Policisté v kauze Dozimetr získají spolupracujícího obviněného

Podnikatel Pavel Dovhomilja by měl v takzvané kauze Dozimetr, která se týká údajného ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku, brzy získat status spolupracujícího obviněného. Na konci roku absolvoval jeden z posledních výslechů a dozorující státní zástupce nyní rozhodl, že s ním dohodu oficiálně uzavře, informoval v pondělí Deník N s odkazem na několik nejmenovaných zdrojů.

S policií navíc začal spolupracovat další aktér případu, někdejší náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Tomáš Knížek, který ale nepatří mezi víc než desítku obviněných kolem podnikatele Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Dovhomilja byl podle zdrojů Deníku N na policejním výslechu před Vánoci a nyní se jen čeká na podpis dohody. Policii už koncem června přiznal, že se podílel na činnosti zločinecké skupiny a v případu opakovaně vypovídal.

Status spolupracujícího obviněného je významný pro samotné obviněné, pro které může znamenat i nižší trest u soudu, ale i pro vyšetřovatele, kterým usnadňuje prokazování trestných činů. Pro získání tohoto statusu musí obvinění splnit několik zákonných podmínek. Jednou z nich je přiznání se k tomu, co je jim kladeno za vinu. Dále musí státnímu zástupci sdělit skutečnosti, které významně přispějí k objasnění spáchaných skutků.

Kromě Dovhomilji začal s policií podle Deníku N spolupracovat také bývalý náměstek pro informatiku VZP Tomáš Knížek, který v kauze v tuto chvíli stíhaný není. I on však podle policie pomáhal Redlově skupině, konkrétně měl být v kontaktu s Dovhomiljou a podnikatelem Pavlem Kosem, kteří jsou v kauze obviněni.

Knížek podle zdrojů Deníku N policii popsal, jak skupina v největší tuzemské pojišťovně prosazovala své zájmy. Sám Knížek se k tomu vyjadřovat nechtěl. V letech 2019 až 2021, kdy nastoupil do vedení VZP, působil v Dovhomiljově spolku Open-source aliance, který se zabýval hlavně zaváděním takzvaného otevřeného softwaru.

Redlova skupina podle vyšetřovatelů po společnostech, které pojišťovně dodávají IT služby, požadovala provize. A zároveň měla „vyhrožovat stávajícím dodavatelům VZP ČR, že v případě neposkytnutí této provize prosadí, aby ze strany VZP ČR, konkrétně náměstka ředitele pro informatiku Ing. Knížka, došlo k přezkoumání stávajících smluvních vztahů a k následnému vypovězení smlouvy, v důsledku čehož by stávajícím dodavatelům vznikla majetková újma,“ napsala policie v dokumentu ke kauze Dozimetr. Knížka však dosud z ničeho neobvinila.

Policie v kauze Dozimetr stíhá více než deset lidí. Organizovaná skupina kolem Redla a Hlubučka podle kriminalistů systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Většinu stíhaných policie viní právě z účasti na organizované zločinecké skupině a z přijetí úplatků. Obviněni jsou i podnikatelé, kteří podle vyšetřovatelů úplatek předali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 24 mminutami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval její mluvčí Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
10:18Aktualizovánopřed 41 mminutami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci.
12:15Aktualizovánopřed 59 mminutami

Večerní mrazy potrápily ovocnáře, víkend však přinese první letní den roku

Česko má před sebou slunečný víkend s letními teplotami. V neděli mohou maxima vystoupat až na osmadvacet stupňů Celsia. Mrznout by už nemělo ani po ránu. Ve čtvrtek ale ještě teploty pod nulu klesly na většině území. Vyplývá to z předpovědi a informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Mrazy, které Česko zasáhly v noci na čtvrtek, způsobily ovocnářům podle odhadu rozsáhlé škody.
08:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
před 1 hhodinou

Po vyúčtování někteří reklamují desetitisícové nedoplatky za teplo a vodu

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, firma Heimstaden, řeší reklamace nájemníků ohledně vyúčtování. Ti si stěžují na vysoké nedoplatky za teplo a vodu, které se pohybují v desítkách tisíc korun. Podle energetiků i pronajímatele je na vině především delší a tuhá zima. Nedoplatky mohou překvapit uživatele ústředního topení i v dalších městech. Vyúčtování by si proto měli pečlivě zkontrolovat, porovnat s loňským rokem a v případě nesouhlasu jej reklamovat u distributora.
10:45Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministryně Mrázová má na svém pozemku černé stavby, píší Seznam Zprávy

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) má podle zjištění Seznam Zpráv na svém pozemku v Bílině stavby, které jsou v rozporu s územním plánem města. Ministryně tvrdí, že pozemky získala už se stavbami a nevěděla, že jsou tam načerno. Server záležitost dává do souvislosti s tím, že sněmovna nyní projednává novelu stavebního zákona, kterou předložila Mrázová společně s vládními poslanci a která by měla zmírnit pravidla pro dodatečné povolování staveb, čímž by se podle něj legalizace černých staveb zjednodušila.
09:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoVystrčil a Mračková Vildumetzová se v Událostech, komentářích střetli ohledně cesty na Tchaj-wan

„Respektujeme vládní zahraniční politiku. Proto senátní klub hnutí ANO odmítl jet na Tchaj-wan spolu s předsedou Senátu (Milošem Vystrčilem /ODS/). Vláda cestu nedoporučuje, protože je plánovaná na příliš vysoké politické úrovni. (…) Za poslední tři roky nebyl nikdo z vrcholných evropských politiků na Tchaj-wanu,“ prohlásila v Událostech, komentářích členka senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Děláme jako Senát parlamentní diplomacii, která rozšiřuje oficiální vládní zahraniční politiku. Vláda může jet do Číny a Senát to doplní cestou na Tchaj-wan. Rozhodně nechceme bránit spolupráci s Čínou, pokud to bude za rovných a výhodných podmínek,“ reagoval přímo šéf Senátu Vystrčil. Diskusi moderoval Lukáš Dolanský.
před 4 hhodinami
Načítání...