Štětina vs. Bublan – jádrem sporu Hučín

Praha - Senátor Jiří Štětina (za TOP 09) tvrdí, že poslanec František Bublan (ČSSD) a ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang se snaží ochromit činnost sněmovní komise pro kontrolu kontrarozvědky ohledně kauzy někdejšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Bublan na nařčení reagoval tvrzením, že Štětina podléhá paranoie. Také BIS označila senátorovo tvrzení za nehorázné.

„Je to jen další lživé vyjádření pana senátora, které do doby, kdy bude uzavřeno řízení parlamentní kontrolní komise - o které je Štětina požádal - už ani nebudeme dále komentovat,“ uvedl mluvčí Jan Šubert. Bublan, jenž v minulosti pracoval v řídící funkci v BIS, zastavil v roce 2000 vyšetřování bombových útoků na Přerovsku poté, co Hučín odhalil jejich spojení s KSČM, uvedl Štětina v dnešní tiskové zprávě. „František Bublan zahájil kriminalizaci Hučína ze strany BIS a inicioval jeho uvěznění,“ řekl senátor.

Bublan a Lang se nyní podle něho snaží paralyzovat komisi pro kontrolu BIS, aby nevyšlo najevo, „že se oba podíleli na přípravě brutálního politického procesu s Vladimírem Hučínem“. Poslanec je navíc ve střetu zájmů, dodal Štětina.

František Bublan
Zdroj: ČT24, ČT24

Bublan poukázal na to, že už není v BIS přes deset let a jeho znalosti prostředí mohou být naopak pro komisi přínosné. Kauzu Hučína, jenž byl jeho podřízeným, Bublan v minulosti řešil. Hučín se prý jako někdejší disident zaměřoval výhradně na levicový extremismus a výsledky jeho práce byly katastrofální. „Snažil jsem se ho zachránit, aby dělal jinou problematiku,“ tvrdí Bublan. Trestní oznámení na Hučína prý neinicioval, padlo v době, kdy už v BIS nepracoval.

Štětina vede s BIS spor; obvinil ji, že se ho snaží zastrašovat. Důvodem mají být dokumenty, které podle senátora svědčí o protiprávním postupu kontrarozvědky v Hučínově případu - BIS se prý významně podílela na jeho kriminalizaci. Kontrarozvědka se proti Štětinovým tvrzením důrazně ohradila.

Štětina komisi podklady předal, jsou podle Bublana ale zhruba rok staré a komise se už dokumenty zabývala. Nebylo mezi nimi nic, z čeho by mohla učinit nějaký závěr, dodal poslanec.

Vydáno pod