Soud zastavil exekuci proti Zemanovi v kauze se Šarapatkou

Rakovnický soud zastavil exekuci na bývalého prezidenta Miloše Zemana, píšou Seznam Zprávy. Návrh podal letos v únoru někdejší člen Zemanova poradního týmu z Úřadu vlády Zdeněk Šarapatka, protože mu Zeman včas nezaplatil soudem přiznané finanční odškodnění padesát tisíc korun.

Finanční satisfakce byla součástí verdiktu soudu, podle kterého se měl Zeman omluvit za nepravdivé a dehonestující tvrzení, že Šarapatku ze Strakovy akademie vyhodili dva premiéři.

Miloš Zeman se sice omluvil včas, avšak 50 tisíc bylo uhrazeno až poté, co Šarapatka podal návrh na zahájení exekuce. Tu nyní soud zastavil.

Důvod pro zastavení exekuce

„Jestliže povinný (Miloš Zeman) splnil povinnost sice v den, kdy oprávněný (Zdeněk Šarapatka) exekuční řízení zahájil, ale ještě před doručením vyrozumění od soudního exekutora, je zde důvod pro zastavení exekuce,“ uvedl soudce Tomáš Behr v usnesení, které mají Seznam Zprávy k dispozici.

Protože však exekutor Dušan Šnaider už začal konat, například zjišťoval Zemanův majetek, vyčíslil na závěr soudce Zemanovi i náklady řízení. „Šlo o 4840 korun, které stejně jako finanční satisfakce Šarapatkovi nepřišla z účtu Miloš Zemana. Podle advokáta Artura Ostrého, který Šarapatku zastupuje, je odeslal Zemanův advokát Martin Pásek,“ uvedl server.

Zeman se omluvil

Omluvu Zeman zveřejnil koncem ledna na webu Parlamentní listy, kde pomlouvačné výroky v květnu 2024 zazněly. Zeman tehdy v rozhovoru řekl: „Pouze bych ve svém vyjádření dodal, že podobně jako já se pana Šarapatky zbavil i (pozdější premiér) Stanislav Gross, takže pan Šarapatka se může chlubit tím, že je jediný poradce, kterého vyhodili dva premiéři.“

Soudy ale už v minulosti pravomocně rozhodly, že výrok o Šarapatkově neschopnosti je nepravdivý a pomlouvačný. Šarapatka v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel z Úřadu vlády po dohodě a z vlastní iniciativy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Armáda slavnostně převzala první z letounů Embraer

Zařazením prvního transportního letounu Embraer C-390 Millennium získává česká armáda schopnosti, které jí dosud chyběly, řekl při slavnostním představení letounu na letišti v pražských Kbelích ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Nový stroj zvýší akceschopnost vzdušných sil a bude možné jej využít mimo jiné k přepravě techniky, výsadkářů či tankování za letu. Letoun přiletěl do Česka začátkem července, druhý letoun má armáda získat do konce roku 2027.
03:46Aktualizovánopřed 7 mminutami

Radiožurnál: Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí, policie ho vykázala z domu v Děčíně, kde s manželkou žije, uvedl Radiožurnál. Foldyna mu potvrdil vykázání z domu, cítí se nevinný, věc nechtěl komentovat. Zatím nebyl z ničeho obviněn. Policie podle děčínského státního zástupce Lukáše Otipky prověřuje podezření ze spáchání dvou trestných činů – týrání svěřené osoby a týraní osoby žijící ve společném obydlí. Ve věci je vedeno prověřování, uvedl Otipka, nicméně Foldynu nejmenoval.
11:19Aktualizovánopřed 10 mminutami

VideoSečteno: Kraj Vysočina

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 16. července se věnoval Kraji Vysočina.
před 2 hhodinami

Na přírodních koupalištích se množí parazit, který nakazí i člověka

Čeští vědci se pokoušejí zjistit víc o parazitech, kteří se v Česku vyskytují ve vodě a mohou tak proniknout i na koupaliště. Protože lidem způsobují zdravotní potíže, hledají experti cesty, jak předejít jejich přemnožení.
před 2 hhodinami

EK schválila český systém kapacitních mechanismů pro nové zdroje elektřiny

Evropská komise (EK) uvedla, že schválila český systém takzvaných kapacitních mechanismů pro výstavbu nových zdrojů elektřiny. Stát by tak v příštích letech měl v rámci systému garantovat investorům formou státní podpory alespoň částečnou návratnost jejich investic do nových zdrojů. Nastavení kapacitních mechanismů bylo jednou z priorit vlády ANO, SPD a Motoristů v energetice.
před 3 hhodinami

Turek se nebude účastnit porad vedení, schůzek ani jednání na ministerstvu

Poslanec Motoristů Filip Turek se nadále nebude účastnit jednání, oficiálních schůzek ani porad vedení na ministerstvu životního prostředí (MŽP). Turek tam působil jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal, funkci však přestal vykonávat v souvislosti s vyšetřováním své pondělní dopravní nehody, sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
před 5 hhodinami

Vojtěch: Péči jen docentralizujeme. Dívejme se na to komplexně, vyzývá Philipp

Malé nemocnice varují před reformou, kterou plánuje ministerstvo zdravotnictví. To chce více centralizovat zdravotní péči – specializovaná centra by v budoucnu měla poskytovat specializované zákroky. Podle vlády mají nejmodernější přístroje a proškolený a vysoce kvalifikovaný personál. Malé nemocnice se ale bojí o dostupnost péče. Téma v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským probrali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).
před 6 hhodinami

V pátek mohou přijít silné bouřky, o víkendu se ochladí

V Česku se budou v následujících dnech vyskytovat bouřky, v pátek mohou být i silné. Teploty budou ve čtvrtek a v pátek stoupat ke třiceti stupňům Celsia, na Moravě a ve Slezsku meteorologové v pátek očekávají až 33 stupňů. Na víkend se ochladí a počasí bude proměnlivé s přeháňkami, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.