Policie dopadla dobrovolníka, který kradl na zaplaveném Cvikovsku

Liberec - Policie dopadla falešného dobrovolníka, který okradl v srpnu majitele vyplaveného domu na Cvikovsku. Pětatřicetiletého muže z Děčínka zadržela v Kutné Hoře. Nyní je ve vazbě a za krádež mu hrozí až osm let vězení. Protože se jí dopustil v době živelní pohromy, je trest podstatně tvrdší bez ohledu na výši škody. Muž není jediným, koho policie dopadla kvůli krádežím při povodních. Stejně skončila i žena, která ukradla z benzínové pumpy kasičku s penězi pro postižené povodněmi.

Dopadený muž nabídl při záplavách pomoc muži v Rousínově. „Při úklidu pak majitele vyplaveného domu okradl o nářadí a notebook za bezmála 60.000 korun,“ dodal krajský policejní ředitel v Liberci Milan Franko. Podobný případ ale nebyl jediný. V Chrastavě zase pětadvacetiletý muž předstíral pomoc vyplavené rodině a připravil ji o 45 tisíc korun ze sociální pomoci. Dopaden byl ale velmi rychle po činu. I jemu hrozí až osm let vězení, stejně jako dvaadvacetileté ženě, která v Zákupech na Českolipsku ukradla z benzinové čerpací stanice kasičku s 4500 Kč pro lidi postižené povodní. I ji už policie dopadla a obvinila.

Bleskové povodně zasáhly Liberecký kraj na začátku srpna. První případy krádeží se objevily už bezprostředně poté, co voda opadla. Ve vazbě skončili také tři Poláci, které dopadla policie v Raspenavě, když navrtávali nádrže automobilů a kradli benzin. Pokusili se vykrást také jeden z domů. Na zloděje upozornili všímaví sousedé. Dopadení Poláci jsou recidivisté, kteří kradli i doma v Polsku. Jejich případ už převzalo státní zastupitelství a i jim hrozí až osm let vězení. Dalších pět lidí, které policie podezírá z krádeží v Chrastavě, je vyšetřováno na svobodě.