Zájem o dětské kroužky navzdory zdražování roste. Rodiče mohou získat příspěvek

3 minuty
Události: Zájem o kroužky roste
Zdroj: ČT24

Některé domy dětí a mládeže evidují rostoucí zájem o kroužky navzdory jejich zdražování – většinou se ceny zvedly o stokoruny. S novým školním rokem můžou rodiče stále získat příspěvky na aktivity pro děti. Rodinám v tísni pomáhá také projekt „Darujme kroužky dětem“, který na pololetí přispívá dva tisíce.

Například Nela Kuiper skáče do vody v rámci kroužku paraplavání v pražském strahovském bazénu čtyřikrát týdně. „Já bych ráda jela na paralympiádu v Los Angeles. Alespoň se tam zúčastnit, to je můj sen,“ uvádí Nela.

Tréninkový trimestr stojí dvanáct tisíc, pomohl tak příspěvek. „Při plavání – to je jedna z mála příležitostí, kdy musí použít svoji pravou ruku, což je pro ni za běžného života velmi obtížené. Je to nejlepší rehabilitace,“ podotýká matka Nely Olga Kuiperová. 

Své děti se v kroužcích snaží co nejvíce podporovat také rodina Warausova. Vilém se Sárou chodí v pondělí na keramiku a Kristián s Františkem zase na čtvrteční pěvecký sbor. 

„Mají různé zájmy. Třeba nejstarší Vilík chodí na šachy, Sára leze, Kristián ještě plave,“ podotýká jejich matka Zuzana Warausová. Jejich rodina zdražení aktivit pocítila. Příspěvky na kroužky jim pokryly zhruba čtvrtinu výdajů.

„A to se snažíme vybírat kroužky, které nejsou předražené, jsou spíše mezi těmi levnými,“ podotýká Zuzana Warausová. 

Zájem o příspěvky roste, a proto rada dětí a mládeže spustila čekací listinu, aby se peníze dostaly k co nejvíce lidem.

„Když náhodou jsou už finance vyčerpané, my vidíme potřebný převis, nebo to, co nám chybí, abychom podpořili všechny žádosti,“ podotýká ředitel Kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka. 

Peníze na kroužky přibývají jak od veřejnosti, tak od partnerů projektu. Rodiče o ně mohou žádat do 19. listopadu. Podmínkou je doložit potřebné dokumenty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 7 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 14 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 20 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
24. 12. 2025Aktualizováno24. 12. 2025
Načítání...