Přijde citelné ochlazení. V noci na úterý se může tvořit sněhová pokrývka i v nížinách

V pondělí Česko pocítí studenou frontu. Po výrazně teplém víkendu tak přijde znatelné ochlazení. V noci na úterý se může dočasně tvořit sněhová pokrývka i v nížinách. Na horách podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napadne až několik centimetrů mokrého sněhu. Už odpoledne se také objeví na většině území Česka silný vítr, jehož rychlost může mít v nárazech přes 70 kilometrů v hodině.

V pondělí odpoledne se začne od severozápadu ochlazovat, v noci na úterý mohou teploty klesat k nule. Podle výstrahy ČHMÚ bude v pondělí mezi 14:00 a 23:00 foukat jižní až jihovýchodní vítr místy s nárazy až 70 kilometrů v hodině, v bouřkách mohou být nárazy větru silnější. Varování se netýká Prahy, Karlovarského a Plzeňského kraje.

Vítr může poškodit stromy a lesy, menší škody může způsobit na budovách, možné jsou i komplikace v dopravě. Meteorologové doporučují zajistit okna a dveře a volně uložené předměty, dbát zvýšené opatrnosti venku a také při řízení vozidel. Na horách by lidé měli omezit túry a nechodit hlavně na hřebeny.

Varování před sněhem platí od pondělních 23:00 do úterních 6:00. Převážně mokrý sníh se čeká hlavně na horách. Mohl by poškodit stromy a elektrická vedení, na vozovkách může komplikovat dopravu. Na horách by lidé měli dodržovat pokyny Horské služby.