Piloty vyděsila falešná mapa bezletové zóny v Brdech

Míšov/Praha - Mezi sportovními piloty se rozšířila zpráva, že by v okruhu sta kilometrů kolem plánovaného radaru v Brdech měla být bezletová zóna. Neznámý člověk totiž na jejich stránku umístil mapu, kde bylo takovéto území vyznačeno. Ministerstvo obrany ale téměř okamžitě přispěchalo s prohlášením, že jde o naprostý nesmysl. Podle něj je to jen další provokace ze strany odpůrců radaru.

Než se ukázalo, že mají v rukou podvrh, sepisovali piloti petici. Mapa byla naprosto věrná, je pravděpodobné, že ji vytvořil někdo, kdo dané problematice rozumí. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek vidí za falzifikátem provokaci od nějakého odpůrce: „Docházejí jim argumenty, protože všechny teze o negativním zdravotním vlivu radaru byly vyvráceny studií, takže nezbývá některým se uchýlit až ke lži.“

Tak velké omezení by znamenalo nejen ránu sportovnímu létání nebo paraglidingu, ale taky pravidelným leteckým linkám směřujícím na Ruzyň. Podle ministerstva je to špatný vtip: „Bezletová zóna je jasně stanovena, mělo by to být 13,5 kilometru kolem radaru, fakt je, že se nejedná o rozdíl proti současnosti, ve vojenském újezdu Brdy už taková bezletová zóna je,“ připomíná Čírtek.

Ministerstvo se proti autorovi falešné mapy žádné kroky podniknout nechystá, ačkoli by se mohlo jednat o trestný čin šíření poplašné zprávy. Výrobce leteckých map - řízení letového provozu - už na svých webových stránkách vydalo upozornění, že se na internetu objevila napodobenina mapy zakázaných a omezených prostor a že obsahuje nepravdivé údaje.

Vydáno pod