Neovlivní: Údajní únosci Čechů v Libanonu žádají nevydání Fajáda do USA

V souvislosti se zmizením pěti Čechů loni v červenci v Libanonu se ozvali únosci. Osud Čechů spojili s vydáním tří cizinců z Česka do USA, píše Neovlivní.cz. Dopis, jehož autentičnost nyní zkoumají bezpečnostní složky, tak prý poprvé jednoznačně propojuje únos Čechů v Libanonu s případem Libanonce Alí Fajáda.

Pětice mužů se pohřešuje od 18. července loňského roku, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic. Pětici zmizelých tvoří dva novináři jindřichohradecké televize, advokát, tlumočník a muž, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec. Do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.

Do Prahy dorazil e-mail, který říká: nevydávejte do USA „naše chlapce“ a „vaši chlapci“ budou volní, napsal server. „Je nám známo, že váš soudce rozhodl o vydání našich chlapců do Ameriky. To je pro vaše chlapce velmi špatné,“ stojí v úvodu anglicky psaného e-mailu, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Pražský městský soud povolil vydání údajných spolupracovníků teroristů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabího do USA loni v září, muži si obratem podali stížnosti. Vrchní soud je ale na konci listopadu zamítl. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým ve Spojených státech hrozí až doživotí, ještě musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle serveru anonymní e-mail přišel pár dní po rozsudku na několik adres v České republice. Dostali jej vybraní advokáti, kteří se pohybují kolem Fajádova případu, a také několik známých unesené pětice. E-mail má 12 vět a končí varováním před případnou záchrannou operací, kterou by se české bezpečnostní síly mohly pokusit krajany osvobodit. „Jsme silní a víme všechno,“ napsali autoři dopisu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že případu české úřady stále věnují velkou pozornost. Zaorálek, který je na čtyřdenní návštěvě Egypta a Ománu, nyní prý mnoho říci nemůže. „Případu věnujeme permanentně vysokou pozornost a probíhá vyšetřování. Bohužel, je řada důvodů, proč vám žádné bližší informace v tuto chvíli poskytnout nemohu,“ řekl v Káhiře. Informace prý dostává i v Egyptě. „Protože mě samozřejmě každý další vývoj zajímá a je to závažná věc,“ uvedl ministr.

Pravost dopisu prověřují tajné služby

To, jestli e-mail psali skutečně únosci, nyní řeší tajné služby. Podle Neovlivní.cz tomu nasvědčují skutečnosti, že v dopise jsou detailně popsány zdravotní potíže dvou z unesených Čechů. Pro autentičnost e-mailu mluví i fakt, že souvislost s případem Alího Fajáda vyšetřují bezpečnostní složky jako hlavní verzi únosu.

Také podle libanonské agentury NNA souvisí únos Čechů s Fajádovým zadržením. Neznámí ozbrojenci jej prý spáchali ve snaze zorganizovat výměnu právě za Fajáda. Objevily se informace, že taxikář, v jehož voze končí stopy unesené pětice, je Fajádovým bratrem.

USA tvrdí, že Libanonec s ukrajinským pasem Fajád a Jaber s Marabím z Pobřeží slonoviny chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Vzájemné schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.