Tak snadno se to nepozná. V Česku hrozí týrání až desetitisícům dětí

V loňském roce bylo ohlášeno sedm a půl tisíce případů týrání dětí, podle odhadů se ale jedná o pouhou desetinu – a v celém Česku tak může týrání nebo zanedbávání hrozit až 80 tisícům dětí. Na tiskové konferenci to uvedlo sdružení SOS dětské vesničky, které zároveň spustilo související informační kampaň. Slogan? „Tak snadno se to nepozná“.

7 minut
Sociální pracovnice: Nesmíme promrhat dětskou důvěru
Zdroj: ČT24

Loni bylo nahlášeno 7 527 případů týrání, sexuálního zneužívání a zanedbávání. V zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc skončilo 396 z nich. Ze 192 dětí, které musely být převezeny do nemocnice, jich tři čtvrtiny skončily s trvalým tělesným postižením. Následky zanedbání péče či týrání nepřežilo devět dětí.

„Počet dětí, které jsou týrané, zneužívané nebo zanedbávané, v České republice roste a čísla jsou alarmující,“ podotýká v této souvislosti Jindra Šalátová ze sdružení SOS dětské vesničky a dodává, že se jedná jen o pověstnou špičku ledovce. Podle odhadů může být vystaveno trýzni až 80 tisíc dětí – což odpovídá počtu obyvatel Havířova, jedenáctého největšího města v zemi.

Vzkaz: Věřte dětem, které se přijdou svěřit

Signálů, jak poznat týrané dítě, je podle odborníků mnoho a jsou velmi různorodé. Kromě viditelných znaků, jako jsou modřiny nebo zlomeniny, může být dítě zamlklé, neprojevující emoce, samotářské a bez sebevědomí. Pozornost by lidé měli věnovat dětem, jejichž chování se náhle změní, například se bez zjevného důvodu výrazně zhorší ve škole.

„Dítě nemusí být špinavé nebo smutné. Mohou to být i děti draze oblečené, čisté, ale projevují se agresivně,“ uvedla Jana Machová z oddělení sociálně-právní ochrany dětí pražského magistrátu. Zároveň varuje, že častěji je dětem „nesprávně nevěřeno než věřeno“. Dítě, kterému dospělý nevěří, se pak už často nezkusí svěřit se svým trápením někomu jinému.

„Týrané dítě si neumí říct o pomoc, protože jeho psychika není dost zralá a navíc má strach, aby nebylo ještě více trestáno,“ dodala klinická psycholožka Pavla Volfová, který pracuje s dospělými traumatizovanými syndromem týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte.

Kampaň Tak snadno se to nepozná má občany motivovat, aby svá podezření ohlásili. V první fázi chce veřejnost upozornit na téma týraných dětí pomocí venkovní reklamy a inzerce v tisku a na webech. Ve druhé fázi od jara 2015 bude pokračovat i na školách, kde budou odborníci radit přímo dětem, kam se obrátit, když se ony nebo jejich kamarádi ocitnou v takové situaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Nemůžeme si dovolit selhat.“ Summit EU řeší půjčku pro Ukrajinu

V Bruselu začal summit EU. Lídři sedmadvacítky budou řešit hlavně další finanční podporu Ukrajiny. Nemůžeme si dovolit selhat, řekla šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. V případě využití zmrazených ruských aktiv musí nést riziko všechny státy Unie, uvedla pak šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO). Vrcholné schůzky se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
04:07Aktualizovánopřed 3 mminutami

Premiér a předsedové parlamentu budou brát od ledna přes 300 tisíc korun

Platy vrcholných politiků vzrostou od ledna zhruba o pět procent. Premiér a předsedové parlamentních komor budou vůbec poprvé brát více než 300 tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance se zvýší o 5500 na 115 tisíc. Prezident bude dostávat 383 200 korun, o 18 200 korun víc než letos. Vyplývá to ze sdělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o vyhlášení platové základny, z níž se platy odvozují.
před 9 mminutami

Víkend bude zatažený a mlhavý, maxima dosáhnou asi pěti stupňů

O nadcházejícím víkendu bude v Česku většinou zataženo, slunce se objeví jen ojediněle. Meteorologové očekávají mlhy a mrholení, někde mohou být i mrznoucí. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem pěti stupňů Celsia, při malé oblačnosti i nepatrně výše, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:47Aktualizovánopřed 18 mminutami

Pavel jmenoval ústavním soudcem Michala Bartoně

Vysokoškolský pedagog a odborník na ústavní právo Michal Bartoň se stal ústavním soudcem. Do funkce jej ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Devětačtyřicetiletý Bartoň nahradí u Ústavního soudu (ÚS) profesora občanského práva Josefa Fialu, kterému tuto středu vypršel desetiletý mandát. Pavel v projevu ocenil, že nově sestavený Ústavní soud funguje jako tým, ačkoliv ho společně se Senátem sestavil ze silných osobností.
11:29Aktualizovánopřed 21 mminutami

Provoz na D1 na Vysočině byl po hromadné nehodě plně obnoven

Provoz na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Brno na stém kilometru zastavila ve čtvrtek před 8:30 asi na hodinu a půl hromadná dopravní nehoda devíti osobních aut, nákladního auta a dodávkového auta s přívěsem. Od desáté hodiny bylo místo průjezdné jedním pruhem, před půl dvanáctou už byl provoz plně obnoven. Mluvčí záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček sdělil, že se lehce zranilo šest osob. Tři z nich byly podle policie převezeny do nemocnice.
09:18Aktualizovánopřed 38 mminutami

Hrad potvrdil Turkovi schůzku s prezidentem Pavlem

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí 22. prosince v 11:00 na Pražském hradě čestného prezidenta Motoristů a poslance Filipa Turka. Odbor komunikace prezidentské kanceláře to oznámil na svém webu. Motoristé chtějí, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka (Motoristé).
před 1 hhodinou

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomíná společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
07:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obce tlačí vyšší daní vlastníky k péči o chátrající nemovitosti

Některé obce se snaží působit na majitele objektů, které zatěžují společný prostor, zvýšením daně z nemovitostí. Cílem bylo přimět je k lepší péči o zanedbané budovy. S rozdílnými výsledky to zkusili v Kroměříži, ve Znojmě či v Žatci.
před 6 hhodinami
Načítání...