Palas: Na sever Moravy by se mělo vracet více peněz na ekologii

Ostrava – Ministr životního prostředí Jan Dusík řešil v Ostravě stav ovzduší v regionu, který už několik týdnů není dobrý. Moravskoslezský kraj například požaduje, aby se do kraje vracelo alespoň 80 procent z peněz, které firmy odvádějí do Státního fondu životního prostředí. Dalším požadavkem je také, aby stát zajistil pravomoce pro obce, aby mohly kontrolovat, čím topí domácnosti.

Podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) firmy ročně do fondu odvedou 100 až 130 milionů korun. Stát nebo Evropská unie by navíc měly velkým znečišťovatelům finančně pomoci s investicemi do ekologizace provozů, uvedl hejtman. Peníze, které by se z SFŽP vracely zpět do kraje, by měly sloužit právě na zavedení ekologičtějších technologií. Dusík uvedl, že prostředky z fondu se už nyní vracejí zpět do oblasti životního prostředí. „Máme prioritní oblasti a mezi prioritní oblasti patří Moravskoslezský kraj,“ podotkl Dusík. Palas dodal, že v době, kdy se privatizovaly velké průmyslové podniky na Ostravsku, v jiných evropských zemích už se investovalo do nových technologií a tyto investice šly z části z veřejných zdrojů.

Podle vysvětlení ředitele SFŽP Petra Štěpánka jsou poplatky, které moravskoslezští znečišťovatelé fondu odvádějí, příspěvkem do tzv. národního fondu. Z něj stát spolufinancuje evropské projekty, a to většinou 5 procenty. V roce 2008 fond podle výroční zprávy od znečišťovatelů z celého Česka vybral za vypouštění emisí do ovzduší přes půl miliardy korun. „Pak záleží na tom, zda kraj předloží projekty a zda jde o projekty úspěšné, nebo neúspěšné,“ uvedl Štěpánek. Dodal, že peníze nejsou rozdělovány poměrně k tomu, kdo je odevzdal, ale podle kvalit předložených projektů. Přesunutí části příjmů z poplatků za znečištění na kraj by podle Štěpánka narušilo tento systém.

2 minuty
Reportáž Marty Pilařové
Zdroj: ČT24

Dalším možným zdrojem peněz je podle Dusíka Operační program Životní prostředí, v němž je nyní zhruba 15 miliard korun na zlepšení kvality ovzduší. Ministr dodal, že zájmem ministerstva je, aby se peníze vyčerpaly a směřovaly právě do oblastí, které jsou z hlediska ochrany ovzduší nejpostiženější. „Chceme, aby ty peníze byly vyčerpány účelným způsobem, a budeme se snažit spolu s krajem a městem Ostravou diskutovat, jakým způsobem by se dal nastavit takový program, aby prostředky mohly směřovat tam, kde je to nejvíc potřeba,“ uvedl Dusík.

Kraj navíc poukázal na nutnost investovat peníze do obchvatů velkých měst, jako je například Frýdek-Místek nebo Krnov. Dusík přislíbil, že dopravní problematiku projedná s resortním ministrem Gustavem Slamečkou. Problémem jsou ale blížící se volby - Dusík chce dokončit vládní návrh zákona o ochraně ovzduší a jednat o možnostech ještě rychlejší reakce na smogové krize. S dalšími zbraněmi proti znečištění se ale bude muset vypořádat až jeho nástupce.

Arcelor investuje miliardu do zlepšení ovzduší

Ovzduší v Moravskoslezském kraji je opět horší. Český hydrometeorologický ústav už potřetí během několika týdnů vyhlásil takzvaný signál regulace, který varuje, že zejména podniky by měly omezit výrobu. Průměrné denní množství prachu v ovzduší překračuje povolený limit až šestinásobně a vyhlídky na zlepšení zatím nejsou. Největší zdroj polétavého prachu v regionu, Arcelor Mittal Ostrava, proto dnes zahájil miliardovou investici do odprášení. Vyroste tak nová hala, která bude odsávat emise z aglomerace. Zbavovat škodlivin je budou látkové filtry o celkovém rozměru sedmi fotbalových hřišť. "Musíme vyrábět udržitelně. Udržitelně ve vztahu k lidem, co kolem žijí, udržitelně ve vztahu k životnímu prostředí,“ uvedl generální ředitel Arceloru Augustine Kochuparampil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo zatím vydalo kvůli kratomu licenci třiceti obchodům

Kratom a jeho extrakt se od středy 12. listopadu mohou v Česku prodávat jen dospělým ve speciálních obchodech s licencí. Zakázaný je i prodej látky v jakékoliv podobě v automatech. Začalo totiž platit nařízení vlády, které kratom řadí na seznam psychomodulačních substancí s regulovaným prodejem. Ministerstvo zdravotnictví chce novou regulací zamezit mladým lidem přístup k této látce. Dosud vydalo licenci třiceti specializovaným obchodům. Kontroly prodeje bude provádět Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která může udělit sankci až deset milionů korun.
před 5 hhodinami

Pavel nadále požaduje, aby Babiš veřejně oznámil, jak vyřeší střet zájmů

Prezident Petr Pavel ve středu na Pražském hradě přijal předsedu hnutí ANO a pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše. Jednali o návrhu programového prohlášení vlády, kterou ANO skládá s hnutím SPD a s Motoristy. Tématem byl i Babišův střet zájmů. Možný budoucí premiér po jednání zopakoval, že řešení svého střetu zájmů prezidentovi vysvětlí. Pavel nadále požaduje, aby Babiš do jmenování premiérem veřejně oznámil, jak svůj střet zájmů vyřeší.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rada ČT: Nezvaní Okamury do OVM může být narušením demokratické soutěže stran

Členové Rady České televize považují fakt, že do diskusního pořadu Otázky Václava Moravce nebyl dlouhodobě zván předseda SPD Tomio Okamura, za možné narušení demokratické soutěže politických stran. Vyplývá to z usnesení, které radní schválili ve středu na jednání v Brně.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V chovu s ptačí chřipkou ve Valdíkově na Třebíčsku utratili tisíce kachen

Ve velkochovu ve Valdíkově na Třebíčsku zasaženém ptačí chřipkou veterináři s hasiči utratili ve středu osmnáct tisíc přibližně týdenních kachňat. Většina z pěti tisíc dospělých kachen uhynula dřív, než mohly být utraceny, usmrtili jich tak kolem 150, řekl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Jde o chov společnosti AGRO-V.
před 8 hhodinami

Vláda se chce ucházet o vybudování české AI Gigafactory

Vláda schválila záměr ucházet se u Evropské komise o projekt takzvané AI Gigafactory. Česko předloží oficiální žádost v prvním čtvrtletí příštího roku. Hodnota obřího evropského datového centra pro AI je okolo devadesáti miliard korun, třicet pět procent by mělo jít z evropských nebo národních zdrojů, zbytek má zaplatit soukromý investor. O schválení záměru informovalo po zasedání kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu.
před 9 hhodinami

Vláda v demisi předložila sněmovně návrh rozpočtu

Vláda v demisi na středečním jednání rozhodla mimo jiné o tom, že vyhoví požadavku vznikající koalice ANO, SPD a Motoristů a nově zvolené sněmovně pošle návrh státního rozpočtu na příští rok. Je identický s původním návrhem z konce září. Rozhodnutí bylo podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) přijato jednomyslně. Končící kabinet podle Fialy krok učinil ve chvíli, kdy je ve sněmovně ustaven patřičný výbor. Ve večerních hodinách už byl rozpočet i s přílohami k dispozici na webu sněmovny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Praze o prodlouženém víkendu opět nepojede metro na lince C

Kvůli výměně pražců nepojede od soboty do pondělí v Praze metro na lince C mezi stanicemi Hlavní nádraží a Pražského povstání. Výluky na lince C jsou v posledních letech poměrně časté, a to kvůli výměně pražců, modernizaci zabezpečovacího zařízení a rekonstrukci stanice Florenc.
před 9 hhodinami

Soud napodruhé uznal vinu expolicistů v případu výbuchu munice v Bílině

Okresní soud v Teplicích napodruhé uznal vinu dvou bývalých policistů v souvislosti s výbuchem skladu munice v roce 2020 v Bílině. Uložil jim trest šest měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
před 11 hhodinami
Načítání...