Strážníci s nočním viděním i kontroly svátečních řidičů. Policie se chystá na Dušičky

Strážníci v Liberci nebo Českých Budějovicích začali pravidelně obcházet hřbitovy. Podobné akce chystají kvůli Dušičkám i v dalších městech, většinou začaly už minulý pátek. Do kontrol se stejně jako každý rok zapojují i policisté. Nejčastějšími problémy je okrádání návštěvníků hřbitovů a situace na silnicích. Tu může letos ještě zkomplikovat počasí ale i fakt, že samotný den svátku připadl právě na pátek.

Například v Brně letos zapojili do kontrol přes dvě stovky strážníků. Na jedenácti hřbitovech hlídkují ve velmi krátkých intervalech. „ V noci do kontrol zapojujeme psovody a využíváme také dalekohledy pro noční vidění a mobilní kamerový systém,“ uvedl mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem. S kontrolami začali už minulý pátek, stejně jako například v Jihlavě, Olomouci, Plzni nebo ve Zlíně.

Ve všech oslovených městech se ale policisté soustředí především na víkendy. Největší nápor očekávají hlavně v ten, který bude na dušičkový pátek přímo navazovat. 

Nejčastěji policisté řeší okrádání návštěvníků hřbitovů, vykrádání aut, ale také krádeže pietních předmětů přímo z hrobů. Komplikace policisté očekávají i v dopravě, a to nejen kvůli špatnému počasí a hustotě provozu, ale také kvůli takzvaným svátečním jezdcům z řad starších či méně zkušených řidičů. „Právě oni se mohou paradoxně stát viníky zbytečné dopravní nehody,“ upozorňuje mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová. 

Vedle strážníků se budou na silnice, bezpečnost hřbitovů a jejich okolí zaměřovat i státní policisté. „Bude zvýšen i výkon služeb hlídek, zejména služby dopravní a pořádkové policie,“ uvedla Vladimíra Šrýtrová z krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Na většině míst plánují policisté i strážníci ukončit dušičkové akce v pondělí 5. listopadu. Například v Brně nebo ve Středočeském kraji ale potrvají až do neděle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenátními kandidáty na ombudsmana jsou Jirsa a Kostolanská

Senát vybral Jaromíra Jirsu a Evu Kostolanskou jako kandidáty na ombudsmana, vybírat z nich bude sněmovna. Dále souhlasil s dalším působením Česka v takzvané koalici ochotných. Na rozdíl od sněmovny odsoudil protiukrajinské výroky šéfa SPD Tomia Okamury. Projednávat má též záměr vlády zrušit televizní a rozhlasové poplatky.
03:06Aktualizovánopřed 5 mminutami

Analýza: K říjnovým sněmovním volbám přišli méně často lidé ve středním věku

V říjnových sněmovních volbách hlasovali méně často než další věkové skupiny lidé ve středním věku od zhruba 25, 27 do 45 let. Výrazně podprůměrná byla účast žen kolem třiceti a čtyřiceti let, volit jich přišlo 58 procent. Nejmladší voliči se naopak nechali zmobilizovat, lidé v důchodovém věku prokázali výraznou disciplínu, vyplývá z analýzy datových souborů šesti agentur (STEM, Kantar, Ipsos, Median, NMS a Data Collect), které spojily své informace do rozsáhlého souboru o více než 7500 respondentech.
před 1 hhodinou

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 2 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
před 2 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 3 hhodinami

Česko bude dál působit v uskupení NATO na Slovensku, řekl ministr obrany Zůna

Český ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) navštívil ve středu v Bratislavě svého slovenského protějška Roberta Kaliňáka (Smer). Česko bude nadále zapojeno do bojového uskupení NATO na Slovensku, řekl později na společné tiskové konferenci. Obě země chtějí spolupracovat v protivzdušné obraně.
12:52Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kauza Čapí hnízdo trvá dlouho, míní Válková. Podle Pospíšila to není důvod k nevydání Babiše

Mandátový a imunitní výbor sněmovny začal řešit žádost o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) ke stíhání. Šéfka výboru Helena Válková (ANO) uvedla, že výpovědi aktérů kauz ji nepřekvapily a utvrdily ji v některých postojích. Člen sněmovního ústavně-právního výboru Jiří Pospíšil (TOP 09) očekává, že rozhodování bude asi „mnohem více stranické“ než v jiných kauzách z minulosti. Řekli to v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
před 7 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 9 hhodinami
Načítání...