Onkologové vítají na reformě možnost drahé léčby

Praha – Pokud reforma zdravotnictví vejde do praxe v podobě, jakou chystá ministr Leoš Heger (TOP 09), půjde podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka o přínos pro pacienty s rakovinou. Pokud si pacienti budou platit levné léky do 50 korun a uskuteční se i další plánované změny, bude dost peněz na drahou léčbu onkologických pacientů, míní profesor. Onkologové ale jedním dechem dodávají, že peníze chybí už letos - podle odhadů dojdou někdy na přelomu září a října.

„My nekritizujeme, co říká ministr, ale že práce na reformě trvají dlouho,“ poznamenal. V rámci reformy by plátci péče, tedy pojišťovny, měly jednoznačně sdělit, kterým pacientům jakou léčbu a v jaké výši uhradí. Letos ale pojišťovny změnily financování onkologických center. Loni a předloni dostávala centra peníze pro každého pacienta, letos mají balíček peněz snížený na počet pacientů roku 2009. Nemocných ale přibylo, takže zdravotní pojišťovny slíbily, že navýší peníze podle plateb loňského roku.

Onkologové ovšem upozorňují, že kvůli nedostatku peněz budou muset už na podzim vybírat, komu dát tu nejlepší léčbu. Zdravotní pojišťovny ale říkají, že žádné změny ve financování léčby rakoviny už letos dělat nebudou. Na to, aby například posílaly platby přímo za pacienty, prý nemají peníze. Ministr zdravotnictví Leoš Heger bude ještě s onkology o jejich problémech jednat. Žádné peníze předem jim ale zatím slibovat nechce.

Nejnovější statistická data říkají:

Pacientů s rakovinou v ČR přibývá, více se jich ale díky moderní a včasné léčbě daří zachránit. V roce 2008 uvádějí statistici 77 541 nových případů zhoubného onemocnění a 27 571 úmrtí. Nejčastějším zhoubným nádorem je rakovina kůže, tlustého střeva a konečníku, plic, u žen prsu a u mužů prostaty. Většina pacientů překročila šedesátku, rakovinu mělo ale také 171 dětí, zemřelo 40. Rakovinou onemocnělo v daném roce 39 299 mužů a 38 299 žen, to je u mužů nárůst o dvě procenta, u žen o 1,5 procenta. Přepočteno na věkové skupiny výskyt rakoviny u mužů nepatrně poklesl, u žen je stejný. Podle stejného přepočtu úmrtnost klesla, i když celkové počty úmrtí v souvislosti s nárůstem počtu nemocných stouply.

Pacientů přibývá a déle přežívají, takže je podle profesora na léčbu peněz málo. „Chceme říci, že zvláště v této situaci, kdy peněz je méně než dříve, potřebujeme jasná pravidla hry, která budou stanovena jednak pojišťovnami a také ministerstvem,“ řekl profesor. Bez jasných pravidel není podle něj možné dobře léčit a není také možné dobře peníze na onkologii rozdělovat.

O tom, zda pacient dostane léčbu, nebo ne, nemůže podle onkologů rozhodovat lékař. „To se musí rozhodnout jinde, ať už to bude systémem kvality, nebo že pacienti si budou platit levné léky, takže na drahé léky zbude z pojištění více peněz. To musejí zorganizovat pojišťovny,“ prohlásil Vorlíček. Onkologická společnost požaduje od zdravotních pojišťoven, aby vypracovaly jasná pravidla pro poskytování onkologické péče a komunikovaly se současnými i budoucími pacienty. Lidé mají právo vědět, jakou péči, kolika pacientům, v jakém rozsahu a na jakém pracovišti jsou pojišťovny ochotny platit, shrnul profesor.