Sněmovna schválila zvýšení poplatků za ČT a ČRo

3 minuty
Události: Mediální novela
Zdroj: ČT24

Televizní a rozhlasový poplatek zřejmě vzroste a do budoucna se bude zvyšovat v závislosti na míře inflace. Rozšíří se také okruh poplatníků, na něž se bude povinnost úhrady vztahovat. Předpokládá to vládní novela, kterou navzdory odporu opozičních ANO a SPD schválila s některými úpravami sněmovna. Patří k nim osvobození spolků a zaměstnavatelů s většinou pracovníků se zdravotním postižením, vypuštění navrhované povinnosti České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) přispívat k postupu proti dezinformacím a omezení obchodních sdělení ve vysílání ČRo. Předlohu nyní dostanou k projednání senátoři.

Poplatek ČT zvyšuje novela o patnáct korun na 150 korun měsíčně a ČRo o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna se bude valorizovat o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace šest procent přesáhne. Mění se také platby pro právnické osoby. Výše poplatku už v jejich případě nebude záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Poslanci ANO a SPD neprosadili v samostatných pozměňovacích návrzích zrušení těchto změn. Stejně jako Piráti neuspěli s návrhem na vyškrtnutí rozšíření poplatkové povinnosti i na počítače, tablety a chytré mobilní telefony.

Změny v poplatcích pro ČT a ČRo měly platit podle původních plánů vlády od letošního ledna. Zejména kvůli obstrukcím ANO a SPD při celém sněmovním projednávání novely se termín nestihl. Nová účinnost má být od měsíce následujícího po vyhlášení předlohy ve sbírce, tedy nejdříve patrně od května.

Pro novelu zvedlo ruku 99 ze 189 přítomných poslanců. Proti jich bylo 89. Předlohu podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, Pirátka Klára Kocmanová a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali poslanci ANO a SPD. Druhý přítomný Pirát Jakub Michálek se hlasování zdržel.

Zástupci ANO a SPD mluví v souvislosti s růstem poplatků o korupci dvojice médií veřejné služby, o dalším zásahu do peněženek lidí i o plošné dani kvůli tomu, že domácnosti mají nově platit za zařízení schopná jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Pokud budou tato hnutí u vlády, chtějí ČT a ČRo sloučit a financovat je ze státního rozpočtu.

30 minut
Události, komentáře: Sněmovna schválila velkou mediální novelu
Zdroj: ČT24

Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) novela přispěje ke stabilizaci dvojice veřejnoprávních médií, zajistí dlouhodobou udržitelnost jejich činnosti a zároveň nezatíží občany nad únosnou míru. Zůstává princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení v držení jejích členů.

„Jsem velmi rád, že sněmovna třetím čtením potvrdila svůj zájem zajistit stabilní financování médií veřejné služby,“ uvedl generální ředitel ČT Jan Souček. Schválení vítá i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Jsem za to velmi rád a pevně doufám, že i v Senátu mediální novela projde,“ dodal.

Časový prostor pro obchodní sdělení ve vysílání ČRo omezila sněmovna podle návrhu Petra Bendla a Rudolfa Salvetra (oba ODS). Snížení příjmů rozhlasu z reklamy bude podle nich kompenzováno zvýšenými příjmy z rozhlasového poplatku. ČRo už dříve odhadl, že omezením reklamy přijde asi o sto milionů korun ročně.

Pravidla pro podnikatele, firmy a spolky

Právnické osoby a podnikatelé s 25 až 49 zaměstnanci budou podle novely hradit pětinásobek televizního a rozhlasového poplatku, s padesáti až 99 zaměstnanci desetinásobek, se sto až 199 zaměstnanci dvacetinásobek, s 200 až 249 zaměstnanci třicetinásobek, s 250 až 499 zaměstnanci sedmdesátinásobek a s více než pěti sty zaměstnanci stonásobek poplatku.

Na zaměstnavatele s nejvýše 24 pracovníky se poplatková povinnost vztahovat podle novely nebude. Sněmovna od ní navíc osvobodila spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením podle návrhu Jana Jakoba (TOP 09). Ke kontrole počtu zaměstnanců mají podle sněmovních úprav sloužit oběma veřejnoprávním médiím údaje od správy sociálního zabezpečení.

Nově navrhovaný úkol obou veřejnoprávních médií spočívající v boji s dezinformacemi sněmovna nahradila podle úpravy Jana Laciny (STAN) přispíváním k mediální gramotnosti. Poslanci ANO a SPD neprosadili vyškrtnutí pasáže o dezinformacích bez náhrady. Dolní komora podle návrhu koaličních poslanců upravila také například šíření vysílání ČT do zahraničí a zakotvila zásady objektivity a vyváženosti i u zpravodajských a publicistických pořadů poskytovaných formou audiovizuální mediální služby na vyžádání.

Poslanci ANO a SPD neprosadili návrh vztáhnout na veřejnoprávní televizi a rozhlas prověrkovou pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu. K tomu by byla podle Baxy nutná změna ústavy. Sněmovna odmítla snahu Pirátů o začlenění radních ČT a ČRo pod zákon o střetu zájmů. Museli by tak například vypisovat oznámení o majetku.

Součástí předlohy naopak je uzákonění memoranda mezi ministrem kultury a generálními řediteli ČT a ČRo, ve kterých budou upřesňovat funkce veřejnoprávních médií a definovat rozvoj těchto institucí na dalších pět let. Opozice neprosadila jeho sněmovní schvalování či vypuštění ministrova podpisu.

ČT loni hospodařila s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas 2,39 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních firem tvoří většinu příjmů. V ČT se poplatek neměnil od roku 2008 a u ČRo od roku 2005. Nyní by podle odhadu vlády mohla ČT získat z poplatku asi o 865 milionů korun ročně navíc, ČRo o zhruba 330 milionů korun více.

Sněmovna novelu doplnila podle Baxova návrhu o zrušení povinné registrace například youtuberů a influencerů u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada by sice jejich seznam s ohledem na evropskou směrnici měla vést, zápisy by podle zdůvodnění prováděla zejména na základě vlastní znalosti mediálního trhu. Další z Baxových schválených úprav umožní finanční odměňování členů rady Státního fondu kultury, do něhož bude ČT podle novely odvádět čtvrtinu ze sponzorování pořadů.

Dlouhé jednání

Projednávání novely sněmovna zahájila loni 11. července. Úvodní kolo zabralo dva jednací dny, stejně jako druhé kolo s možností navrhovat úpravy novely, které se uskutečnilo o pět měsíců později. K závěrečnému schvalování se poslanci dostali po pěti dnech blokování ze strany ANO a SPD v polovině února, finální debata trvala celkem osm hodin.

Debata skončila ve středu v poledne. Koalice nechala na tento termín zařadit hlasování o podobě předlohy. Na projevy tří desítek poslanců opozičních hnutí, kteří se přihlásili do rozpravy, se tak nedostalo. K vystoupením tak mnozí z nich využívali možnost dvouminutových poznámek.

Hned v úvodu středeční schůze poslance zaměstnal výpadek televizního signálu, na který upozornil Milan Brázdil (ANO) a dal jej do souvislosti právě se schvalováním růstu poplatků. „Myslíte, že to je náhoda?“ tázal se. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) k tomu podotkl, že ráno v poslanecké ubytovně nefungovala televize a zkusí zjistit, co se děje. Jana Pastuchová (ANO) mu pak vzkázala, že kdyby četl e-maily, dozvěděl by se o výpadku mezi 08:00 a 15:00 v Praze.

Podle informací na webu Českých Radiokomunikací má být ve středu televizní vysílání od 06:00 do 15:00 mimo provoz kvůli pravidelné kontrole a údržbě pražského vysílače v Mahlerových sadech.

Následně se k řečništi dostali zákonodárci s přednostním právem, jako první lídr SPD Tomio Okamura. „Vládní koalice prosazuje další zdražení životů občanů a firem,“ řekl. Uvedl také, že poslanci SPD blokováním projednávání novely ušetřili lidem a firmám miliony korun vzhledem k tomu, že měla být původně účinná od ledna.

Okamura zopakoval, že pokud se jeho hnutí dostane po podzimních sněmovních volbách do vlády, zasadí se o zrušení televizního a rozhlasového poplatku a ČT s ČRo pro úspory nákladů sloučí. Ideální by byl podle Okamury systém, v němž by poplatek hradili jen uživatelé veřejnoprávní televize a rozhlasu. Další možností je jejich financování částečně ze státního rozpočtu a částečně výnosy z prodeje jejich produkce, uvedl.

Obdobný plán hnutí ANO zopakoval před poslanci jeho předseda Andrej Babiš, zrušení televizního a rozhlasového poplatku bude podle něj jednou z „vlajkových lodí“ volebního programu ANO. Babiš vystoupení opět využil ke kritice vlády. „Vy se prolžete celým vaším obdobím. Celé vaše období je jenom o válce a o Ukrajině. Na Českou republiku a na občany České republiky jste neměli čas. Na ně máte čas jenom teďka, když je znovu zdaníte,“ prohlásil. Veřejnoprávní televize a rozhlas podle něj nechtějí šetřit, přitom mají podle Babiše „obrovské rezervy“. Jsou „nástrojem Fialovy party“, uvedl.

Baxa: Koalice je připravena novelu prosadit i v Senátu

Vládní koalice je podle Baxy připravena novelu prosadit i v Senátu. Horní komora by ji podle něj mohla projednat na dubnové schůzi, v březnu už prostor nevidí. Baxa chce i tam dál debatovat o službě veřejnoprávních médií a normu podrobně prodiskutovat. „Teď začínáme s vysvětlováním našeho návrhu senátorům a senátorkám. Je třeba trpělivě vyjednávat tak, aby návrh prošel,“ uvedl.

Připomněl, že ve sněmovně čelil ze strany opozice návrh dlouhým obstrukcím. Podle Jakoba nakonec neměla koalice jiné východisko, než aby nechala o novele hlasovat v pevně stanoveném čase. Návrh podle něj posiluje nezávislost veřejnoprávních médií, což směřuje proti záměrům opozičních ANO a SPD. Podle Baxy novela dává dobrý základ pro souběžnou existenci veřejnoprávních a soukromých médií.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 26 mminutami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
21:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
10:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
18:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 2 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 2 hhodinami
Načítání...