Soud navýšil Tušlovi trest za pronásledování Kubka a výtržnictví

Za nebezpečné pronásledování šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra v době koronavirové epidemie ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 navýšil Patriku Tušlovi trest o čtyři měsíce na devatenáct měsíců vězení. U Tomáše Čermáka, který byl s Tušlem viněn z výtržnictví, upustil od uložení souhrnného trestu. Muž byl minulý týden pravomocně odsouzen k pěti a půl roku vězení za podporu a propagaci terorismu, trest je podle soudu dostatečný. Rozhodnutí není pravomocné.

Vinu obžalovaných podle soudkyně prokázaly nejen výpovědi Kubka a Flegra, ale také videonahrávky, které natáčeli a zveřejňovali sami obžalovaní. Tušl při vynášení rozhodnutí vykřikoval, že soudkyně lže, smál se a ohrazoval se proti některým konkrétním částem rozhodnutí.

Obžalobě z výtržnictví čelí i Zdeněk Masár, tomu ve středu soud uložil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na dva a půl roku. I jeho trest už zahrnuje předchozí odsouzení.

Obžalované přišly na jednání podpořit desítky příznivců. Kvůli tomu, že projevy na chodbě narušovali jednání, je policie musela vytlačit z prostoru před soudní síní.

Tušl se podle obžaloby mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu volal i do ordinace. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není.

Čermák ale spolu s Masárem a Tušlem podle státní zástupkyně v druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu a Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti.

Tušl už v lednu před soudem odmítl, že by se trestných činů dopustil. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z „očí do očí“. Obžalovaní Čermák a Masár se v lednu vyjádřili k obtěžování Flegra tak, že trestný čin nespáchali.

Tušl je nyní ve vězení, kde si odpykává patnáct měsíců vězení za různé trestné činy, mimo jiné za nenávistné výroky o Ukrajincích a vyhrožování zabitím strážníkovi. Ve vězení ale bude déle, podle serveru Aktuálně.cz totiž soudy letos v dubnu rozhodly o přeměně jeho dřívějších podmíněných trestů za neplacení výživného a vyhrožování bývalé partnerce na deset měsíců vězení. Čermákovi minulý týden Vrchní soud v Praze pravomocně potvrdil 5,5 roku vězení za to, že vyzýval lidi, aby i za použití násilí vůči politikům zabránili přijetí novely pandemického zákona.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 12 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 12 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 13 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 22 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...