Slova podpory i pohrůžka zákonem. Případ „kraj versus záchranářka“ policie odložila

Nahrávám video

Záchranářka Veronika Brožová upozornila krátce po začátku koronavirové krize na nedostatek ochranných pomůcek. Středočeský kraj ale poté, co zpravodajský server Náš Region vydal její kritický dopis hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO), podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Případ vyvolal politickou smršť, za nešťastný a zbytečný označil postup hejtmanky také její stranický šéf a premiér Andrej Babiš (ANO). Policie už oznámila, že se případem nebude dál zabývat. Kauzu mapovala Adéla Paclíková z Reportérů ČT.

Záchranářka Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti ve Zdibech u Prahy byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítl a po zveřejnění informací od Brožové v listu Náš region podal trestní oznámení.

Krajská opozice to kritizovala, podle ní šlo o zastrašování a aroganci, TOP 09 dokonce vyzvala hejtmanku k rezignaci. Od postupu kraje se distancoval i předseda středočeské ČSSD Robin Povšík, jehož strana v kraji vládne společně s ANO.

„Já jsem to vzal jako věc, kterou jsem absolutně nepochopil, je neadekvátní, nesmyslná. Já si nemyslím, že tady ve Středočeském kraji byla kvůli tomu článku jakákoliv panika,“ uvedl Povšík.

Rozkol v koalici se ale nakonec nekonal. Jeho stranický kolega a krajský náměstek Miloš Petera (ČSSD) se hejtmanky zastal. „Myslím, že je třeba to prověřit. Je potřeba říct, že podle mého názoru by to nemělo směřovat na přímo na osobu, která to prezentovala, ale na tu formu, jakou to bylo vydáno ve sdělovacích prostředcích,“ sdělil k tomu Petera.

„Dávat trestní oznámení na článek je nesmysl“

Dlouho nebylo jasné, na koho ono trestní oznámení z konce března míří. Hejtmanka přitom popírala, že by cílilo také na záchranářku, a tvrdila, že míří na článek v novinách.

„Vzhledem k tomu, že článek těžko může být pachatelem, tak dávat trestní oznámení na článek je opravdu absolutní nesmysl,“ komentuje to advokát Petr Toman (ODS).

V textu oznámení, který nakonec v pátek kraj zveřejnil, jsou ale zmiňováni jak vydavatelství Našeho regionu, tak sama Brožová. Podle oznámení rozšířily nepravdivou poplašnou zprávu, která je „způsobilá vyvolat nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva Středočeského kraje, případně též ostatních regionů České republiky“.

„Výše popsané skutečnosti tedy nasvědčují tomu, že uvedené osoby se dopustily přečinu šíření poplašné zprávy,“ píše se v oznámení.

Podle právníka Petra Tomana je zacílení naprosto jasné. „Vyplývá z trestního oznámení. Trestní oznámení bylo výslovně, jmenovitě podáno jednak na záchranářku Veroniku Brožovou a jednak na vydavatele serveru Náš region,“ uvedl Toman.

Podle hejtmanky se záchranářka stala obětí politického boje

Policie minulý týden trestní oznámení odložila. Hejtmanka uvedla, že rozhodnutí respektuje, a přivítala, že policie ve věci rozhodla v krátkém čase. „I když tvrzení v článku ohledně vybavení záchranářů nebyla zcela pravdivá, domnívám se, že s odstupem času se nám podařilo prokázat, že záchranáři skutečně potřebné vybavení osobními ochrannými prostředky měli,“ uvedla.

Již na konci května ale její postup kritizoval i šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. Pokorná Jermanová podle něj trestním oznámením kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek zastínila svou práci v čele kraje. Babiš dodal, že trestní oznámení nepovažuje za dobrý způsob řešení.

Jermanová tvrdí, že záchranářka se stala obětí politického boje a že ji podpoří v petici. „Zaznamenala jsem, že Pirátská strana založila petici na podporu paní Brožové, pokud za mnou přijdou, já ji podepíšu, protože ona je obětí toho, co se děje v zákulisí,“ prohlásila hejtmanka.

Takové výroky však Brožová sama ostře kritizuje. „Štve mě, že mě označují za nějakého chudáka, za oběť politických půtek. Já jsem apolitický člověk a politika je mi úplně fuk, pokud není období voleb a já nehážu lístek v obálce do urny,“ brání se záchranářka.

„Podat na někoho trestní oznámení a o pár týdnů později prohlásit veřejně, že jsem připraven podepsat petici na podporu toho, kterého jsem v zásadě udal, to se mi zdá jako velmi neobvyklý postup,“ říká k tomu advokát Petr Toman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoNarůstá počet případů preeklampsie. Nemoci se ale dá předejít

Preeklampsie postihuje zhruba pět procent těhotných žen. Některé nemocnice však nemoc, která v nejhorším případě může skončit smrtí dítěte i rodičky, automaticky do běžných těhotenských screeningů nezařazují. Riziko jde přitom podle lékařů odhalit až u devadesáti procent žen. Díky nízkým dávkám aspirinu se pak preeklampsie nerozvine v době, kdy žena nemá rodit. Lékaři proto doporučují, aby se o vyšetření ženy zajímaly. O osvětu mezi ženami se snaží i pacientská organizace Nedoklubko.
před 6 mminutami

VideoCeny letenek rostou kvůli palivu i většímu zájmu o některé destinace

Ceny letenek rostou. Zatímco loni vyšel červencový spoj mezi Prahou a Barcelonou průměrně na tři tisíce korun, letos je cena o pět set korun vyšší. Ceny letenek se pojí se zdražováním leteckého paliva. To od začátku blízkovýchodního konfliktu podražilo o více než sedmdesát procent. Dalším důvodem zdražování letenek je vyšší zájem o některé destinace. Zatímco poptávka po spojích do Asie klesla, na cesty po Evropě naopak stoupla. Mezi oblíbenými zeměmi je Španělsko, Itálie i Řecko. V některých případech proto letenky zdražily o více než dvacet procent.
před 1 hhodinou

Klimatická změna ukusuje Evropě jaro. Nástup léta začíná být náhlý

Jaro bývá řadou lidí označováno jako jejich nejoblíbenější roční období. Jenže v kontextu prohlubující se změny klimatu pomalu přestává platit stav, kdy je přechod mezi jarem a létem ve střední Evropě příjemně pozvolný.
před 2 hhodinami

Komáři začínají být aktivní. O víkendu především na východě Čech

Během víkendu už mohou lidi na některých místech Česka potrápit komáři. Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) očekává střední aktivitu hlavně v části Moravy a Slezska, ve východních Čechách pak může být v neděli lokálně dokonce vysoká. V sobotu budou mít komáři vhodné podmínky zejména v části západních a severních Čech. Na většině území ale meteorologové předpovídají mírnější aktivitu.
před 3 hhodinami

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 13 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...