Spor o vlčí máky. Části spolků vadí, že si resort obrany symbol přivlastňuje

Události v regionech: Spor o symbol vlčích máků (zdroj: ČT24)

Vlčí máky, symbol pomoci válečným veteránům, se staly předmětem sporu, řešili ho například v Pardubicích. Některé neziskové organizace tvrdí, že si Vojenský fond solidarity ministerstva obrany veteránskou charitu neprávem přivlastnil. Druhou sbírku se stejným symbolem pořádá také Paměť národa.

Už koncem října začala sbírka Vojenského fondu solidarity nazvaná Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány. Fond spadá pod ministerstvo obrany. „Vlčí mák České republiky je jediným symbolem, z jehož výtěžku je poskytována přímá pomoc vojákům, válečným veteránům a jejich nejbližším v těžkých životních situacích,“ tvrdí David Polák z resortu obrany.

Některým spolkům se ale postoj ministerstva nelíbí. „Komunikuje tu kampaň tak, že právě ono nebo Vojenský fond solidarity jsou jediní, kteří stoprocentně pomáhají veteránům, a to můžu za náš spolek říci, že určitě není pravda. Pomáháme veteránům deset let. Vlčí mák si nejde přivlastnit,“ namítá například zakladatelka spolku Vlčí máky Miroslava Pašková.

Vymezení vůči Paměti národa

Sbírku s podobným vlčím mákem pořádá také Paměť národa. Na radnici Pardubic se obrátila Barbora Jeřábková z resortu obrany s tím, že sbírku Paměti národa považuje úřad za zavádějící, protože drtivá většina výtěžku jde na dokumentární činnost. Z novodobých šestnácti a půl tisíce veteránů se nestarají o nikoho, napsal resort.

„Tohle je dočasné pomatení mysli některých státních úředníků, kteří se z averze vůči nám vymezují,“ reagoval vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa.

Spolky se po kampani chystají oslovit vedení ministerstva. „Napíšu jim, že zvolená komunikace byla nešťastná, že bychom si přáli, aby v příštích letech probíhala jinak. Je zapotřebí hrát fér,“ avizuje Pašková.

Den válečných veteránů se slaví u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku, které pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě, se staly symbolem tohoto svátku. Zatímco v zahraničí, především v anglosaském světě nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku se připomíná až v posledních letech. Oficiálně se v ČR slaví od listopadu 2001.

Načítání...