Rodiče musí postiženým dětem platit výživné i v dospělosti

Brno - Vyživovací povinnost rodičů vůči postiženým dětem, které se nejsou schopny samy uživit, nezaniká ani po dosažení jejich zletilosti a přiznání invalidního důchodu. Ústavní soud tak rozhodl na základě stížnosti postižené třicetileté dívky ve sporu o výživné od otce. Matka nesvéprávné dívky si stěžovala, že současné příjmy na životní náklady dcery nestačí. Požadovala proto zvýšení alimentů. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Praze, který se v minulosti postavil na stranu otce.

Průměrný měsíční čistý příjem otce činil 71 878 korun. Matka po něm požadovala zvýšení alimentů z 5 000 korun na 15 000 měsíčně. Ústavní soud ale v nálezu nepředjímá, kolik by měl otec platit. Rozhodnutí nechal na krajském soudu. „Musí zhodnotit výdělečné možnosti otce,“ uvedla soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Je podle ní ale třeba také zohlednit, že otec v minulosti na rodinu převedl byt.

Krajský soud podle ÚS při svém posledním rozhodování nezohlednil okolnosti případu. Tentokrát se musí detailně zabývat majetkovými poměry rodiny a nesmí jen odkázat na to, že pokud dívka pobírá důchod a další sociální dávky, nemá už nárok na výživné. „Děti mají právo na péči rodičů, pokud nejsou schopny samy se živit. Ani dávky od státu tuto povinnost neruší nebo plně nenahrazují,“ uvedla soudkyně. Vztah mezi dítětem a rodičem podle ní nikdy nekončí. „S manželem se můžete rozvést, ale rodičovství trvá až do smrti,“ dodala.

Vyživovací povinnost vůči rodičům mají i děti

Ústavní soud ale rovněž zdůraznil, že děti mají právo podílet se na životní úrovni rodičů do té doby, než jsou schopny samy se živit, což u vážného zdravotního postižení nepřipadá v úvahu. „Zapomíná se na to, že i děti mají vůči rodičům, pokud se nemohou živit sami, vyživovací povinnost,“ dodala soudkyně.

Dívka je nesvéprávná a potřebuje celodenní péči. Není schopna udržovat hygienu ani sama jíst. Žije ve společné domácnosti s matkou, která je zároveň její opatrovnicí. Postižená dcera pobírá plný invalidní důchod 8 001 korun a příspěvek na péči 8 000 korun. Matka z toho hradí náklady spojené s chodem domácnosti, se zajištěním potřeb dcery a službami ve stacionáři, kde dívka pobývá čtyři dny v týdnu. Tvrdí ale, že měsíčně potřebuje více než 20 000 korun.