Voják nosící symboly SS se asi vrací do Afghánistánu - za lepší prací

Praha - Bývalý velitel roty brigády rychlého nasazení Jan Čermák, který byl propuštěn z armády kvůli tomu, že při misi v Afghánistánu nosil na přilbě symboly nacistických jednotek SS, získal lukrativní práci. Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) se Čermák znovu vrací do Afghánistánu a jeho plat coby pracovníka západní bezpečnostní agentury bude mnohonásobně vyšší, než jaký pobíral v hodnosti nadporučíka. Čermák ale přes svého advokáta vzkázal, že se do Afghánistánu nechystá.

Informace o Čermákově návratu do Afghánistánu překvapila i trutnovského kriminalistu Františka Punnera, který ho vyšetřuje kvůli podezření z propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod. „Nedovedu si představit, že bychom mu měli případné obvinění předávat kdesi v afghánských horách. To by šlo asi jen těžko,“ uvedl. Pokud by Čermák odešel do Afghánistánu, kriminalista zvažuje i to, že by ho mohl vyšetřovat jako uprchlého.

Podle advokáta Karla Brücklera má Čermák šanci vrátit se do Afghánistánu legálně. Musel by to ale oznámit policii a sdělit jí adresu, na které se bude nacházet. Pak by mu mohla uvěřit, že se nechce vyhýbat trestnímu řízení, a mohla by ho vést i v Čermákově nepřítomnosti.

Symboly SS nosili na helmách během svého působení v provincii Lógar dva vojáci, vedle Čermáka to byl ještě Hynek Matonoha. Ministr obrany Martin Barták nechal oba dva v listopadu propustit z armády a ztratili nárok na výsluhy a výhody po ukončení služby v armádě. Zároveň postavil mimo službu jejich velitele, včetně generála Jiřího Halašky, a to do doby, než se případ vyšetří.