Nezaměstnanost v Česku stagnuje. Držíme ji na nejnižších číslech v EU, uvedla ministryně

Nezaměstnanost v Česku zůstala v únoru i přes pokračující opatření proti šíření nemoci covid-19 na lednových 4,3 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 311 463 zájemců o zaměstnání, uvedla na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní tak nezaměstnanost v Česku zůstává na nejnižších číslech v Evropské unii.

„Zároveň se rychle mění trh práce. Tomu musíme jít naproti. Proto plánujeme více rekvalifikací – až sto tisíc ročně,“ napsala bez dalších informací Maláčová.

Současně však přibylo volných pracovních míst a jejich počet dál převyšuje počet evidovaných lidí bez práce. Zaměstnavatelé nabízeli v únoru 330 735 pracovních pozic. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon uvedl, že pro současný pracovní trh je charakteristická disproporčnost ekonomické krize.

„Jsou odvětví, která výrazně postihlo nařízené uzavření provozů - především cestovní ruch, gastronomie, služby, obchod, kultura. A na druhé straně jsou oblasti jako je výroba, zdravotnictví, sociální péče, ve kterých se zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem pracovní síly,“ konstatoval Najmon.

Podle úřadu práce se však nezaměstnanost v Česku drží na relativně nízkých číslech. „I v dalších měsících ji bude ovlivňovat epidemická situace a s tím spojená opatření, ale zároveň se rozjedou sezonní práce - především ve stavebnictví, v lesnictví nebo zemědělství,“ doplnil Najmon.

Vedle toho podle něj přetrvává zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky hlavně v technických a dělnických profesích a zvýšil se zájem měst a obcí o lidi na veřejně prospěšné práce.

Pokles nezaměstnanosti hlásí 28 okresů
Na jedno volné místo připadá v průměru v Česku 0,9 uchazeče - stejně jako v lednu. Mezi regiony jsou ale velké rozdíly. Zatímco v okrese Praha-východ je to v průměru 0,1 zájemce, na Karvinsku připadá na jednu pozici téměř 12 uchazečů.

Vývoj nezaměstnanosti
Zdroj: MPSV

Nejvíce volných pozic chtějí podle evidence úřadů obsadit zaměstnavatelé v Praze a Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. 

Pokles nezaměstnanosti proti lednu zaznamenalo 28 okresů. Největší - o 2,5 procenta - byl na Tachovsku. Naopak ve 48 regionech míra nezaměstnanosti vzrostla. Nejvíce - o 4,4 procenta - v okrese Ústí nad Labem.