Široká politická shoda: Praha měla pravdu. Uprchlické kvóty jsou nefunkční

Zavedení unijních kvót na přerozdělování běženců z Blízkého východu bylo špatným rozhodnutím, které se ukazuje jako nefunkční. V předvolební debatě ČT24 o zahraniční politice se na tom shodli zástupci prakticky všech stran bez ohledu na ideové založení, pouze Zelení akcentují, že Česko by několik tisíc uprchlíků dokázalo zvládnout.

Přerozdělování 160 tisíc blízkovýchodních běženců na základě kvót odsouhlasili evropští ministři vnitra v září 2015, a to i přes odpor Prahy, Bratislavy, Budapešti, Bukurešti. Česká republika od té doby rozhodnutí evropské většiny opakovaně kritizuje, označuje ho za nefunkční a přijetí odhadovaných 2600 lidí odmítá. V tom si aktuálně notovali i aktéři předvolební debaty České televize, která se věnovala zahraniční politice.

„Otázka kvót je do značné míry mediální divadlo, které stvořili politici západoevropských zemí, především tamní lidovci,“ prohlásil lídr ústecké kandidátky Pirátů Mikuláš Peksa. „Jakmile se někdo dostane dovnitř schengenského prostoru, může se pohybovat volně a není síla, která by ho zastavila, a nemá cenu ho konkrétně zařazovat,“ dodal.

121 minut
Předvolební debata ČT24 - téma zahraniční politika
Zdroj: ČT24

Jeho strana sice chápe potřebu solidarity se státy, které jsou migrační krizí přetížené, běženec by si ale měl cílovou destinaci vybrat do značné míry sám – a zde by měl projít integrací.

ANO: Lidé nejsou zboží

Proti kvótnímu určování cílových zemí se staví reprezentant ANO Pavel Šrámek: „S lidmi nemůžeme manipulovat jako se zbožím. Když chtějí do Německa, Francie nebo Velké Británie, nemůžeme je posadit do vlaku a přesídlit do Prahy, protože co se stane? Za tři dny se vrátí zpátky na původní místo.“ Současně upozornil na to, že unijní kritika Česka není spravedlivá, protože v rámci standardní azylové politiky běžence běžně přijímá.

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek podotkl, že západní partnery už před rozhodnutím o poměrném rozdělování uprchlíků varoval, „že mandatorní kvóty budou neprůchodné ve všech parlamentech střední a východní Evropy. Naše stanovisko není obstrukce, nespokojíme se s tím, když Evropa funguje technokraticko-byrokraticky. Systém, který zvolili, je nefunkční.“

V debatě Zaorálek současně kritizoval předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera za to, že se nezajímal o postoj východních členů evropského spolku a o migrační krizi jednal pouze se zakládajícími členy EU.

Relevance pražských výhrad a tuzemského volání po ostraze vnějších hranic se ale podle Zaorálka začíná potvrzovat prací na uprchlických táborech i italským vyjednáváním s Libyí, odkud je momentálně migrační proud na starý kontinent nejsilnější.

Řešit příčiny, ne následky

Obdobně mluví i reprezentant vládních lidovců Ondřej Benešík. „Opatření (kvót) mělo platit dva roky a nikdo nemluví o tom, že bude prodlouženo. To je jasný důkaz, že Česká republika měla pravdu. Nefunguje,“ konstatoval s tím, že odmítavý postoj Prahy neznamená nedostatek solidarity, jak se domnívá Západ. Za nutnější lidovci ovšem považují ochranu vnějších hranic Unie a pomoc v místech konfliktu.

Obdobně hovořil i šéf komunistů Vojtěch Filip. Zavedení kvót podle návrhu komise označil za nekompetentní a byrokratickou „hloupost“. „Pokud se nebudou řešit příčiny krize, nemůže se zbavit následků,“ konstatoval s tím, že v zájmu Unie měla být v první řadě likvidace samozvaného Islámského státu, jehož bojové operace původní občanskou válku v Sýrii ještě prohloubily a znepřehlednily.

Volební lídr Starostů na Olomoucku Radim Sršeň Unii rovněž kritizoval; kdyby migrační krizi předvídala, nebyla by zaskočená. Shodně s lidovci potom za základní princip starostenské politiky v této oblasti označil prevenci válečných konfliktů a rozvojovou pomoc.

K určité variaci rozvojové pomoci se přihlásila i Svoboda a přímá demokracie, podle jejíhož zástupce Jiřího Kobzy je třeba uprchlíkům pomoci v místech, odkud přicházejí, ale rozhodně je nepřesidlovat do Evropy. „Lidi, kteří sem přicházejí bez identifikace a zdravotnické kontroly, považujeme za obrovské bezpečnostní riziko,“ prohlásil s tím, že migranti jsou kolonisté, kteří se hostitelské zemi nehodlají přizpůsobovat.

Za svůj postoj ale Kobza sklidil kritiku středočeského lídra Zelených Petra Štěpánka, podle kterého je pomoc v místě – na frontové linii – nepředstavitelná. „Uprchlíci utíkají před ohrožením života a váš přístup je zásadně nehumánní. Rád bych slyšel, jakým způsobem nás tato pomoc při přistěhovalecké vlně z Jugoslávie kolonizovala,“ konstatoval.

Přijetí běženců ze Sýrie a Jugoslávie podle Štěpánka Československo a později Česko zdárně absolvovalo a i tentokrát by při spolupráci státu a neziskových organizací dokázalo několik tisíc nově příchozích úspěšně přijmout. „I Česká republika umí překonat svůj strach a podat pomocnou ruku uprchlíkům,“ dodal Štěpánek.

Pravice kritizuje vládu, že nenašla partnera

Stávající parlamentní pravice potom především kritizovala vládní strany za jejich postoj při vlastním unijním jednání o kvótách. „Povinnost kvót je nesmyslná a vládu jsme v tomto podporovali,“ uvedl Marek Ženíšek z TOP 09. „Vládě se ale nepodařilo sehnat partnera a na radě (ministrů vnitra) jsme prohráli.“

Obdobně mluvil i volební lídr ODS ve středních Čechách Martin Kupka. „Česká vláda si nedokázala vyjednat pozici tak, aby o tom rozhodovala Evropská rada (premiéři) namísto rady ministrů. To je jedna z konkrétních chyb,“ prohlásil. I podle občanských demokratů je ale princip kvót od začátku nesmyslný.

Do předvolebních debat jsou představitelé politických stran a hnutí zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracují agentury Median a Kantar TNS CZ. Klíčem k účasti hostů v předvolebních debatách je jejich pořadí v rámci výzkumu celostátního volebního potenciálu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jízdné zdražíme maximálně o inflaci, řekl šéf Českých drah

Předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že národní dopravce v letošním roce v prosinci zdraží jízdné maximálně o inflaci. „To já garantuji, a tak je to každý rok,“ sdělil. „Bavíme-li se i o nějakém zdražování v jednotkách korun, tak věřím, že to je něco, co naši cestující zvládnou, a my jim za to doručíme nejlepší možné vlaky s tou nejlepší možnou službou,“ doplnil s tím, že za lepší termín než zdražování považuje formulaci „úprava cen jízdného“. Krapinec v pořadu hovořil také o počtech přepravených cestujících, stáří vozového parku či krizi nákladní železniční dopravy.
před 2 hhodinami

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.
10:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 10 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 20 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 22 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...