Státní zástupce podal obžalobu kvůli zakázce na tisk jízdenek v pražské MHD

V kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik podalo Vrchní státní zastupitelství obžalobu na 18 lidí. Informaci zveřejnil na webu VSZ státní zástupce Adam Borgula. Podle dřívějších informací se případ týká také lobbisty Ivo Rittiga.

Kauza souvisí se zakázkami na tisk jízdenek, na prodej jízdních dokladů, na projekt tzv. elektronické jízdenky a dále taky s následnou legalizací výnosů z trestné činnosti.

„Část obviněných se zločinů dopustila jako pachatelé nebo ve spolupachatelství a část ve formě účastenství, a to jako pomocníci. Právní kvalifikace není u všech obviněných stejná,“ stojí v tiskové zprávě. 

Uvedenými zločiny měla být z majetkové podstaty poškozeného Dopravního podniku hl. m. Prahy údajně vyvedena částka dosahující přes 457 milionů korun. Z toho měla být následně legalizována částka téměř 150 milionů korun.

Dopravní podnik uzavřel podle policie nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek s papírnou Neograph, který zprostředkovala Cokeville Assets, firma Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Neograph firmě podle vyšetřovatelů odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Nadační fond proti korupci v minulosti uvedl, že konečným příjemcem těchto peněz byl pravděpodobně Rittig.

Podal jsem obžalobu proti 18 osobám. Skutky, které jsem shledal v jejich jednání, jsou zločin zpronevěry, zjednání výhody při veřejné zakázce a legalizace výnosu z trestné činnosti.
Adam Borgula
státní zástupce
státní zástupce

Lobbista byl z praní špinavých peněz obviněn v únoru 2014, společně s ním tehdy média mezi stíhanými jmenovala Kmetě, jednatele Neographu Jana Janků a Rittigova právníka Davida Michala. Později ke skupince přibyl další podnikatelův právník z kanceláře MSB Legal Marek Stubley.

K dalším obviněným v kauze podle médií patří bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák, a to mimo jiné kvůli údajně předražené zakázce zmanipulované ve prospěch firmy Cross Point.

První obvinění v této kauze padla v roce 2013, další přibyla v roce 2014. Borgula skupinu viní ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, praní špinavých peněz nebo zneužití informace při obchodním styku. Za tyto trestné činy hrozí až osm let vězení. Někdo byl obviněn také ze zpronevěry, za což hrozí až deset let vězení. 

Jeden z obviněných podle státního zástupce získal status spolupracujícího. Podle dřívějších informací jím je bývalý obchodní ředitel společnosti Neograph Vladimír Sitta, jehož ocenil Nadační fond proti korupci Cenou za odvahu. V roce 2010 totiž předal policii údajné důkazy o tom, že provize z výroby jízdenek v papírně Neograph putovaly k Rittigovi.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. Tato zakázka by měla skončit letos.