Školy platí desítky tisíc korun za ochranné pomůcky. Některým pomáhají kraje

Za roušky a respirátory pro pedagogy a zaměstnance platí školy desítky tisíc korun. Například Gymnázium v jihočeském Písku od srpna nakoupilo ochranné pomůcky za 80 tisíc korun. Gymnázium v Litoměřicích zase pořídilo dezinfekci za 30 tisíc korun. Peníze ale musí brát z vlastních zdrojů určených na provoz školy. Podle některých oslovených ředitelů zřizovatel školám se zásobením nepomohl.

Školy v novém školním roce musí být zásobené rouškami, respirátory i dezinfekcí. Ne všechny školy se ale na podzim dočkají podpory kraje.

„Kraj již na jaře letošního roku poskytl školám především dezinfekci a některým školám též roušky. Zaměřil se v té době speciálně na dětské domovy,“ uvedla mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková s tím, že na nový školní rok se pro školy zatím další dodávka ochranných pomůcek nechystá.

„Od kraje jsme neobdrželi nic. Škola se má o nákup ochranných pomůcek postarat sama z vlastních nebo provozních prostředků,“ sdělil ČT ředitel Gymnázia Písek Michal Drnec. Dodal, že za roušky, respirátory nebo ochranné štíty utratili od srpna z vlastních zdrojů už téměř 80 tisíc korun.

Gymnázium České Budějovice v Jírovcově ulici od kraje ochranné pomůcky a dezinfekci obdrželo. Přesto od září škola za jejich nákup utratila 60 tisíc. „Ochranné pomůcky zajišťujeme pro zaměstnance. U žáků pouze pro ty, kteří si svoje roušky zapomenou. A pro tyto případy jich máme dostatek,“ vysvětlil ředitel gymnázia Pavel Kavřík.

Ochranné pomůcky do svých škol s novým školním rokem neposlal ani Ústecký kraj. „Je to zcela v kompetenci ředitelů jednotlivých škol. Ústecký kraj instruoval své příspěvkové organizace metodikou, jak nakupovat ochranné pomůcky. Pro tyto účely mapujeme cenovou hladinu ochranných pomůcek a ředitelé si mohou snadno ověřit, že pořizují ochranné pomůcky za cenu v místě a čase obvyklou,“ vysvětlil situaci mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf.

Olomoucký kraj zase bude v případě potřeby řešit nedostatek pomůcek individuálně.

Od kraje jsme nedostali nic, kritizuje ředitelka z Litoměřic

Gymnázium Josefa Jungmanna v Litoměřicích od kraje ochranné pomůcky neobdrželo letos vůbec. Na jaře sice škola vyplnila na výzvu kraje tabulku s informacemi, kolik potřebují roušek a respirátorů pro pedagogy. Od kraje ale nakonec obdrželi zamítavé stanovisko s tím, že pomůcky si mají pořídit sami ze svých prostředků určených k provozu školy.

„Od kraje jsme zatím nedostali absolutně nic. Včera jsme dostali opět dopis, že nám kraj nabízí pomoc, tak zkoušíme tabulku poslat znova,“ uvedla ředitelka gymnázia Radka Balounová. Dodala, že dezinfekce je stála asi 30 tisíc. Roušky většinou dostávali darem od firem a lidí.

„Pedagogové si nosí své roušky a místní Domov dětí a mládeže nám vyrobil štíty,“ sdělila dál Balounová. Kraj škole podle ní navíc snížil rozpočet na hospodaření na tento rok asi o 300 tisíc. Podle ředitelky litoměřické školy tak hrozí, že se jejich rozpočet dostane do červených čísel.

Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola v Ústí nad Labem v létě obdržela dezinfekci. Ostatní ochranné pomůcky si ale musí zajistit sami. „Máme mít zásobu ústenek, eventuálně štítů, plášťů a rukavic. Na přelomu srpna a září jsme vyplňovali tabulku s tím, co za pomůcky budeme potřebovat, ale odpověď jsme ještě neobdrželi,“ uvedla ředitelka ústecké školy Miroslava Zoubková.

Pražské školy obdržely 20 litrů dezinfekce

Pražským školám zase slíbilo ministerstvo školství na začátku září dodávku respirátorů pro učitele. „Zatím je nemáme na skladě. A nemáme ani informaci o tom, kdy to projedná vláda,“ sdělil ČT mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V srpnu dostala každá škola od hlavního města 20 litrů dezinfekce.

Pražské Gymnázium Budějovická dostalo zásobu roušek, dezinfekce, rukavic a plastových přepážek od magistrátu na jaře. Podle ředitelky školy Zdeňky Bednářové jich mají stále dostatek. „Dosud jsme utratili asi sto tisíc korun z vlastních zdrojů, magistrát nám zřejmě o tyto prostředky bude navyšovat rozpočet,“ komentovala situaci Bednářová.

Další kraje svým školám ochranné pomůcky poskytují. Královéhradecký kraj je zásobuje průběžně. „Zařízení obdržela přes 10 tisíc litrů dezinfekce, téměř 7 tisíc roušek, přibližně 1500 respirátorů, dále ochranné štíty a rukavice a ochranné obleky,“ uvedla mluvčí Královéhradeckého kraje Sylvie Adamcová.

Liberecký kraj zase minulý týden rozvezl každému ze studentů druhých stupňů základních škol a všem středoškolákům 25 nanoroušek. V průběhu týdne ještě školy dostanou 80 litrů dezinfekce.

Plzeňský kraj během září poskytl všem 78 školským zařízením, které zřizuje, finanční příspěvek na nákup zdravotnických pomůcek ve výši 17 tisíc korun. To dává celkově částku 1 326 000 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

NKÚ: Policie stále nemá nové vrtulníky, hangár je v havarijním stavu

Letecká služba Policie ČR (PČR) měla už osm let používat minimálně tři nové lehké vrtulníky. Měly sloužit k zajištění nepřetržité pohotovosti a záchranné služby. Měla mít i nejméně dva velkokapacitní vrtulníky schopné přepravit celé speciální policejní nebo hasičské jednotky. Ještě loni v prosinci ale nemělo ministerstvo vnitra tyto vrtulníky k dispozici. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole peněz, které resort vynaložil na leteckou službu. Peníze na policejní drony vynaložilo vnitro účelně.
před 2 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali vypískání politiků na festivalu ve Strážnici

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebrali reakci návštěvníků folklorního festivalu ve Strážnici na účast ministra kultury Ota Klempíře (Za Motoristy) a ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) i vyjádření samotných politiků. Tématem bylo také rozhodnutí Ústavního soudu ohledně účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO v Ankaře, výstražná stávka veřejnoprávních médií, ukrajinské útoky na cíle na Ruskem okupovaném Krymu nebo teplotní rekordy. Pozvání přijali matematik a sociální inovátor Karel Janeček, šéfredaktorka Bold News Alice Mikulášová, hudebník Ladislav Jakl, diplomat a bývalý ministr Karel Kühnl a novinář z Deníku N Filip Titlbach. Debatou provázela Klára Radilová.
před 2 hhodinami

VideoBabiš nechtěl svědka, míní o summitu Hřib. Dle Rajchla bude Pavel tlačit své lidi

Ústavní soud vydal předběžné opatření, kterým vládě nařídil zařadit prezidenta Petra Pavla a jeho doprovod do delegace na summit NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba hodlá vláda na summitu lhát o tom, že v tomto roce splní závazek vydávat dvě procenta HDP na obranu, a kvůli tomu v delegaci Pavla nechtěla. „Je to zjevně důvod, proč (premiér) Andrej Babiš (ANO) nechtěl od počátku mít svědka u těch jednání, nechtěl mít někoho u toho stolu, kdo bude vědět, že zjevně lže naším spojencům,“ řekl Hřib v Duelu ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Poslanec Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) to odmítl. Pavla označil za „lídra opozice“, kterému půjde o zájmy lidí, kteří budou na summitu v jeho doprovodu. „Pavel tam bude jednoznačně zase jen tlačit své sponzory, své lidi,“ míní Rajchl.
před 2 hhodinami

VideoOdbourává stres a uklidňuje. Projekt chce ke čtení přitáhnout více Čechů

Čtení považuje za prospěšné přes 80 procent populace, zároveň však téměř třetina dospělých nezvládne ani jeden titul za rok. V průzkumu to zjistila iniciativa Čteme za nároďák. Její strůjci chtějí k literatuře – kvůli jejím přínosům – přivést víc lidí. I krátká chvíle s knihou podle nich odbourává stres a stimuluje pozornost. Vědci si všimli, že děti chtějí číst o svých konkrétních zálibách, při výběru knihy je proto důležité zjistit, co je vlastně baví. Děti-čtenáři pak bývají podle výzkumů v budoucnu úspěšnější i spokojenější. Benefity pokračují v dospělosti, četba podporuje empatii, uklidňuje a zlepšuje koncentraci. Odborníci doporučují začít třeba stránkou denně, dospělí si mohou zdravý návyk vybudovat právě během čtení se svými dětmi.
před 3 hhodinami

Vláda řekne, jak změnila složení delegace na summit NATO po rozhodnutí soudu

Vláda bude po pondělním jednání informovat o složení delegace na summit Severoatlantické aliance v Ankaře. Ústavní soud jí uložil doplnit na seznam prezidenta Petra Pavla. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) trvá na tom, že hlava státu výpravu nepovede, protože soud nezrušil usnesení z minulého pondělí, které počítá s touto úlohou pro premiéra Andreje Babiše (ANO). Že Macinka naplnil usnesení soudu Pavla akreditovat, v neděli ministr potvrdil jen nepřímo.
02:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Výrazná regulace kryptoměn v EU se blíží, dotkne se i tuzemských investorů

Od července skončí v zemích Evropské unie (EU) stovky firem obchodujících s kryptoměnami. Fungovat budou moct jen ty, které získaly speciální licenci. Dotkne se to i investorů z tuzemska. Ti o peníze nepřijdou, musí s nimi ale jinam.
před 4 hhodinami

Pro děti zákaz, ve školách omezení. Návrh regulace energy drinků předělávají poslanci

Zákaz prodeje energetických nápojů do šestnácti let věku nebo omezení jejich dostupnosti třeba ve školách nebo automatech. Skupina poslanců přepracovává návrh, který měli politici na stole už v minulém volebním období. Předložit ho chce ještě letos. Pro regulaci je v této oblasti i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
před 5 hhodinami

Evropský pohled