Nová naučná stezka se otevřela v Brdech. Turisty zavede i na místa zaniklých vesnic

Události: Brdy turistům (zdroj: ČT24)

Nejznámější místa Krkonoš nebo Šumavy byla podle jejich správců už dříve na hranicích kapacity, což se nyní může ještě zhoršit. I proto se v atraktivním okolí Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy otevřela nová naučná stezka jako další možnost výletu. Na 13 kilometrech ukáže turistům jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech, popíše zaniklé brdské obce i jedinečnou přírodu.

Naučná stezka je jednou z tras, kterou propaguje ve své nové iniciativě Pojďte s námi do přírody ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Iniciativa nabízí tipy na výlety po zajímavých místech v Česku, zejména v CHKO, sdělila Karolína Šůlová z AOPK.

Parky budou praskat ve švech

Resort očekává, že kvůli koronavirové pandemii letos masivně stoupne domácí turistika a přírodu nejspíš čeká rekordní návštěvnost. Proto připravilo tipy na pozoruhodná místa a akce s průvodci. „Chceme ukázat, že naše příroda je krásná a také jakým způsobem se o ni pečuje,“ řekl při otevření stezky ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Ono už se to stalo, ve chvíli, kdy návštěva přírody byla na začátku to jediné, co mohli lidé dělat, tak jsme viděli, jak je obrovský zájem. A buďme upřímní, už předtím, v tom normálním roce, některé parky praskaly ve švech, takže určitě to teď bude ještě náročnější,“ poznamenal ministr. 

Hlavně nesejít z trasy

Kromě propagace zajímavých míst je součástí iniciativy i důraz na dodržování zásad ohleduplnosti k přírodě. Ta podle ochránců nápor turistů zvládne, jen když budou dodržovat základní pravidla. Lidé jsou mimo jiné nabádáni, aby neničili okolí, netrhali květiny a nezabíjeli nic živého, aby respektovali omezení v chráněném území, nenechávali po sobě stopy ani odpadky.

„Tipy na výlety i akce postupně doplňujeme, aby si návštěvníci měli z čeho vybírat,“ podotkl ředitel AOPK František Pelc. Mapa nabízí zatím 16 výletů na nenáročné až středně náročné pěší nebo cyklistické výlety o délce od 2,5 kilometru do 45 kilometrů od Slavkovského lesa a Českého lesa na západě republiky po Beskydy či Bílé Karpaty na východě země.

„Chceme představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda rozmanitá. Rádi bychom, aby se (návštěvníci) také dozvěděli, co dělat pro to, aby taková zůstala i v budoucnu,“ řekl Pelc. První akce se uskuteční už tento týden při příležitosti Evropského dne chráněných území.

Nová stezka v Brdech má 13 zastavení – čtyři klasické velké informační panely a devět malých kovových, které jsou umístěny na solitérních kamenech.

„Nechtěli jsme zasahovat do kouzla zdejší nezastavěné krajiny. Malé tabule se věnují především brdské přírodě, velké najdete na místech, kde dříve stávaly vesnice Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. Tyto zaniklé brdské obce připomene i několik lip, které jsme tu ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky právě před měsícem vysadili,“ dodal vedoucí CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Podobných výjimečných, a přitom třeba ne tak frekventovaných míst vybrali ochránci přírody desítky po celém Česku. „Skalní města, lužní lesy, krasové území a tak dále,“ nastínil Pelc. Na jaká všechna místa mohou lidé vyrazit, najdou na webu správy chráněných oblastí.