Zadržených běženců z Blízkého východu v Česku výrazně ubylo

Za prvních devět měsíců letošního roku odhalila policie v České republice 4146 nelegálně pobývajících cizinců. To je o 3055 méně než za stejné období vloni. Nejčastěji byli v tuzemsku bez povolení občané Ukrajiny, a to v 1155 případech. Velmi výrazně klesl počet zajištěných občanů Sýrie, Afghánistánu či Iráku, z loňských 2823 běženců na 393.

Uprchlíci ze Sýrie tvořili vloni zhruba čtvrtinu všech cizinců, kteří v zemi pobývali bez povolení. Od loňského ledna do konce září jich bylo zadrženo 1920, letos za stejné období pouze 144.

Pokles je podle statistik cizinecké policie znatelný i u občanů Afghánistánu. Letos jich policie zadržela 152, což je o 393 méně než vloni.

Snížil se také počet zajištěných Iráčanů, letos jich policie zatím zadržela 97, o 261 méně než před rokem za stejné období.

O uprchlících ze Sýrie, Afghánistánu i Iráku se hovoří v souvislosti s migrační krizí. Celkově policie za prvních devět měsíců letošního roku zadržela 393 lidí z těchto zemí, vloni to bylo 2823 běženců.

Podle Vladimíra Takáče z cizinecké policie se situace oproti loňsku změnila zejména kvůli opatřením zavedeným na balkánské trase. Vyjmenoval postavení plotu na hranicích Maďarska, uzavření tranzitní trasy na hranicích Makedonie, zpřísnění podmínek pro vstup na území některých států či posílení ostrahy hranic.

Ukrajinci překračují dobu pobytu

Na čelní místo zajištěných migrantů se vrátili občané Ukrajiny, kterých policisté zadrželi o 263 více než v prvních devíti měsících loňského roku. Ukrajinci většinou do Česka vstupují legálně a následně překračují povolenou dobu pobytu.

„Viditelné navýšení je z velké části způsobeno tím, že jsou poměrně často zjišťování ve spojitosti s nelegální výdělečnou činností a prokazují se padělanými doklady členských států EU,“ popsal situaci Takáč, který v cizinecké policii vede oddělení analýzy rizik.

Za Ukrajinci následovali občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu, jejichž počty byly podobné jako v loňském roce. Pro lidi těchto národností je Česká republika obvykle cílovou zemí.

Cizinecká policie od poloviny loňského června zvýšila kontroly, jež se týkají zejména krajů sousedících s Rakouskem. Tudy do země vstupují migranti nejčastěji. Od letošního srpna policisté namátkové kontroly rozšířili také na hraniční přechody u německých hranic pro případ, že by se chtěli neúspěšní žadatelé o azyl z Německa přesunout jinam.

obrázek
Zdroj: ČT24

Profesionálnější převaděči

V letošním roce je situace klidnější především u tranzitní migrace. Vloni policisté od začátku namátkových kontrol zajistili přes 3000 nelegálních migrantů. Výjimkou nebyly týdny, kdy jich bylo přes 200, jednou dokonce více než 500.

Za prvních devět měsíců letošního roku jich bylo jen 400, z toho za týden bylo odhaleno nejvíce 49 migrantů. Podle Takáče tato čísla většinou souvisejí s odhalením převaděčů. „Jejich počet se letos snížil, stoupla však jejich profesionalita, hledají nové trasy a způsoby,“ podotkl Takáč.