Rezignace Maradové nemá politický motiv, tvrdí ministr. V úřadu nařídil audit

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) odmítl, že by rezignace ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatavy Maradové byla motivovaná politicky. V úřadu zároveň nařídil audit, aby získal reálný obraz o jeho fungování.

Maradová oznámila rezignaci  na funkci v úterý. Uvolnění pozice podle ní přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení vlády. Ministerstvo zemědělství ve středu v tiskové zprávě uvedlo, že její žádost o uvolnění z funkce zatím neobdrželo.

„Státní pozemkový úřad je apolitický úřad, jeho obsazení není součástí žádných vyjednávání. Myslím, že paní ředitelka svou pozici v této souvislosti přeceňuje,“ poznamenal Milek. „Sama nejlépe ví, že naše debata o jejím výkonu funkce se týkala výhradně jejího profesního působení,“ dodal.

Milek ředitele všech podřízených organizací informoval o prioritě vlády zabezpečit „maximálně funkční a efektivní úřady s transparentním hospodařením“. V souvislosti s tím je upozornil, že bude postupně v jednotlivých organizacích tyto oblasti prověřovat. Maradovou prý zároveň požádal o vysvětlení některých blíže neurčených skutečností, vyplývajících z podnětů, které obdržel.

Babiš: Za koncem Maradové může být financování úřadu

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) naznačil, že za koncem Maradové může být financování úřadu. „Doufejme, že bylo v pořádku, já mám značné signály, že nebylo,“ poznamenal.

Podle Milka prošel pozemkový úřad vnitřním auditem naposledy v roce 2015. Nynější audit by se měl zaměřit na hospodaření. „Je to jediný způsob, jak získat reálný obraz o fungování SPÚ. A v době, kdy se paní ředitelka staví do role politické oběti, to považuji za nevyhnutelné,“ vysvětlil.

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, stará se o pozemkové úpravy a řeší restituční žádosti. Sedmačtyřicetiletá Maradová vedla úřad od poloviny června 2014. Podle informací ČTK by funkci měla opustit asi během měsíce. Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vidí za odchodem nátlak a snahu ANO měnit lidi ve státní správě. 

Vláda v demisi už odvolala z funkce například generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru, skončila ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček a generální ředitel České pošty Martin Elkán. Babiš minulý týden oznámil, že dočasně zprostí výkonu služby i ředitele GIBS Michala Murína. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině, rozhodla dle Okamury koalice

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Po jednání lídrů vládních uskupení to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Šéf Poslanecké sněmovny dříve uvedl, že letouny sice mají aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, jejich bojová hodnota je ale vysoká. Od prodeje odrazoval i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD), mimo jiné s ohledem na záměr kabinetu posilovat protivzdušnou obranu.
10:18Aktualizovánopřed 2 mminutami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřela žena, čtyři lidé jsou ranění

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku podle předběžných informací zemřela žena, zranění utrpěli čtyři lidé, včetně policisty. Kriminalisté střelce eliminovali, je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, počty zraněných budou aktualizovat, uvedli na síti X.
10:40Aktualizovánopřed 11 mminutami

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 17 mminutami

Do Dyje se na Znojemsku dostala kejda, hasiči vyslali laboratoř

U Podmyč na Znojemsku mohly z protržené jímky uniknout až tři tisíce metrů krychlových kejdy, část do Dyje. Hasiči vyslali i mobilní chemickou laboratoř. Jímka měla podle mluvčího Jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových statkového tekutého hnojiva.
10:28Aktualizovánopřed 40 mminutami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali hlasování o důvěře vládě

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o důvěře pro vládu ANO, SPD a Motoristů, kterou jí v týdnu vyslovila Poslanecká sněmovna. Debata se týkala i jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro klimatickou politiku a Green Deal, snah amerického prezidenta Donalda Trumpa o získání Grónska či návratu Čecha vězněného ve Venezuele Jana Darmovzala zpět do Prahy. Hovořilo se i o podobách městského osvětlení. Diskuse se účastnili ekonom a politický analytik Marek Koten, advokát a bývalý politik Jan Kalvoda, umělec a bývalý politik František Ringo Čech, vedoucí komentářů Seznam Zpráv Kateřina Šafaříková a spisovatelka a podcasterka Markéta Lukášková. Pořadem provázela Jana Fabianová.
před 2 hhodinami

Přechod vymáhání na celníky ušetřil peníze, pokut dle NKÚ ale nepřibylo

Celní úřady si při vymáhání justičních pohledávek, například pokut nebo jiných peněžitých trestů, vedly lépe a rychleji než předtím soudy. Ke zvýšení počtu peněžitých trestů to ale nevedlo. Při kontrole správy soudních poplatků a efektivního vymáhání justičních pohledávek to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva spravedlnosti nízká úspěšnost vymáhání justičních pohledávek souvisela především s vysokou administrativní zátěží soudů.
před 2 hhodinami

Slunečné a mrazivé počasí vystřídá zatažené nebe se sněžením

V Česku bude až do čtvrtka většinou slunečno, noci budou mrazivé, teploty přes den budou kolem nuly. Hlavně na Českomoravské vrchovině meteorologové očekávají větrno. Od pátku se nebe zatáhne, mrazy se zmírní a o víkendu může sněžit. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami
Načítání...