TÉMA

Váleční veteráni

Ovlivnila ji i Xena. Teď válečná veteránka inspiruje další

Evropa si 11. listopadu připomíná Den veteránů. Hold se pochopitelně vzdává také ženám. První novodobé válečné veteránky se účastnily už misí UNPROFOR v devadesátých letech, kde většina z nich působila v rolích zdravotnic nebo spojařek. Výjimečné ale nejsou už ani ženy, které působí na bojových pozicích. Jednou z nich je například Markéta Janatová.
11. 11. 2024|

Britové si slavnostně připomněli válečné veterány

Britský král Karel III. a následník trůnu princ William se v centru Londýna zúčastnili Dne veteránů. Během tradičního ceremoniálu městem prošel průvod veteránů mnoha válek. Na akci byla i princezna Kate, která se po ukončení chemoterapie pomalu zapojuje do veřejných aktivit.
10. 11. 2024|

Spor o vlčí máky. Části spolků vadí, že si resort obrany symbol přivlastňuje

Vlčí máky, symbol pomoci válečným veteránům, se staly předmětem sporu, řešili ho například v Pardubicích. Některé neziskové organizace tvrdí, že si Vojenský fond solidarity ministerstva obrany veteránskou charitu neprávem přivlastnil. Druhou sbírku se stejným symbolem pořádá také Paměť národa.
9. 11. 2024|

Ve Střední Asii jsou dosud neobjevené hroby Čechoslováků. Pátrání je ale složité

Českým badatelům se nedávno podařilo v Tádžikistánu objevit hrob československých válečných zajatců z první světové války. Podobných míst, která dosud nebyla zdokumentována, jsou podle Radima Chrásta z odboru pro válečné veterány a válečné hroby ministerstva obrany stovky. Jejich odkrývání ale komplikuje například nová zástavba nebo složitý přístup do některých zemí, včetně Ruska, podotkl v pořadu Události, komentáře reportér ČT Tomáš Vlach, který osudy těchto pomníků dlouhodobě mapuje.
3. 8. 2024|

I přes těžká zranění se ukrajinští veteráni vracejí do práce. Firmy o ně mají čím dál větší zájem

Na Ukrajině roste počet firem, které zaměstnávají válečné veterány. Těch je registrováno na milion dvě stě tisíc. Je po nich poptávka i proto, že za poslední tři roky se počet lidí v produktivním věku na Ukrajině snížil o sedmadvacet procent.
11. 7. 2024|

Na Ukrajině přibývá válečných veteránů, jejichž zranění vyžadují dlouhou a složitou léčbu

Za necelé dva roky od začátku ruské invaze byly na frontové linii vážně zraněny desítky tisíc ukrajinských vojáků. Podle zdravotníků se nejčastěji jedná o poškození končetin střepinami. Operace a následné rehabilitace trvají dlouhé měsíce.
4. 1. 2024|

Zemřela poslední příslušnice československé jednotky bojující na Dukle

Zemřela Marie Michajlovičová, oznámila Československá obec legionářská. Veteránce druhé světové války, která se jako spojařka československé tankové brigády zúčastnila bojů na východní frontě, bylo 100 let. Podle historiků byla posledním žijícím příslušníkem této brigády.
27. 7. 2022|

Lidé přijali klišé, že jsme národ zbabělců, Švejků a kolaborantů, míní vojenský historik Stehlík

Česko má tisíce národních hrdinů, proti kterým stojí jeden Švejk. A zatímco o něm vědí všichni, o tisících statečných neví nikdo nic. V rozhovoru pro ČT24 ke stému výročí od vydání Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka to prohlásil vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.
13. 3. 2021Aktualizováno16. 3. 2021|

V čele legionářské obce zůstane Budinský. Jsme jednotní a posilujeme, obhajoval svou práci

Předsedou Československé obce legionářské (ČsOL) se stal Pavel Budinský, který obhájil svůj mandát. Rozhodli o tom členové ČsOL na pravidelném sněmu; zvolili rovněž širší vedení organizace. Akce na pražském Vítkově se v sobotu zúčastnili mimo jiných i místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti), poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) nebo generálmajor Jan Kaše. ČsOL vznikla v roce 1921.
28. 9. 2019Aktualizováno28. 9. 2019|