Ovlivnila ji i Xena. Teď válečná veteránka inspiruje další

3 minuty
Události: Válečná veteránka
Zdroj: ČT24

Evropa si 11. listopadu připomíná Den veteránů. Hold se pochopitelně vzdává také ženám. První novodobé válečné veteránky se účastnily už misí UNPROFOR v devadesátých letech, kde většina z nich působila v rolích zdravotnic nebo spojařek. Výjimečné ale nejsou už ani ženy, které působí na bojových pozicích. Jednou z nich je například Markéta Janatová.

Válečná veteránka Janatová vstoupila do armády den před svými dvacátými narozeninami, když začala studovat Univerzitu obrany v Brně. „Od dětství jsem vždycky měla vzory jako princezna Fantaghiro nebo Xena. Později třeba G. I. Jane s Demi Moore. Jsou to všechno vlastně takové odvážné ženy, které se nějakým způsobem prosadily v mužském světě,“ řekla Janatová, jež studovala vojenský management v kombinaci se specializací „Velitel vojenských jednotek“.

„Což už tehdy byla docela rarita. Já jsem byla, tuším, druhá žena, která studovala tenhle modul,“ doplnila Janatová. Na svou první misi do Afghánistánu odjela jako velitelka desetičlenného týmu, jenž poskytoval ochranu velitelům nebo VIP návštěvám. Například tehdejšímu náčelníkovi generálního štábu Petru Pavlovi.

„Nejčastěji jsme je převáželi ze základny Kaia, kde bylo i letiště, kam přiletěli – třeba na českou ambasádu do centra Kábulu,“ vzpomínala válečná veteránka. Na další misi v Litvě už jela v pozici náčelnice zpravodajské skupiny – byla jedinou Češkou a jedinou ženou.

Armádu vnímá zejména jako jistotu pro český stát. A připomíná, že Češi a Češky na zahraničních misích vždy vynikají – ve zkušenostech, vědomostech i schopnostech. „Za hrdinství to ale samozřejmě nepovažuji, protože je to naše práce. Určitě však mezi námi novodobí hrdinové, kteří nasazují a zachraňují životy, existují,“ dodala Janatová.

Bude v budoucnu více žen na vedoucích pozicích?

Roli žen v uniformách si moc dobře uvědomuje i náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. „Lidé jsou pro nás úplně to nejdůležitější. Nemůžeme si dovolit ignorovat polovinu populace, což jsou ženy. Myslím si, že jsou schopné zvládat všechno,“ zdůraznil Řehka a přidal, že je potřeba, aby žen přibývalo i na vedoucích armádních pozicích.

Daří se to například právě Janatové, která je v současnosti velitelkou velitelské roty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 24 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 1 hhodinou

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 3 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 5 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 9 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 10 hhodinami
Načítání...