V kauze tendru na výplatu dávek potrestal soud úředníka ministerstva nepravomocně pěti lety vězení

Šéf oddělení bezpečnosti informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Karel Macek má jít na pět let do vězení. V úterý tak rozhodl pražský městský soud, podle kterého se dopustil pomoci k pletichám při zadání veřejné zakázky a přípravy zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s tendrem na systém pro výplatu sociálních dávek. Verdikt není pravomocný. Macek v pondělí soudu řekl, že se necítí vinen.

Kromě trestu vězení soud Mackovi uložil peněžitý trest 50 tisíc korun a také pětiletý zákaz výkonu funkce představeného a práce v samosprávě spojené s agendou veřejných zakázek. „Jednání (obžalovaného), jak je zaznamenáno a popsáno, bylo zcela úmyslné (…), soud nemá pochyb o tom, že to bylo jednání na základě svobodné vůle a nejednalo se o provokaci žádného jiného orgánu státu,“ konstatoval předseda trestního senátu Kamil Vacík.

V trestu podle něj soud zohlednil vysoký stupeň škodlivosti trestných činů. „Byly spáchány v souvislosti se zakázkou ústředního orgánu státní správy, ve vztahu k velmi významné zakázce,“ řekl Vacík. Mackovo jednání podle něj může vést k nedůvěře občanů vůči orgánům státní správy či k procesu soutěžení veřejných zakázek. Na druhou stranu vzal soud v potaz i to, že Macek dosud nebyl soudně trestán.

Firma z tendru vypadla, nezdůvodnila nízkou cenu

Státní zástupce Zdeněk Matula tvrdí, že Macek na přelomu let 2019 a 2020 pomohl svému nadřízenému, náměstkovi Janu Baláčovi, přimět společnost DXC Technology (dříve Hewlett-Packard), aby se nechala vyloučit z výběrového řízení na zakázku na systém pro vyplácení sociálních dávek. Za to jí údajně nabízel úplatek nebo náhradní zakázky. Firma DXC podala nabídku s cenou zhruba 269 milionů korun, druhý uchazeč, firma OKsystem, s cenou 824 milionů korun.

Ministerstvo firmu ze zadávacího řízení vyloučilo s tím, že mimořádně nízká cena nebyla zdůvodněna. Firma DXC se kvůli tomu obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Macek podle státního zástupce souhlasil, že bude takzvaným prostředníkem, bude tlumočit Baláčův požadavek na odstoupení firmy z tendru a projedná detaily takové dohody. O věci poté podle obžaloby jednal Baláč, a to s někdejším náměstkem na MPSV Robertem Baxou, který přešel právě do DXC.

Baláč byl v kauze původně také obviněn, se státním zástupcem se dohodl na dvouleté podmínce a peněžitém trestu půl milionu korun. Dohodu na počátku března pravomocně schválil soud.

Macek v pondělí u soudu nevypovídal, přečetl pouze své vyjádření k obžalobě. V tom odmítl vinu. Uvedl, že kontakt sice zprostředkoval, ale jen proto, aby vyhověl požadavku svého tehdejšího nadřízeného Baláče. O schůzkách také informoval pracovníka Bezpečnostní informační služby (BIS), řekl.

Mackova obhajoba neobstála, zváží odvolání

Senát však tuto obhajobu odmítl. „Jeho výpověď ve vztahu k BIS je z našeho pohledu zaprvé nevěrohodná, zadruhé ani obsahově by ho nemohla vyvinit,“ poznamenal Vacík. Podle soudce nebylo zjištěno, že by Macek měl roli jakéhosi pomocníka či agenta BIS.

Macek je kromě pomoci k pletichám obžalován také z přípravy zneužití pravomoci úřední osoby, ačkoli sám podle žalobce trestné činy jako úřední osoba nespáchal. Podle obžaloby však pomohl Baláčovi, který úřední osobou byl.

Podle obhájce nebylo u soudu prokázáno, že by se Macek dopustil skutků popsaných v obžalobě. Mackovi šlo podle právníka o smírné vyřízení věci. Soudu navrhl, aby jeho klienta obžaloby zprostil. „Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku a s ohledem na uložený trest určitě zvážíme odvolání,“ řekl obhájce po jednání.

Počítačový systém, jímž se řídí vyplácení sociálních dávek, vytvořil a spravuje OKsystem už od 90. let. Od roku 2017 mělo mít ministerstvo podle plánů systémy nové, dosud je ale nemá. Smlouvu s OKsystemem tak několikrát prodlužovalo. Za stav informačních systémů a závislost na jediném dodavateli čelí MPSV dlouhodobě kritice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Předsedou ODS se stal Kupka. Slibuje silnou a sebevědomou stranu

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v pražském hotelu Clarion zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, který se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolí také prvního místopředsedu.
06:00Aktualizovánopřed 8 mminutami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...