Práce strojvedoucích: Jednou nohou v kriminále, druhou v hrobě a třetí často u konkurence

3 minuty
UDÁLOSTI: Strojvedoucí ve volnu jezdí dál
Zdroj: ČT24

Strojvedoucích je málo a o jejich služby je stále větší zájem. Pro některé z nich je to příležitost k zajímavému přivýdělku – potají pracují pro více dopravců, pro jednoho ve dne, pro jiného v noci. Porušují tím ale bezpečnostní pravidla, během pauzy mezi směnami by měli odpočívat a ne dále jezdit. Ministerstvo dopravy ale zavedení podobných kontrol jako u profesionálních řidičů neplánuje a vše nechává na dopravcích.

O strojvedoucích se občas říká, že jsou jednou nohou v kriminále a druhou v hrobě. I přes stále lepší zabezpečení leží odpovědnost za zdraví desítek až stovek cestujících ve vlaku především na nich. Na železnici se ale rozmohl podobný zvyk jako u profesionálních řidičů – místo řádného odpočinku během pauzy mezi směnami pracují dále, například pro alternativní dopravce.

U Českých drah mohou strojvedoucí pracovat 150 hodin měsíčně. Za to dostávají v průměru 35 tisíc korun, ovšem jediná směna navíc přitom přidá další dva až tři tisíce.  V poslední době společnost propustila několik zaměstnanců, když vyšlo najevo, že namísto odpočinku jezdili u konkurence. „Jezdil přes den náklady a v noci chodil jezdit k soukromníkovi,“ popsal dvojitou práci jednoho z kolegů strojvedoucí osobních vlaků Antonín Němeček. Problém ale není jen okrajový, podle odhadů si přivydělává prací u jiných dopravců asi desetina z deseti tisíc strojvedoucích.

Co strojvedoucí dělají, nikdo neví

Když ale ČD několik svých zaměstnanců vyhodily, nebylo to za to, že řádně neodpočívali, nýbrž kvůli práci pro konkurenci. Kolik ve skutečnosti který strojvedoucí najezdil, se totiž zjistit nedá.

Na problém možné únavy upozornila  nedávná srážka nákladních vlaků na Teplicku. Zemřel při ní strojvedoucí, který předtím projel návěst stůj, následně nezafungoval generální stop a strojvedoucí ani neodpovídal na telefon. Co se strojvedoucímu stalo, inspektoři zatím nevědí. „Těžko můžeme zjistit, jestli nepracoval směnu někde jinde. Oslovit všechny dopravce v Česku nejde,“ poznamenal Jan Kučera.

Tachograf pro strojvedoucí není na pořadu dne

Drážní odbory to chtějí změnit. „Bude se to muset řešit, protože to ohrožuje bezpečnost na železnici,“ řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Již před rokem navrhly odbory ministerstvu dopravy, aby zavedlo zařízení podobné tachografům u kamionů: Každý strojvedoucí by měl svoji kartu, podle které by byl kontrolovatelný. Zatím se nezměnilo nic a ministerstvo se podle mluvčího Zdeňka Neusara k zavedení alternativy k tachografu nechystá. „Bezpečnost provozování dopravy musí zajistit dopravce,“ řekl. Dodal však, že Drážní úřad se situací zabývá a ministerstvo se situací zabývá a uvažuje o opatřeních.

Podle Jaroslava Pejši jde o legislativní záležitost, podmínky pro strojvedoucí považuje za zastaralé, protože pocházejí z doby, kdy na železnici jezdily pouze České dráhy.

Michal Matějovský, který vlastní agenturu Strojvůdci.cz, jež zprostředkuje strojvedoucí pro menší dopravce, ale zpochybnil, že by odježdění dvou směn v kuse automaticky znamenalo ohrožení bezpečnosti. Upozornil, že se nikdo nepozastaví nad tím, když strojvedoucí ve volném čase dělá cokoli jiného namáhavého. „Mohli bychom říct, že ohrožení bezpečnosti je, že přijde po noční domů a půjde někam dělat tesaře nebo zedníka. Večer skončí, utahaný a půjde zase na noční směnu,“ shrnul. 

Strojvedoucích je málo

K práci pro různé dopravce a jezdění v době určené k odpočinku motivuje strojvedoucí i to, že jich je málo. Soukromí dopravci se tak mohou obracet buď na společnosti, které strojvedoucí zaměstnávají právě proto, aby si je mohli najmout soukromníci. Když „dojdou“, zbývají ještě strojvedoucí ve výslužbě, anebo podloudná práce zaměstnanců konkurence.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 9 mminutami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 10 mminutami

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
před 43 mminutami

Dohoda fotbalových asociací s policií posílí roli kontaktních osob pro fanoušky

Dohoda o vzájemné spolupráci Policie ČR, Fotbalové asociace (FAČR) a Ligové fotbalové asociace (LFA) posílí roli kontaktních osob pro fanoušky (Supporter Liaison Officer – SLO). Jejich pozice je v dohodě nově zakotvena jako povinný prvek pro všechny prvoligové kluby. Důležitou aktualizací je zároveň zavedení pravidelných školení hlavních pořadatelů jednotlivých klubů ze strany fotbalových asociací. Novou podobu dohody, která vstoupí v platnost se začátkem jarní části sezony, podepsali zástupci FAČR, LFA a policie v budově Policejního prezidia ČR v Praze.
před 48 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 53 mminutami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 1 hhodinou

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...