Odbory trvají na pětiprocentním růstu platů ve školství

Praha - Školské odbory trvají i po pátečním jednání s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) na pětiprocentním růstu platů pro učitele i ostatní pracovníky ve školství. Koalice se zatím shodla na růstu výdělků ve veřejném sektoru od ledna 2016 o tři procenta. Předseda školských odborů František Dobšík přesto věří, že se finanční prostředky pro tento růst podaří najít.

Ministr školství mluvil na brífinku o minimálně tříprocentním růstu platů – což by znamenalo 1,7 miliardy navíc ze státního rozpočtu. Požadavky odborů zůstávají ještě vyšší. „Lišíme se řádově o jednu miliardu. Jsem optimista a jsem přesvědčen, že s tím tlakem, který se budeme snažit vyvinout, se ta jedna miliarda v rozpočtu dá najít,“ řekl Dobšík. S ministrem budou ještě na toto téma zástupci odborů jednat.  

Chládek v pátek zopakoval, že požaduje meziroční nárůst výdajů na školství o tři až pět miliard korun. Jenže rozpočtový výhled počítal se snižování na tuto kapitolu – ve srovnání s ním by to znamenalo nárůst o 8,9 miliardy, a pokud by se započítalo i pětiprocentní zvýšení platů, šlo by o 9,9 miliardy.  

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ovšem v úterý tyto požadavky označil za nereálné. „Určitě to není reálné. My jsme odsouhlasili nějaký deficit a požadavky sociální demokracie, která by asi ráda rozdala všechno, nejsou reálné,“ prohlásil Babiš. S Chládkem je ale připraven jednat, až za ním přijde osobně.  

Ministr školství ale za klíčové pro jednání o rozpočtu považuje v první řadě stanovisko premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který už jeho požadavky podpořil, a celé vlády. „Pak bude schůzka s ministrem financí. Když mu předložím argumenty, tak si myslím, že pan ministr financí to zcela jednoznačně podpoří. Protože je to rozumný muž a ví, že když chce konkurenceschopnou zemi, tak potřebuje konkurenceschopné školství,“ řekl Chládek.  

Vedle vyšších platů pro pracovníky ve školství Chládek odmítá navrhované snižování financí pro vysoké školy. Ačkoliv jim poklesnou počty studentů, tak by měli dostávat stejný objem financí.  

Tři miliardy navíc bude chtít Chládek získat pro sport, což by znamenalo navýšení letošního rozpočtu na dvojnásobek. Peníze by měly směřovat na výchovu mládeže a do malých tělovýchovných jednot.  

Nárůst výdajů v řádech miliard pak přináší snaha o kvalitnější začleňování žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol. „Inkluzi musí doprovodit peníze na pomůcky, asistenty, psychology do škol. Asistent se už nebude schvalovat na dobu určitou, ale bude kmenovým zaměstnancem školy a bude mít smlouvu na dobu neurčitou,“ upřesnil ministr.

Vydáno pod