Omezují operace, přesto nemocnicím chybí krev. Odběry jsou bezpečné, vzkazují dárcům

Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci se v posledních týdnech potýká například Fakultní nemocnice Olomouc nebo brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny s výrazným nedostatkem krve. Omezily sice v posledních dnech neakutní operace, přesto jim krev chybí. Upozorňují, že při odběrech kvůli pandemii koronaviru platí přísná hygienická opatření a dárci se nemusí obávat nákazy.

Přestože některá chirurgická pracoviště Fakultní nemocnice Olomouc odkládají plánované výkony, v řadě případů je krev pro poskytování zdravotní péče nezbytná i v době epidemie. „Krvácející, zranění, chudokrevní, to je jen část pacientů, kteří ji potřebují i v době, kdy je omezená nemocniční péče,“ uvedla primářka transfuzního oddělení FN Olomouc Dana Galuszková.

Upozornila, že krev má omezenou dobu použitelnosti. „Proto nutně potřebujeme, aby k nám dárci přicházeli pravidelně i v těchto dnech. Závažná onemocnění si nevybírají jen dobu mimo epidemii,“ podotkla.

Na transfuzním oddělení FN Olomouc platí přísná hygienická opatření, která chrání dárce i personál. Povinné je nošení roušek na oddělení, vyžadována je také dezinfekce rukou. „Objednáváme dárce na konkrétní hodinu, aby byl provoz co nejplynulejší. Chtěla bych všechny požádat, aby přišli darovat, pokud mohou, ať se ničeho neobávají,“ uvedla Galuszková.

Studenti soutěží v počtu odběrů

Pomoc olomoucké fakultní nemocnici nabídli studenti Univerzity Palackého. Jejich fakulty soutěží právě v darování krve. K souboji je vyzval studentský spolek Fakulty zdravotnických věd. Počítat se budou odběry studentů i zaměstnanců. „Krev je nenahraditelná a nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat vy. Je také fajn někomu pomoct,“ řekl student Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci. Potvrzený formulář, že se odběru zúčastnil, pak vhodil do speciálního boxu.

„Abychom tomu dali trochu punc soutěže, tak jsme se rozhodli, že z toho uděláme atraktivní souboj fakult,“ řekl rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller. Odběry se budou započítávat během celého zimního semestru. Zájemci z Univerzity Palackého se tak mohou zapojit až do 21. února.

Krev musí brněnská nemocnice nakupovat

Krev chybí také Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Ve srovnání s létem má až o pětinu dárců méně. Nemocnice musí víc než polovinu potřebné krve nakupovat,“ řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. S odběry začala nemocnice teprve loni v říjnu, takže meziroční srovnání zatím možné není. Ve srovnání s letními měsíci ale ubylo přibližně dvacet procent dárců.

Momentálně chybí nejvíce krevní skupiny B+ a 0-. „V Odběrovém centru Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny jsme rádi za dárce jakékoliv krevní skupiny. Krev je nenahraditelná tekutina, potřebují ji operovaní pacienti, zejména u některých akutních operací je opravdu velká spotřeba. Člověk sám nikdy dopředu neví, kdy bude krev potřebovat,“ uvedla primářka Krevní banky FNUSA Jarmila Celerová.

Halloweenské odběry

Aby nemocnice zájem dárců zvýšily a získaly prvodárce, zapojily se i letos do projektu 450 ml naděje, který podporuje transfuzní centra po celém Česku. Dárci díky sponzorům akce dostali řadu pozorností od respirátorů s nanovláknem až po ponožky s logem akce.

Zájem dárců krve se snaží podporovat i druhá brněnská fakultní nemocnice. I FN Brno se zapojila do akce 450 ml naděje, v Bohunicích se ale uskuteční až 11. listopadu. Ještě dřív ale pro dárce připravili jinou atrakci. „Na 2. listopadu jsou připravené halloweenské odběry. Probíhají v netradiční hodiny, od 17:00 do 21:00, a také odběrové místo bude odpovídajícím způsobem vyzdobeno svíčkami a sestřičky budou oblečené v kostýmech,“ uvedla mluvčí FN Brno Veronika Plachá.

Zájem je o plazmu vyléčených z koronaviru

Transfuzní oddělení FN Olomouc pokračuje také v odběrech plazmy od pacientů, kteří covid-19 prodělali. Pokud měli při nemoci příznaky jako teplota přes 37,5 stupně, bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost, vytvořili si protilátky proti koronaviru. Jejich plazma podle Galuszkové tyto protilátky obsahuje a výrazně může pomoci příjemcům, kteří se s onemocněním potýkají a nemají protilátky vytvořené.

„Máme velký zájem o tyto dárce. Pokud má někdo chuť podílet se významně na vyléčení dalších pacientů, kteří s onemocněním ještě bojují, stačí, aby se u nás přihlásil. My jej provedeme všemi potřebnými kroky,“ podotkla Galuszková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Summit EU vyzval k zastavení útoků na energetiku v íránské válce. Řešil i povolenky

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) vyzvali k zastavení útoků na energetická zařízení v íránské válce, jejíž aktuální eskalace výrazně zvedá ceny ropy a plynu. Na summitu v Bruselu se zabývali i dopady konfliktu, zejména pokud jde o ceny energií. Lídři debatovali i o posilování konkurenceschopnosti EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prohlásil, že Evropská komise do června předloží návrh revize systému emisních povolenek.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoSpráva železnic opravila železniční zastávku, ke které roky nejezdí vlaky

Správa železnic opravila za půl milionu nádraží v Kostelci u Heřmanova Městce včetně perónu pro osobní dopravu. Na trati ale řadu let nejezdí žádné osobní vlaky a podle kraje ani v budoucnu jezdit nebudou. Zastávku nutně nepotřebuje ani starostka Kostelce u Heřmanova Městce Eva Jiráková (nestr). Od centra obce je vzdálená skoro kilometr. „My jednu zastávku máme. Na Písníku je zastávka, a tahle zastávka je trošku stranou,“ sdělila Jiráková. Správa železnic hájí rekonstrukci tím, že projekt vznikl v době, kdy ještě na trati provoz byl.
před 7 hhodinami

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoTrošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, připouští Schiller

Předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO) doufá, že se lídři zemí EU na probíhajícím summitu dohodnou na zastropování cen emisních povolenek. Podle něj je to krok, po kterém volá průmysl. Domnívá se, že Česko by mělo dostat výjimku ze systému povolenek pro řadu průmyslových odvětví. „Trošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, ale na druhou stranu nemáme takové možnosti jako země, které do toho investovaly,“ obhajuje tuzemskou pozici při vyjednávání. V Interview ČT24 odpovídal na otázky moderátora Jiřího Václavka i ohledně chystaných změn ekonomické legislativy EU, rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) jet na summit NATO místo prezidenta Petra Pavla či rozpočtového určení daní.
před 8 hhodinami

Pavel: Babiš by na summitu asi dokázal lépe vysvětlit, proč Česko neplní závazky

Je zřejmě pravda, že premiér Andrej Babiš (ANO) by dokázal lépe vysvětlit důvody, proč Česko neplní své závazky k NATO, řekl prezident Petr Pavel k české účasti na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO). Uvedl také, že o tom, že by na summit měl jet Babiš spolu s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), nikoli on jako prezident, se dozvěděl ve středu z médií. Očekává, že s premiérem bude o věci ještě hovořit.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Marže čerpacích stanic se snižují, říká ministerstvo financí

Monitoring ministerstva financí ukázal, že čerpací stanice marže od začátku americko-izraelského útoku na Íránu a po spuštění monitoringu postupně snižují. Běžné marže u litru nafty byly před krizí 2,70 až 3,20 koruny, po vypuknutí konfliktu klesly na 1,90 až 2,60 koruny. Po spuštění monitoringu se dále snižovaly až k jedné koruně. Marže 2,35 až 2,60 koruny u benzinu zůstala v době před vypuknutím konfliktu a po něm stejná. Po spuštění monitoringu klesala ke 2,10 koruny.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...