Nové hlukové mapy ukáží, kde je ohroženo zdraví

3 minuty
Reportáž: Měření hluku ukáže místa, kde stavět stěny
Zdroj: ČT24

Hygienici po pěti letech od poslední série měření aktualizují hlukové mapy. Zkoumají, jak se změnila zátěž na jednotlivých místech, a chtějí ukázat, kde je zapotřebí zajistit nová protihluková opatření.

Dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku má dopady na lidské zdraví. „Nadlimitní hluk má negativní účinky na kardiovaskulární systém, jako je ischemická choroba srdeční a hypertenze, a potom účinky na spánek,“ vysvětluje Zdeňka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu.

U zmíněné ischemické choroby srdeční je ta prahová hodnota šedesát decibelů. Na pražském sídlišti Spořilov, který kvůli rušné Spořilovské ulici platí za jedno z nejhlučnějších míst v metropoli, se přitom dají naměřit i hodnoty osmdesáti decibelů. „Ovlivňuje nás to. Špatně spíme, jsme hodně unaveni, a i jsme v souvislost s hlukem onemocněli,“ dodává místopředsedkyně SOS Spořilov Jana Růžičková.

Překračování limitů potvrzují i hlukové mapy, které v těchto dnech hygienici aktualizují po celé republice. Používá se pro zjištění, odkud hluk jde. „Díky akustické kameře jsme schopni rozlišit jednotlivé zdroje,“ vysvětluje Pavel Junek z Národní referenční laboratoře pro komunální hluk. Nástroj je doplňkem při tvorbě hlukových map, které vznikají výpočty v okolí hlavních silnic, železnic, letišť a aglomerací.

Na základě hlukových map teď mají vzniknout akční plány, které navrhnou protihluková opatření. Mezi ně patří třeba speciální stěny nebo tichý asfalt, který položili minulý měsíc v Brně.

  • zařízení, které umožňuje zobrazit naměřený a zpracovaný akustický signál v obraze z videokamery. 
  • Aby to bylo možné, je potřeba soustavy spolupracujících částí: mikrofonní pole, videokamera, frontend pro převod signálů, počítač a příslušný software. 
  • Přesný popis, jak akustická kamera funguje a jak vypadá, najdete ZDE.
  • Zdroj: Národní referenční laboratoř

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 50 mminutami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
před 1 hhodinou

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 3 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 4 hhodinami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
před 4 hhodinami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 5 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 6 hhodinami
Načítání...