Nová zelená úsporám se znovu otevírá. Stát chce podpořit renovace a zateplování

3 minuty
Události (18. 9. 2023): Nová zelená úsporám od úterka poskytne peníze na zateplení
Zdroj: ČT24

Stát začíná po letní přestávce opět přijímat žádosti o dotace na energetické úspory v domácnostech. Zatímco dotační program Nová zelená úsporám nejdříve podpoří renovace bytových domů, za dva týdny se otevře příležitost i ostatním. Ministerstvo životního prostředí plánuje zvýšit zájem o zateplování domů a opravy.

Na začátku výroby je použité, vytříděné sklo. To se následně nadrcené taví a poté dále zpracovává. Na konci procesu z něho vzniknou minerální izolace k zateplení fasád, vnitřních příček a také střech. 

„Ta vlákna mají čtyři mikrony. To je osmnáctkrát tenčí než lidský vlas. Jsou na sobě tak hustě naskládána a prokřížena, že mezi sebou tvoří takové komůrky. V těch se drží vzduch, který je izolantem,“ popisuje výrobu stavebního materiálu prezident Asociace výrobců minerální izolace Ondřej Šrámek. Podle něho nejvíce energie z domu uniká střechou, k jejímu zabezpečení je proto potřeba třicet až čtyřicet centimetrů izolace.

Na střechách se v současnosti odehrává i nový solární boom. Díky dotacím si fotovoltaiku pořídily desetitisíce domácností. Ministerstvo životního prostředí nyní chce, aby Nová zelená úsporám opět oživila zájem o zateplování budov a velké renovace.

Dotace pokryje padesát procent výdajů

„Aby lidé ušetřili za energie a připravili se i na to, že energie už do budoucna nemusí být tak levné jako dříve, to znamená, aby snížili svou spotřebu,“ popisuje význam úprav domů ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Žádat stát o peníze mohou v klasické Nové zelené úsporám od úterka majitelé bytových domů. Od 26. září pak všichni ostatní. Výše dotace přitom činí padesát procent výdajů, v případě obcí dokonce sedmdesát. Sdružení vlastníků a bytová družstva mohou příspěvek získat i předem, stát přitom nabízí také bonus 150 tisíc na nízkopříjmovou domácnost.

„Je to určitě i finanční motivace pro to, aby se snáze rozhodovalo. Aby kývli na renovaci a skutečně renovovali své bytové domy,“ tvrdí ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Oprav dům po babičce může běžet roky

Za dva týdny zároveň nový dotační program Oprav dům po babičce nabídne až milion korun na zateplení, zálohově a od nového roku i s možností zvýhodněného úvěru. Majitelé domů také mohou odejít od plynu. „Měníme ty nejstarší plynové kotle, které jsou staré více než dvacet let. Jsou to ty atmosférické, úplně původní kotle. Nabízíme také podporu na instalaci tepelného čerpadla,“ dodává Valdman.

Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky a poradce ministra životního prostředí Martina Sedláka je pro žadatele důležité přemýšlet o komplexní rekonstrukci. „Tedy skládat jednotlivé kroky, jako je zateplení, výměna oken nebo pořízení rekuperace,“ popisuje. 

Resort životního prostředí již potvrdil, že se jedná o dlouhodobý program. „Poběží měsíce, roky. Není nutné hned první den v deset hodin sedět u počítače. Ta alokace je dostatečně velká,“ dodává Hladík. V rámci dotačních programů bude k dispozici zřejmě čtyřicet miliard z Modernizačního fondu, který využívá peníze z prodeje emisních povolenek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie obvinila tři lidi kvůli drogové činnosti, dle médií i Vémolu

Policie obvinila tři lidi ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. V úterý o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Podle médií je mezi nimi i MMA zápasník Karel „Karlos“ Vémola. Obviněným hrozí deset až osmnáct let vězení. Zda budou kriminalisté pro obviněné navrhovat vazbu, upřesní podle Šmoldasové později.
před 1 hhodinou

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 2 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 2 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 11 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 13 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 14 hhodinami

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...