlas.

Každé ze dvou distribučních center bude mít plochu zhruba 95 000 metrů čtverečních. „Za rozhodnutím umístit nová centra do Prahy a Brna stojí vedle dostupnosti kvalitních pracovníků také poloha České republiky v srdci Evropy a snadné propojení s dalšími klíčovými trhy,“ vysvětlil Amazon.

„V Česku tak velká logistická centra samozřejmě existují. Výjimečné na tom bude to, že je bude mít jeden nájemce,“ dodává Gavlas.

Výstavbu velkých logistických center plánuje Amazon také v Polsku – počátkem října oznámil, že v příštích dvou letech vybuduje u našich severních sousedů tři areály. V každém z nich zaměstná zhruba 2 000 lidí na stálo a další 3 000 přijme na sezonu. Média rovněž dříve spekulovala o tom, že Amazon chce do Česka přemístit logistická centra z Německa. Firma ale oznámila, že nehodlá uzavřít žádný ze svých již existujících provozů v EU.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 1 hhodinou

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 17 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
včera v 08:27

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025
Načítání...