Schillerová: Náměstkyní jsem kvůli zkušenostem. Členství dcery v ANO a dar zetě s tím nesouvisí

26 minut
Schillerová v Událostech, komentářích: Mám zkušenosti, nikoli politický vliv
Zdroj: ČT24

Dcera náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové je radní za hnutí ANO v Brně, ale Schillerová rozhodně odmítá jakoukoli spojitost se svým působením na ministerstvu financí. Předpokládám, že jsem byla vybrána kvůli letitým zkušenostem v oblasti daňové a finanční správy, řekla v Událostech, komentářích. Vyvracela také hodnocení premiéra Bohuslava Sobotky o represivním postupu úřadů pod jejím vedením.

„Moje dcera Petra je radní za hnutí ANO v městě Brně, má na starosti cestovní ruch a marketing. Je to dospělá žena, která roky žije vlastní život a jako každý dospělý člověk má právo jít si vlastní cestou,“ uvedla v Událostech, komentářích odmítnutá kandidátka hnutí ANO na post ministryně financí. Absolutně odmítá, že by s tím její působení na ministerstvu jakkoli souviselo.

Také naprosto odmítá tvrzení, že by bylo ovlivněno sponzorským darem svého zetě, který finančně podpořil hnutí v září 2014. Nejde podle Schillerové o nijak novou informaci, její zeť i dcera mají podle jejích slov svůj život a právo rozhodovat se, jak chtějí.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Já jsem 27 roků ve státní službě, můj život je naprosto transparentní. Prvního srpna 1993 jsem nastoupila na Finanční správu. Když se podíváte do mého životopisu, naprosto plynule jsem postupovala po kariérním žebříčku. V říjnu 2015 jsem se přihlásila do výběrového řízení, proběhlo v listopadu, bylo nás tam pět, v prosinci mi byl sdělen výsledek, prvního ledna 2016 jsem nastupovala. Naprosto transparentně, nevím, proč jsem byla vybrána, předpokládám, že kvůli své dlouholeté praxi v daňové oblasti a ve finanční správě,“ uvedla Schillerová.

Na dotaz, zda nepřipouští byť zrnko pochybností, že za jejím výběrem na ministerstvo nemohla být souvislost se sponzorským darem od manžela její dcery, uvedla: „V žádném případě.“

Schillerovou jako Babišovu nástupkyni Sobotka odmítl

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh hnutí ANO, aby se novou ministryní financí po Andreji Babišovi (ANO) stala právě jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Podle Sobotky je odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Babiš Sobotkovo rozhodnutí kritizoval, premiér podle něj komplikuje rychlé vyřešení vládní krize. ANO chce s novým návrhem ministra přijít do středy.

Musím říct, že jsem se jednou zúčastnil koaliční rady, kde byl šéf Finanční správy Martin Janeček. A musím říct, že jsem opravdu mohl jen těžko uvěřit, jak dával najevo, že jeho loajalita patří ministru financí a nikoli vládě jako celku. Paní Schillerová byla v té struktuře přímo nad ním.
Ivan Pilip
ekonom

„Premiérův přístup vychází z jeho odpovědnosti a on si musí být jist, že člověk, kterého jmenuje, bude schopen vykonávat svou činnost nestranně a ve prospěch republiky. A jestliže je ve sporu s otázkou, zda se ministr nedopustil využitím korunových dluhopisů daňového deliktu, a premiér usoudí, že paní náměstkyně nebyla v tomto dostatečně aktivní, má, myslím si, všechny důvody pro to, aby se rozhodl, jak se rozhodl,“ hájil v Devadesátce ČT24 Sobotkovo rozhodnutí šéf jeho poradců Vladimír Špidla.

90 minut
Vladimír Špidla v Devadesátce ČT24: Premiér si musí být jist nestranností toho, koho jmenuje
Zdroj: ČT24

Schillerová si ale postěžovala, že Finanční správa je pod obrovským politickým tlakem a také v pasti proto, že nesmí zveřejňovat, koho prověřuje. Právě proto podle ní rozhodl ředitel Finanční správy Martin Janeček, že se zkontrolují všechny případy emisí korunových dluhopisů.

„Nástroje pro kontrolu máme a zkontrolujeme všechny emise jednokorunových dluhopisů a podezření na možný daňový únik se prověří,“ dodala s tím, že ale rozhodně nejde o běžný postup.

Pochybnostem premiéra kolem Aleny Schillerové rozumí třeba i ekonom Ivan Pilip. Pokud vládní krizi vyvolala mimo jiné i kauza korunových dluhopisů, kterou je nutné prošetřit a kterou má prošetřit právě útvar přímo spadající pod náměstkyni Schillerovou, která stále nic nevyšetřila, pak Sobotkovu rozhodnutí podle svých slov rozumí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 2 mminutami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 1 hhodinou

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 1 hhodinou

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 1 hhodinou

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 2 hhodinami

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 7 hhodinami
Načítání...