Soud potvrdil Tušlovi devatenáct měsíců vězení za pronásledování Kubka a další trestné činy

Za pronásledování šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra v době koronavirové epidemie odvolací Městský soud v Praze potvrdil Patriku Tušlovi souhrnný trest devatenácti měsíců vězení. Odsouzení zahrnuje i předchozí tresty za různé trestné činy. Obžalobě z výtržnictví u Flegrova domu čelil i Zdeněk Masár, tomu soud potvrdil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na dva a půl roku. I jeho trest už zahrnuje předchozí odsouzení. Rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné.

„Máme za to, že byly provedeny důkazy, které soud potřeboval ke svému rozhodnutí,“ konstatovala ve stručném odůvodnění rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu Hana Chaloupková. Tušlova obhájkyně po vynesení rozsudku řekla, že zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Státní zástupce Aleš Cimbala uvedl, že rozhodnutí odpovídá jeho návrhu a je s ním spokojen.

Spolu s Tušlem a Masárem čelil obžalobě z výtržnictví i Tomáš Čermák. Obvodní soud pro Prahu 8 ale loni v létě rozhodl, že v jeho případě od potrestání upustí. Čermák byl totiž už dříve pravomocně odsouzen k pět a půl letům vězení za podporu a propagaci terorismu a další trestné činy. Před nástupem do vězení se skrýval v Polsku, tamní policie ho dopadla loni v listopadu. Proti upuštění od trestu se Čermák neodvolal, rozhodnutí tak už nabylo právní moci.

Tušl čekal na Kubka před domem i pracovištěm

Tušla soudy potrestaly za to, že se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu volal i do ordinace. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn nebyl.

Čermák ale spolu s Masárem a také Tušlem podle soudu ve druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli hlasitou sirénu a hudbu, Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“ a vyšel z domu a také mu nadávali. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra urazit a dehonestovat v očích veřejnosti. Všichni tři muži byli v tomto bodě obžalováni z výtržnictví.

Čermák a Masár loni v lednu při zahájení hlavního líčení řekli, že žádný trestný čin nespáchali, Masár v pondělí k soudu nepřišel. Tušl, kterého na jednání přivedli těžkooděnci, nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat. Zopakoval, že za Kubkem chodil, ale „určitě to nebylo žádné pronásledování“. Míní, že je stíhán a souzen na politickou objednávku.

Tušlova obhájkyně v odvolání namítala především to, že o Tušlově vině neexistují přímé důkazy. Nahrávky ze záznamníku Kubka, na které obvodní soud v rozsudku odkazoval, podle ní soudci špatně interpretovali. Hlavním aktérem videozáznamů, kteří obžalovaní sami nahrávali, byl podle ní Čermák, a ne Tušl. Tušl podle obhájkyně také nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu nebezpečného pronásledování, především znak dlouhodobosti. Podle Masárova odvolání jeho jednání dosáhlo maximálně intenzity přestupku a nemělo by být řešeno před trestním soudem. Soudkyně argumenty v obou odvoláních odmítla.

Na jednání Obvodního soudu pro Prahu 8, který případ v prvním stupni projednával, v minulosti přišly obžalované několikrát podpořit desítky podporovatelů. Hlavní líčení u obvodního soudu provázela často vypjatá atmosféra, lidé, kteří se do jednací síně nedostali, na chodbě skandovali nebo zpívali. V den, kdy obvodní soud vynesl nepravomocný rozsudek, je musela kvůli rušení jednání z chodby vytlačit policie. Pondělního odvolacího zasedání se ale příznivci nezúčastnili, jednání tak přihlíželi především novináři.

Tušl byl v minulosti odsouzen za více různých činů, mimo jiné za nenávistné výroky o Ukrajincích, vyhrožování zabitím strážníkovi nebo za neplacení výživného a vyhrožování bývalé partnerce. Souhrnně za ně dostal patnáct měsíců vězení, za pronásledování Kubka tak soud trest navýšil o další čtyři měsíce. Soudy Tušlovi také dříve uložené podmíněné tresty přeměnily, ve vězení by tak měl dohromady podle serveru Aktuálně.cz strávit pětadvacet měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli situaci na Blízkém východě se sejde Bezpečnostní rada státu, řekl Babiš

Kvůli situaci na Blízkém východě se sejde v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu. Zabývat se bude možnými dopady stavu na Česko, možností případných repatriací Čechů z oblasti či připraveností státu na další možný vývoj. Na síti X to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Zasedání svolal na sedmou hodinu ranní.
před 11 mminutami

VideoŠkrty v kultuře vyvolaly rozruch. Umělci se obávají o budoucnost institucí

Vláda Andreje Babiše (ANO) letos snižuje rozpočet ministerstvu kultury oproti loňsku o dvanáct procent. Umělci, divadelníci i třeba lidé na literární scéně se tak obávají o osud svých institucí. Týká se to například i literárního časopisu Host, který se spoléhá na veřejné zdroje – podporuje ho město Brno, ale třeba i ministerstvo kultury. „Čtyřicet procent už je opravdu hodně. Už myslím, že byste musel uvažovat o zrušení úvazků, že se časopis bude tisknout na horší papír, nebo vydáte méně čísel ročně,“ uvedl šéfredaktor časopisu Host Jan Němec. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) zprávy o čtyřicetiprocentním škrtu označil za dezinformace. V příštích dnech chce ministerstvo s profesními asociacemi o škrtech v rozpočtu jednat.
před 5 hhodinami

Z Blízkého východu se nyní repatriační let neplánuje, řekl Macinka

V destinacích Blízkého východu se nachází několik tisíc Čechů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jana Papeže situace ovlivňuje cesty lidí jak přímo v zasažených zemích, tak v destinacích spojených přes Spojené arabské emiráty (SAE) či Katar. ACK podle něj situaci sleduje a podle vývoje bude rozhodovat o dalších krocích. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je prioritou zajistit bezpečnost českých občanů, kteří se nacházejí v Íránu. Žádný repatriační let z Blízkého východu v tuto chvíli neplánuje, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) ČT. Nejvíce Čechů je v Dubaji, kde jich je hlášeno 2,5 tisíce.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lídři EU vyzvali k ochraně civilistů

K maximální zdrženlivosti, ochraně civilního obyvatelstva a dodržování mezinárodního práva v souvislosti s vývojem po útoku USA a Izraele na Írán ve společném prohlášení vyzvali předseda Evropské rady António Costa a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk útok na Írán odsoudil a vyzval všechny strany, aby se vrátily k jednání. Na žádost Francie se také sešla Rada bezpečnosti OSN. V neděli spolu přes video budou hovořit unijní ministři zahraničí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů se přeli o systému emisních povolenek ETS 2

Čtveřice unijních států se postavila proti odkladu a změnám v systému emisních povolenek ETS 2. Potřebu systém reformovat naopak vidí šestnáct států sedmadvacítky, mezi nimi i Česko. Vládní koalice pak vyzývá ke zrušení celého systému. Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) argumentuje náklady pro domácnosti, upozornil na možný další nárůst cen povolenek po roce 2030. Emisní povolenky jsou „důležitý nástroj“ ke splnění klimatického cíle pro rok 2030, podotknul europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Náměstek ministryně financí Petr Mach (Svobodní za SPD) potvrdil, že vláda nepřipustí zavedení ETS 2, zmínil úspory pro obyvatele. Členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti) tvrdí, že není jistota, že by se ceny nezvyšovaly i přes nezavedení povolenek – například kvůli inflaci. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
včera v 09:31

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
včera v 07:30

Měst omezujících hazard přibývá. Češi přesto loni prosázeli bilion korun

Přibývá měst, která zakázala nebo omezila provoz heren a kasin. Například v Plzni od nového roku vyhláška zakazuje veškerý hazard. K regulaci heren pak přistoupila i Polička, Karlovy Vary nebo Benešov. I přes postupné omezování překročil počet vsazených peněz v Česku v roce 2025 jeden bilion korun. Téměř tři čtvrtiny částky lidé vsadili přes internet.
včera v 07:00

VideoMéně peněz armádě uškodí, Zůna se pod to podepsal, říká Hřib

Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je důležité, aby obranné výdaje byly smysluplné, hospodárné a transparentní. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Objektivně podle něj bude v rozpočtu armády chybět asi dvacet miliard, což ovlivní modernizaci. Sdělil, že ačkoliv ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) avizuje, že to modernizační projekty neohrozí, v kapitolním sešitě k rozpočtu podepsaném Zůnou se píše, že „republika nebude schopna naplnit závazky v rámci NATO“ a že „bude nutné přistoupit k odkládání výstavby schopností, navýší se vnitřní dluh armády a náklady na kompenzaci takto prohloubeného schopnostního deficitu v budoucnosti násobně převýší momentální krátkodobé úspory“.
včera v 06:30
Načítání...