Policie přivezla Langera do Olomouce, zadržení nechtěl komentovat

1 minuta
Policie do Olomouce přiváží Ivana Langera
Zdroj: ČT24

Policisté večer do Olomouce přivezli bývalého ministra vnitra Ivana Langera zadrženého v souvislosti s dnešním zátahem v údajné korupční kauze. Langer vešel v doprovodu detektivů do svého domu v centru města. V něm už minimálně devět hodin policisté zasahují, na místě je také žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár. Langer nechtěl kauzu nijak komentovat.

Policisté jsou i nadále v domě bývalého ministra vnitra Ivana Langra, kterého sem večer přivezli z Prahy. V objektu je i státní zástupce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Langra kolem 19:00 přivezli k jeho domu detektivové. Bývalý politik v jejich doprovodu vešel dovnitř. Dům od té doby střeží dva policisté v kuklách.

„Již v loňském roce jsem narazil na styky Ivana Langera s olomouckou policií,“ upozornil redaktor ČT Dalibor Bártek na to, že Langer spolu s podnikatelem Ivanem Kyselým a náměstkem olomoucké policie Karlem Kadlecem tvořili silnou trojku. Také někteří olomoučtí policisté v čele s Kadlecem byli podle Bártka do svých funkcí dosazeni s vydatnou pomocí Ivana Langera. Právě toto propojení by nasvědčovalo teorii, že zásah je vedený proti zkorumpovaným politikům, podnikatelům a policistům, kteří si navzájem poskytují krytí v různých dalších kauzách.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu celý den kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali v Praze a Olomouckém kraji. Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že prověřují i jedno z krajských policejních ředitelství a celostátní útvar spadající pod policejní prezidium, policisté byli i na olomouckém hejtmanství či v domě podnikatele Ivana Kyselého.

19 minut
Bártek: Langer dosadil některé olomoucké policisty do funkce
Zdroj: ČT24

- Olomoucký rodák byl jednou z výrazných tváří politiky druhé poloviny 90. let a první dekády nového století.

- Vystudoval medicínu na Univerzitě Palackého a poté také práva, která studoval v Olomouci a poté na Univerzitě Karlově.

- Od roku 1996 byl poslancem za ODS, ve dvou volebních obdobích (od r. 1998 a 2002) byl místopředsedou sněmovny.

- V Topolánkových vládách byl ministrem vnitra, předtím za vlád ČSSD byl stínovým ministrem.

- V roce 2010 kandidoval jako lídr kandidátky ODS v Olomouckém kraji, byl však „vykroužkován“ a do sněmovny se nečekaně nedostal. Od té doby působí v advokacii, je také předsedou správní rady vysoké školy CEVRO institut.

4 minuty
Události: Protimafiánský útvar zatýkal policisty
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
02:22Aktualizovánopřed 10 mminutami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
17:16Aktualizovánopřed 29 mminutami

Nemocných s respiračními infekcemi přibývá. Hlavně mezi dospělými

Přes 150 vážných případů chřipky a 49 úmrtí evidují hygienici od začátku chřipkové sezony. Po vánočních svátcích čísla opět rostou. Nemocnost akutními respiračními infekcemi, mezi které patří i chřipka, stoupla v minulém týdnu o 70 procent a dosáhla hodnot z předvánočního období. Na sto tisíc obyvatel aktuálně připadá přes 1500 případů akutních respiračních infekcí. Nemoc se teď šíří především mezi dospělými – opatrní by měli být hlavně senioři a pacienti s oslabenou imunitou.
před 1 hhodinou

Divím se, že potřebuje být mermomocí ministrem, říká Kordová Marvanová o Turkovi

Senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová (nestr. za SPOLU) považuje snahy poslance za Motoristy Filipa Turka dostat se do čela resortu životního prostředí za „trochu nedůstojné“. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že se Turek stane vládním zmocněncem pro klimatickou politiku poté, co ho prezident Petr Pavel odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. „Já se mu jaksi divím. Divím se, že za každou cenu potřebuje být ministrem. Myslím, že i v parlamentu by mohl ty věci ovlivňovat,“ prohlásila senátorka v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou. „Vždy jsem byla toho názoru, že prezident musí jmenovat na návrh premiéra ministra, ale výjimečně – pokud jsou dány výjimečné důvody – tak nemusí. Ale musí to eventuálně ustát v případě žalob,“ dodala.
před 1 hhodinou

Zpráva o Turkovi jako zmocněnci vyvolala pozdvižení

Vládní zmocněnec dle bývalého premiéra Petra Fialy (ODS) není funkcí, která by mohla nahradit ministra. Bylo by to obcházení ústavy, uvedl na síti X v reakci na to, že se poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek, kterého prezident Petr Pavel nechce jmenovat ministrem životního prostředí, stal vládním zmocněncem pro klimatickou politiku. Exministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) upozornil i na zákon o střetu zájmů, podle kterého poslanec nesmí být v žádné funkci na ministerstvu. Ekologické organizace se shodují, že Turkovo jmenování zmocněncem je účelové.
16:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vláda obnovuje radu pro duševní zdraví a kritizuje předchozí kabinet kvůli muniční iniciativě

Kabinet Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání schválil vznik vládní rady pro duševní zdraví a příslušný odbor na Úřadu vlády. Ministři se také zabývali muniční iniciativou, na tiskové konferenci zazněla kritika předchozí vlády za mlžení a skrývání projektu v rozpočtu Vojenského zpravodajství. Kabinet rovněž rozhodl o zřízení funkce zmocněnce pro Green Deal, jímž se stane poslanec za Motoristy Filip Turek.
01:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Turek bude vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu

Vládním zmocněncem pro klimatickou politiku se stane poslanec Motoristů Filip Turek, oznámil po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Čestný prezident Motoristů už ráno řekl, že by mohl být vládním zmocněncem a zprostředkovaně také úřad vést. Prezident Petr Pavel odmítá Turka jmenovat ministrem životního prostředí. Resort dočasně řídí ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka. Babiš se podle svých slov věcí nechce dál zabývat, vláda podle něj funguje a koaliční střet nelze očekávat.
01:02Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pomník připomínající Jana Palacha se vrátil k Národnímu muzeu

Pomník v podobě kříže na místě upálení Jana Palacha je zpět u budovy Národního muzea v Praze. České televizi to potvrdila mluvčí městské části Praha 1 Karolína Šnejdarová. Pomník bude součástí pietních akcí 16. ledna – v den, kdy se v roce 1969 student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach upálil. Muzeum paměti XX. století vystaví také pamětní desky, které taktéž ustoupily výstavbě tramvajové trati na Václavském náměstí. Informaci potvrdil ČT ředitel muzea Petr Blažek.
před 6 hhodinami
Načítání...