Státní zástupce zastavil stíhání ve zbytku kauzy KTP Quantum

Praha - Státní zástupce zastavil stíhání dvou lidí ve zbylé části kauzy zkrachovaného náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum. V případě jednoho obviněného se podle mluvčí Vrchního státního zastupitelství ukázalo, že trestný čin nespáchal, u druhého bylo zase trestní stíhání promlčeno. Státní zástupce loni předal soudu obžalobu na oba obviněné kvůli údajnému miliardovému podvodu, spis zahrnuje asi 10 tisíc poškozených. Obžaloba se však týkala pouze části skutků, o zbytku státní zástupce rozhodl až nyní.

Obviněnými v kauze jsou podle dříve zveřejněných informací někdejší šéfové představenstva KTP Quantum Karel Takáč a Oldřich Bakus, hrozí jim až 12 let vězení. Podle mluvčí Ireny Válové se v případu podařilo zajistit majetek, který by mohl sloužit na zaplacení škody - jde prý například o lázně Jáchymov nebo desítky milionů korun na účtech.   

K nynějšímu rozhodnutí o zastavení stíhání jednoho z obviněných státní zástupce podle mluvčí dospěl proto, že se ukázalo, že u zbytku skutků neměl rozhodovací pravomoci a trestný čin tak nespáchal. V případě druhého muže bylo zase stíhání promlčeno. Podle mluvčí na to upozornil znalecký posudek. Znalci v něm totiž uvedli, že sice šlo o trestnou činnost, ale ne o podvod, z kterého byl podezřelý obviněn, řekla Válová. Skutky prý měly být

kvalifikovány jako zneužívání informací v obchodním styku, na tento trestný čin se však podle mluvčí vztahuje pětiletá promlčecí doba. Válová připomněla, že státní zástupce se oba muže pokusil obžalovat již několikrát, soudy ale dvakrát vrátily případ k došetření. 

Dvojice mužů je podle dřívějších informací podezřelá z toho, že v letech 1996 až 2001 vylákala nabízením Spořitelního účtu správy akcií peníze od klientů v desítkách poboček. Někteří z prvních dostali peníze zpět. Nebyli však prý vyplaceni z výnosů z podnikání, ale z peněz pozdějších klientů. Vedle peněz od klientů získalo KTP obchodováním další miliardy korun. Přesto jeho hospodaření podle státního zástupce skončilo mnohamilionovými ztrátami.   

Kvůli problémům KTP vzniklo sdružení poškozených klientů Jistota a budoucnost. Krátce poté Bakus s Takáčem navrhli na KTP konkurz, do něhož se Takáč obratem přihlásil jako věřitel. Takáč se před pražským městským soudem zpovídal i z podezřelých aktivit v dceřiné společnosti Médeia Bohemia. Trestní senát jej ale loni v listopadu již podruhé obžaloby z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a z předlužení zprostil. Osvobozující rozsudek je pravomocný.

Vydáno pod