Otevřenost je slabinou internetu. Dvě třetiny informací jsou nesmysly, říká filozof Sokol

16 minut
Přínosy a nebezpečí internetu pro demokracii? Debata v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

Bezbřehá otevřenost není pouze výhodou, ale také výraznou slabinou internetu. Podle jednoho z jeho průkopníků filozofa Jana Sokola je to džungle, ve které jsou dvě třetiny informací nesmysly. Dvacet pět let po prvním spouštění přístupu k internetu v tehdejším Československu o tom Jan Sokol diskutoval v pořadu Události, komentáře s novinářem a propagátorem internetu Ondřejem Neffem.

„Problém internetu spočívá v jeho anonymitě. Ta na rozdíl od telekomunikačních služeb způsobuje, že většinu obsahu na internetu dostávají jeho uživatelé zdarma,“ uvedl v Událostech, komentářích Ondřej Neff, vydavatel internetových novin Neviditelný pes a provozovatel portálu DigiNeff.

Podle Jana Sokola má otevřený a bezplatný přístup k obsahu internetu kořeny ve skutečnosti, že první internetové sítě se šířily především univerzitním prostředím. „Tam nikoho tehdy nenapadlo internet nějak omezovat. Naopak, bylo žádoucí, aby se přístup k němu šířil,“ připomněl Jan Sokol.

Bubliny na internetu

Ondřej Neff v debatě upozornil na to, že vedle šíření informací je dnes internet především prostředím, ve kterém se obchoduje a které slouží ke komunikaci nejrůznějšího druhu. „Nedávno mne stavěla policejní hlídka a pomocí internetu ověřovala, co jsem vlastně zač,“ řekl v debatě Ondřej Neff.

Oba diskutující se shodli na tom, že internet oproti původnímu očekávání výrazně poškodil tradiční média, jako jsou televize, tištěné noviny i rozhlas. „Celé skupiny lidí se přisají na své jednostranné zdroje na internetu a žádné jiné informace je nezajímají. Tak vznikají bubliny, na které seriozní práce s informacemi nemají žádný vliv,“ míní Ondřej Neff.

Přes upozornění na nebezpečí a úskalí se jak novinář a spisovatel Neff, tak filozof Sokol v Událostech, komentářích shodli, že výhody internetu výrazně převažují nad problémy, které může způsobit.

Celou debatu o přínosech i nebzpečí internetu pro demokracii můžete sledovat na záznamu v přiloženém videu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 16 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 16 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 21 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 21 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
23. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
23. 12. 2025
Načítání...