Tady nacisté skladovali popel Židů. Památník v Terezíně otevřel podzemní chodby

2 minuty
Vzpomínky z podzemí terezínského ghetta
Zdroj: ČT24

Památník židovského ghetta v Terezíně veřejnosti otevřel podzemní chodby, ve kterých nacisté skladovali popel zemřelých. Připomíná si tak 75 let od prvních transportů Židů z protektorátu Čechy a Morava, které začaly v půlce října 1941. Nacisté postupně změnili poklidné město na vězení a ghetto. Odsud pak vězně posílali na smrt do vyhlazovacích táborů.

Dohromady zahynulo v Terezíně pětadvacet tisíc lidí, přestože nacisté tam k zabíjení lidí nepoužívali plynové komory. Lidé umírali na nemoci, týrání a ze zoufalství páchali často sebevraždy. Vězni, kteří přežívali natlačeni v nejrůznějších prostorách ghetta, spali často ve stoje, protože padesát nebo i sedmdesát lidí si v jedné místnosti nemohlo sednout, natož aby měli místo si lehnout.

Pamětníci, kteří Terezín přežili ještě v raném věku, nesou přezdívku terezínské děti. Do ghetta se dostali jako malí. „Panoval tam velký hlad, velká zima, v létě vedro, nedostatek místa, epidemie,“ popisuje Anna Hyndráková, která byla jedním z terezínských dětí.

Přesto vzpomíná na Terezín s dojetím. Rodiny tam sice žily odděleně, ale jejich členové se mohli vídat. Pořád měli naději. „Pro mne je to místo, kde jsem naposled měla rodiče a kamarády,“ říká Anna Hyndráková a další s tehdejších dětí v ghettu mluví podobně. „Hlavně, že jsem měla maminku a tatínka,“ vzpomíná Bohumila Havránková.

Utrpení v ghettu a nacistická propaganda

Před světem ale nacisté ghetto vykreslovali jako klidné místo, kde měli Židé svou samosprávu a jsou spokojení. V roce 1944 měl premiéru propagandistický film s titulem „Vůdce daroval Židům město“.

Na webu Československé filmové databáze se o filmu píše: „Po inspekci Červeného kříže v terezínském ghettu bylo rozhodnuto, že postavených kulis se využije pro vznik propagandistického filmu. Měl představit Terezín jako místo, kde Židé spokojeně pracují pro Říši a mají dostatek jídla i zábavy. Samozřejmě šlo o nechutnou fikci. Režisér filmu Kurt Gerron i většina účinkujících byli krátce po natáčení odvezeni do Osvětimi a zavražděni v plynových komorách.“

Nakonec nacisté nasypali popel do řeky

Vedoucí historického oddělení Památníku Terezín Vojtěch Blodig v aktuální reportáži ČT popsal kolumbárium, které teď památník otevřel veřejnosti. „Všude tam byly od podlahy ke stropu vybudovány regály, do kterých byly ukládány urny s popelem Židů, kteří v ghettu zahynuli,“ vylíčil historickou podobu místa Vojtěch Blodig.

To se však změnilo s transporty do Osvětimi. Poslední, kteří zůstali, museli ještě před odjezdem kolumbárium s urnami vyklidit.

„Představte si ten živý řetěz, jak podává urnu za urnou. A teď to dítě nebo ta žena se podívá a čte na urně třeba jméno své babičky,“ uvedl Vojtěch Blodig. Nacisté nakonec obsah uren nasypali do řeky Ohře. Podle pamětníků byly ještě po válce z břehu vidět hromady popela pod hladinou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10AktualizovánoPrávě teď

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 17 mminutami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 22 mminutami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
11:42Aktualizovánopřed 59 mminutami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 4 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 5 hhodinami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 6 hhodinami
Načítání...