Turecko propustilo Farkase a Všelichovou, které odsoudilo za terorismus. Do Česka přiletěli večer

Události: Turecko propustilo dva vězněné Čechy (zdroj: ČT24)

Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, byli propuštěni na svobodu. Zpět do Česka se vrátili v pátek večer. O jejich příletu vládním speciálem na letiště v pražských Kbelích odpoledne informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Propuštěné Čechy z letiště odvezla sanitka s vojenským doprovodem.

Podle představitelů české vlády nyní absolvují lékařskou prohlídku a dvoutýdenní karanténu ve zdravotnickém zařízení. Babiš na Twitteru poděkoval Bezpečnostní informační službě za její roli při vyřešení případu.

Podle premiéra k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby. Mluvčí BIS Ladislav Šticha doplnil, že propuštění uvězněných je výsledkem ročních snah, a to nejen zpravodajců.

„Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch,“ uvedl.

Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra. Podle Babiše k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře i jejich pozdější setkání na světových fórech. 

„Děkuju ministerstvu zahraničí, spravedlnosti a obrany. Ve finále na té logistice spolupracovali všichni a jsem rád, že se to povedlo. Absolutně nic jsme neslíbili, je to bez podmínek,“ řekl premiér novinářům později při návštěvě Chebu. Dodal, že zdravotní stav propuštěných nejprve zkontrolují lékaři. „Bylo by dobré, kdyby jim média dala trochu klidu, aby se dali do pořádku,“ uvedl. Jejich stav zároveň označil za dobrý. 

Jednalo se o mimořádné propuštění, řekl Petříček

V pátek odpoledne na tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že se nejedná o výměnný obchod s Tureckem, ale o mimořádné propuštění ze strany tamních úřadů. „V Česku si žádný dodatečný trest neodpykají. Činnost, za kterou byli v Turecku odsouzeni, není zde považována za trestný čin,“ tvrdí ministr zahraničí.

O mimořádném propuštění se věznění Češi přitom dozvěděli během tohoto týdne, informovaly je o tom turecké orgány. Petříček v prohlášení zároveň nevyloučil, že Farkas s Všelichovou mohou mít zdravotní problémy.

„S tureckou stranou jsme řešili otázku dodávek léků na jejich fyzický i psychický stav. Farkas měl v průběhu trestního řízení zdravotní problémy. Všelichová je v lepším stavu, ale tři a půl roku v tureckém vězení určitě zanechá stopy na každém,“ řekl Petříček. Podle něho oba Češi po svém návratu podstoupí čtrnáctidenní karanténu.

Jedna z mých nejtěžších jednání, řekl Zdechovský

V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Do vyjednávání se podle něj zapojili vedle Babiše i Petříček a české tajné služby.„Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo,“ řekl Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.

Jednání se přitom účastnil skoro dva roky a podmínkou Turecka podle něj nikdy nebylo žádné finanční vyrovnání ale bezpečnost, že v případě propuštění českých občanů nebude docházet k jejich návratu do sporných syrských oblastí. „Propuštění dnes proběhlo za přísných bezpečnostních opatření a předpokládám, že se s oběma spojím po jejich příletu do České republiky,“ řekl europoslanec.

Vyjednávání byla týmová práce

„Měl jsem možnost navštívit oba vězně, to se běžně neděje, dostal jsem výjimku přímo od tureckého prezidenta a moje role byla hlavně o udržení kontaktu v době, kdy se s Tureckem kvůli mezinárodním sporům příliš nejednalo,“ popsal průběh vyjednávání Zdechovský.

V průběhu jednání se objevila i varianta, ve které by mohli být v Turecku v domácím vězení nebo propuštění pouze jednoho z vězňů. Obě tyto varianty ale Česká republika odmítla.

Europoslanec vězně navštívil v několika tureckých zařízeních. Věznice byly podle něj moderní a vyhovující. „Větší problém je třeba to, že nerozumíte cizí řeči. Mirek (Farkas) trávil hodně času na samotce, to je myslím na tom trestu nejtěžší,“ vysvětlil Zdechovský. 

Zadrženi na hranicích s Irákem

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG.

Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

YPG má kontakty s PKK

YPG, kterým měla dvojice pomáhat, jsou kurdské milice působící na hranici Turecka a Sýrie a významným způsobem pomáhají mezinárodní koalici v boji proti Islámskému státu. Jde o ozbrojenou složku Strany demokratické unie (PYD), jež hájí politické zájmy syrských Kurdů. PYD v roce 2016 otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává.

„YPG má jakési vztahy, zřejmě spojenectví se Stranou kurdských pracujících PKK, což je důvodem toho, že se k nim turecká strana nechová přátelsky,“ podotkl pro ČT v roce 2017 bývalý velvyslanec ČR v Turecku Jozef Braun. PKK přitom označují za teroristy kromě Ankary i USA a Evropská unie. Turci mají obavy ze vzniku jakéhokoli nezávislého nebo polonezávislého kurdského státu, ať už na svém území, nebo v okolních zemích.

Všelichová s Farkasem pro ČT o bojích v první linii po boku Kurdů (zdroj: ČT24)