Na vlaky před Vánoci zbývají na některých spojích poslední jízdenky

Jízdenky na vlaky před Vánoci jsou na některých spojích už téměř vyprodané, největší zájem je tradičně o cesty na Slovensko a na Moravu. Železniční dopravci proto posilují jejich kapacitu. Oproti sezoně před pandemií je ale celková vytíženost vlaků nižší, jen České dráhy evidují třicetiprocentní pokles oproti Vánocům roku 2019. Další dopravci sledují obdobný trend, České televizi to potvrdily čtyři oslovené železniční společnosti.

Tradičně největší zájem v období vánočních a novoročních svátků mají lidé o cesty na Slovensko. Už v polovině prosince téměř vykoupili dálkové spoje, které provozují České dráhy. „Před Vánoci je již rezervovaná většina míst v nočních vlacích a ve spojích SC Pendolino Košičan na východní Slovensko. V rámci České republiky je tradičně vyšší poptávka po cestách například mezi Prahou a Moravou. Zbývají jen poslední volná místa,“ informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Podobnou situaci hlásí i RegioJet. „Aktuálně vidíme, že spoje jedoucí 22. a 23. prosince mají již nyní vysokou vyprodanost, zejména pak například spoje z České republiky na Slovensko,“ uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Vánoční čas je na železnici dopravní špičkou roku. Cestujících přibývá až o několik desítek procent. „Poptávka po jízdenkách je nejvyšší za celý rok. O cirka třicet procent vyšší než v ostatních obdobích,“ řekl Ondrůj. Dopravci proto i letos u nejžádanějších spojů navyšují kapacitu. „Jde především o vlaky mezi Prahou a Moravou a spoje mezi Prahou a některými krajskými městy v Čechách, například České Budějovice, Plzeň a další,“ uvedl Šťáhlavský.

Více vozů vypraví i RegioJet. „Do provozu nasadíme veškeré, které máme k dispozici, abychom uspokojili zvýšenou poptávku po cestování. Cestujícím doporučujeme co nejvčasnější rezervaci jak pro cestu na Vánoce, tak na cestu zpět, stále se prodávají posilové spoje,“ dodal Ondrůj.

Zejména u spojů s povinnou rezervací lidem hrozí, že se nesvezou. „U vybraných povinně místenkových vlaků, například nočních nebo u spojů SC Pendolino, může dojít k obsazení a volná místa nebudou krátce před cestou k dispozici,“ upozornil Šťáhlavský. „Obsazenost vlaků sledujeme a případně nejvytíženější vlaky posílíme. Koná se tak na základě zájmu o rezervace, proto doporučujeme u všech dálkových vlaků včasnou rezervaci míst,“ dodal.

Na sváteční nápor se chystá i společnost Arriva. „Počítáme s posílením vlaků a posilovat je budeme operativně v případě potřeby,“ uvedl mluvčí společnosti Jan Holub.

Naopak LeoExpress letos kapacitu navyšovat nebude. „Stále je možné jízdenky zakoupit i na tyto frekventované dny. Přidávání dalších spojů neplánujeme,“ potvrdil jeho mluvčí Emil Sedlařík.

Celkový počet cestujících na železnici je ale podle dopravců dlouhodobě menší než v období před pandemií. „V současné době přepravují České dráhy přibližně 70 procent cestujících ve srovnání před covidem,“ potvrdil mluvčí drah Šťáhlavský. „Oproti roku 2019 je poptávka stále nižší, chybí například mezinárodní turisté, necestuje se tolik ve volném čase. Přestože není lockdown, řada služeb nebo akcí je nějak omezena,“ vysvětlil Ondrůj.

O svátcích musí cestující počítat i s omezením

Dopravci zároveň upozorňují, že během vánočního a novoročního období plánují u některých spojů utlumení. „Každý rok dochází k utlumení spojů Českých drah a prodloužení intervalů v noci z 24. na 25. prosince a v noci ze Silvestra na Nový rok. Méně vlaků jezdí také o svátcích 25. a 26. prosince a v době vánočních prázdnin je přerušen provoz některých školních vlaků,“ zdůraznil Šťáhlavský.

Během Vánoc pojedou téměř všechny spoje RegioJetu v plném rozsahu. „Pouze na Štědrý den večer, 25. prosince v ranních hodinách a stejně tak na Silvestra a 1. ledna je pak omezen provoz některých okrajových spojů,“ informoval mluvčí společnosti.

Leo Express každoročně omezuje spoje na Štědrý den večer a 25. prosince ráno. „Stejně tak dochází k omezení spojů večer 31. prosince a ráno na Nový rok,“ uvedl mluvčí Emil Sedlařík.

Arriva během vánočních svátků plánuje omezení 24. a 25. prosince a na Silvestra. Její rychlíky pojedou podle platných jízdních řádů. „Cestující musí počítat s dřívějším ukončením provozu na Štědrý den, Boží hod a v poslední den v roce. Na Boží hod a na Nový rok nepojedou většinou brzké ranní spoje,“ potvrdil mluvčí společnosti Jan Holub.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Povinné zavedení nových vzdělávacích plánů se odloží o rok, řekl Plaga

Povinné zavedení nových vzdělávacích plánů pro základní a mateřské školy se odloží o rok, měly by platit od roku 2027 a 2028, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Odůvodnil to chybějící podporou. Program schválil bývalý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) koncem roku 2024.
13:03Aktualizovánopřed 3 mminutami

Vnitro stahuje dovolání ve sporu s SPD

Ministerstvo vnitra stahuje dovolání ve sporu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli zařazení do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) bylo dovolání podáno bez jeho pověření a za jeho zády.
13:17Aktualizovánopřed 9 mminutami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
11:43Aktualizovánopřed 41 mminutami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství. Fialka bude hostem čtvrtečního Interview ČT24 od 18:28.
04:23Aktualizovánopřed 44 mminutami

Systém penzí skončil loni ve schodku 9,2 miliardy korun

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku více než devět miliard korun. Deficit byl tak proti předchozímu roku zhruba pětinový. Výdaje na penze a správu rostly pomaleji než příjmy. Dosáhly téměř 722 miliard korun, meziročně to bylo o 5,5 miliardy korun víc. Vybraná suma na pojistném byla proti předloňsku vyšší zhruba o 47 miliard korun, činila 712,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí.
12:24Aktualizovánopřed 45 mminutami

Škoda má být přes 700 milionů. Policie navrhla obžalovat vlastníka RP Investu z podvodu

Vlastníka skupiny společností RP Invest navrhla policie obžalovat z podvodu. Podle ní vylákal z 207 poškozených peníze pod záminkou výhodného zhodnocení vkladů. Způsobenou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na více než 700 milionů korun. Podle dřívějších informací čelí obvinění Roman Petr, hrozí mu až desetileté vězení.
11:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud uložil podmínky v případu úmrtí studenta při výcviku ve Vyškově

V případu smrti studenta Univerzity obrany při vojenském výcviku uložil Okresní soud ve Vyškově dvěma zdravotnicím podmíněné tresty za usmrcení z nedbalosti. Mimo jiné pochybily při vyšetřování zraněného. Podmíněné tresty navrhl žalobce. Zdravotnice vinu odmítly, obhájkyně navrhovaly zproštění viny. Ženám hrozilo až šest let vězení. Rozhodnutí není pravomocné, strany se mohou odvolat.
před 3 hhodinami

VideoMunzar vytýká vládě škrty ve výdajích na obranu. Krňanský mluví o efektivitě utrácení

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro příští rok zatím nepočítá s růstem výdajů na obranu o 60 miliard korun. Ve sněmovně to však slíbil ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). „O tom, že potřebujeme výdaje na obranu, není debata. Debata je o tom v jaké výši,“ prohlásil člen sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Krňanský (Motoristé). Tvrdí, že stát neuměl v minulém ani předminulém roce efektivně utratit vynaložené prostředky. Předpokládá každopádně, že rozpočet na obranu poroste. Podle místopředsedy téhož výboru Vojtěcha Munzara (ODS) není obranyschopnost priorita této vlády. Kabinetu vytknul letošní škrty ve výdajích na obranu ve výši 21 miliard korun. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami
Načítání...