Papež se na Hradě setkal s ekumeniky a akademiky

Praha - Sobotní program papeže Benedikta XVI. skončil. Po mši v Brně, které se zúčastnilo kolem sto dvaceti tisíc lidí, zamířil na Pražský hrad na setkání se zástupci Ekumenické rady církví ČR a také s akademiky. S prvně jmenovanými se sešel v Arcibiskupském paláci. Ve svém projevu zmínil papež i reformátora Jana Husa, když řekl, že křesťanské církve se snaží uzdravit rány minulých rozdělení - s odkazem na sympozium v Římě před deseti lety, kdy církev Husovo učení uznala. Pak následovala schůzka s akademiky, tentokrát ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Úvodní pozdrav a následující projev papeže byl opět v angličtině. Závěrečný Otčenáš pronesl Benedikt spolu s ostatními v češtině. Pak mu byli jmenovitě představeni zástupci všech církví, které v ČR působí, a hlava katolické církve dostala drobné dárky, podle všeho české pivo. O majetkovém vyrovnání s církvemi se – s ohledem na sobotní jednání premiéra Fischera a vatikánského sekretáře Bertoneho - nehovořilo.

Setkání s akademiky proběhlo ve Vladislavském sále

23 minut
Papež u ekumeniků
Zdroj: ČT24

Podle bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma je Svatý otec autoritou nejen v řadách věřících, je ale také významným teologem a vědcem. Vzájemná schůzka je tedy podle Wilhelma na místě. „Osobně si toho velmi cením,“ řekl bývalý rektor. Wilhelm se domnívá, že vztahy mezi katolickou církví a Karlovou univerzitou jsou nastaveny jako vztahy dvou svéprávných a rovnoprávných institucí. Teologická fakulta univerzity spolupracuje s církví, což potvrdil i hostitel akademického setkání, současný rektor Václav Hampl.

Právě v doprovodu Hampla a také prezidenta Václava Klause přišel papež Benedikt do Vladislavského sálu. Uvítací projev dostal na starost doktorand teologických oborů Jaroslav Lorman, který hovořil německy o světu víry a světu rozumu. Promluvil také Hampl. Oba se obraceli na papeže jako na učence. Pak si hlava katolické církve vyslechla pěvecké vystoupení studentů. Následovala promluva Svatého otce. Ten se v projevu, podobně jako v těch předchozích, dotkl výročí sametové revoluce – tentokrát připomněl, že u společenských změn tehdejší doby stálo reformní hnutí vzešlé právě z univerzitního prostředí. Touha po poznání je podle papeže společná prostředí univerzitnímu i fenoménu víry.

I na této schůzce dostal papež dar - tentokrát dva svazky dějin Karlovy univerzity svázané speciálně pro tuto příležitost. Další pěvecké vystoupení setkání a tím i sobotní program papeže Benedikta XVI. v Česku ukončilo. V pondělí ho na výročí zavraždění svatého Václava čeká další mše, tentokrát ve Staré Boleslavi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Dohody neplatily ani hodinu.“ ANO nechce Skopečka na postu místopředsedy sněmovny

O vedení sněmovny není úplně jasno ani po ustavující schůzi. Poslanci zvolili předsedou lídra SPD Tomia Okamuru. Ze čtyř místopředsednických postů ale obsadili jen dva, navzdory dohodě iniciované hnutím ANO neuspěl ani kandidát ODS Jan Skopeček.
před 4 hhodinami

Je potřeba diskutovat i s budoucí opozicí, říká Okamura

„Chtěl bych, aby sněmovna fungovala, abychom mohli prosazovat zákony v souladu s vládním prohlášením, a to je pro mě absolutní priorita,“ zdůraznil v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou nově zvolený předseda dolní komory a šéf SPD Tomio Okamura, podle něhož je potřeba diskutovat i s budoucí opozicí. Sám si údajně dal cíl, aby komunikace v Poslanecké sněmovně byla lepší.
před 4 hhodinami

Pacientům s rakovinou pomohou koordinátoři péče

V komplexních onkologických centrech budou od nového roku povinně pomáhat koordinátoři péče. Tito noví průvodci pacientů mají zkrátit čas mezi prvními příznaky a zahájením léčby. Nemocnice do budoucna chystají i software, skrze který by koordinátorům mohli o pacientech dávat vědět už praktičtí lékaři. K urychlení cesty za péčí budou od nového roku sloužit i stránky cekacky.cz.
před 4 hhodinami

Okamura nechal ze sněmovní budovy odstranit vlajku Ukrajiny

Nový předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) nechal ze sněmovní budovy odstranit ukrajinskou vlajku. Ukrajinská vlajka byla na sněmovně od začátku plnohodnotné ruské vojenské invaze v únoru 2022 jako symbol podpory napadené zemi. Politici končící vládní koalice a Pirátů to označili za ostudný, zbabělý či hanebný krok. Jako symbol nesouhlasu s Okamurou a výraz solidarity s Ukrajinou vyvěsili ukrajinské vlajky z oken svých poslaneckých klubů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pavel přijal demisi Fialovy vlády

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě přijal demisi vlády dosavadního premiéra Petra Fialy (ODS). Zároveň kabinet koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a hnutí STAN pověřil, aby prozatímně vykonával funkce do jmenování nové vlády. Pavel na konci října pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu Andreje Babiše, jehož hnutí ANO dává dohromady koalici s hnutím SPD a s Motoristy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

ČNB po kritice otočila, bankovky s Michlem nebudou

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl rozhodl, že na speciální pětitisícikorunové bankovce ke 100. výročí založení Národní banky Československé nebude jeho podobizna. Michl to řekl po zasedání Bankovní rady. Nápad, který kritizovala řada expertů, podle něj vznikl v sekci peněžní a platebního styku centrální banky.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ministerstvo zlepšilo prognózu vývoje hospodářství, centrální banka ji zhoršila

Ministerstvo financí zlepšilo ve čtvrtek odhad letošního hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle něj letos zvýší o 2,4 procenta, v srpnu ještě čekalo růst 2,1 procenta. Inflace by letos měla být průměrně 2,4 procenta, vyplývá z představené makroekonomické prognózy. S odlišným názorem přišla Česká národní banka, která ve své prognóze pro letošek nyní očekává růst o 2,3 procenta, zatímco v srpnu odhadovala 2,6 procenta.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

750 milionů na českou vědu. Tři týmy získaly prestižní evropské granty

Překonat genetickou poruchu vedoucí k vážným onemocněním, zkoumat vztah systému politických stran a společenských konfliktů na Blízkém východě a v severní Africe a zjistit, co se stalo s Evropou po pádu Římské říše. To jsou cíle ERC Synergy grantů, které 6. listopadu získaly tři týmy z České republiky. Každý grant získal podporu zhruba dvou set padesáti milionů korun na šest let.
před 10 hhodinami
Načítání...