Muž, který střílel ve vinohradské nemocnici, zemřel ve vazbě

Ve vazební věznici minulý týden zemřel čtyřiasedmdesátiletý muž, který v první polovině března střílel ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Potvrdil to pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Na informaci upozornil server Blesk.cz. Muž postřelil dva pacienty, kteří s ním leželi na pokoji. Jeden z nich na následky zranění zemřel. Policie muže obvinila z pokusu o dvojnásobnou vraždu, nyní stíhání zastaví.

„Mohu potvrdit, že minulý týden podezřelý muž zemřel. Z tohoto důvodu dojde v nejbližší době k zastavení trestního stíhání,“ uvedl Daněk. Muži hrozilo v případě odsouzení až dvacetileté vězení či výjimečný trest. Podle informací Blesku byl v pankrácké vazební věznici.

Událost se odehrála 8. března po 23:00 na hematologické klinice. Útočník postřelil dva další pacienty. Podle dostupných informací je střelil do hlavy, protože mu vadili. Jeden z nich, pětašedesátiletý muž, později zemřel. V nemocnici byl kvůli onkologickému onemocnění. 

Druhý pacient, který vyvázl jen s lehčím zraněním, měl při incidentu štěstí, protože útočník střílel pod takovým úhlem, že se střela odrazila od lebky. Podle policejního mluvčího pak útočníka odzbrojily zdravotní sestry. Útočník byl zadržen, soud ho poslal do vazby. Po zadržení střelec odmítl vypovídat. Zbraň vlastnil legálně.

Praha odměnila odvážné zdravotní sestry jízdným v MHD zdarma

Hlavní město oznámilo, že dvěma sestrám a jedné ošetřovatelce, které proti střelci v nemocnici zasáhly, poskytne na pět let MHD zdarma. Zdravotnice zvládly útočníka odzbrojit a ihned zahájit resuscitaci zraněných.

„Rozhodli jsme se, že těmto třem statečným ženám přiznáme jízdné na MHD jako výraz obdivu a ocenění jejich statečnosti,“ uvedla radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Dodala, že považuje statečnost za obecný charakterový rys všech zdravotníků, protože jsou odhodláni pomáhat lidem a zachraňovat životy.

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že tento způsob obdarování považuje za lepší, než hodinky nebo podobné upomínkové předměty. Obdarování za statečnost v podobě jízdného zdarma podle něj město učinilo poprvé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 7 mminutami

Reportéři ČT přinášejí dosud nezveřejněné nahrávky krále podsvětí Mrázka

Vražda krále podsvětí Františka Mrázka patří k největším tajemstvím českého zločinu. Stále není jasné, kdo čin vykonal a kdo si ho objednal. Leccos mohou napovědět i nahrávky rozhovorů s Mrázkem, které pořídil před jeho smrtí reportér Dalibor Bártek. Nyní poprvé zaznívají v Reportérech ČT. Do vyšetřování, v němž nejasnou roli sehrály tajné služby, se v uplynulých letech zapojily desítky detektivů, nepodařilo se jim však získat takové důkazy, aby pachatele, byť jejich totožnost tuší, postavili před soud. „Minimum lidí bylo u zadání, minimum lidí bylo u střelby. Nula svědků, minimum stop,“ prohlásil bývalý náměstek ÚOOZ Hynek Vlas. Nyní už pachatel s největší pravděpodobností nebude potrestán, protože na konci ledna byla vražda promlčena. Radek Šmejda z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování přesto věří, že se veřejnost dozví, kdo Mrázkovu vraždu objednal a kdo ji vykonal.
před 12 mminutami

ŽivěSněmovna bude moci opět jednat do noci

Poslanci se v úterý odpoledne zabývají úpravou zacílení opatření k podpoře bydlení pro lidi v bytové nouzi. Na programu je v úvodním kole také změna sněmovních pravidel k omezení možností obstrukcí. Řádná schůze začala odpoledne. Opět se očekávají opoziční snahy o úpravy návrhu jejího programu. Předsedkyně klubu Pirátů Olga Richterová na úvod sdělila, že opoziční strany sesbíraly dostatek podpisů pro zařazení jednacího bodu o odvolání Tomia Okamury (SPD) z funkce předsedy sněmovny.
04:03Aktualizovánopřed 14 mminutami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
10:19Aktualizovánopřed 46 mminutami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School.
před 1 hhodinou

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. O konci Bartůšek v PfE informovala v pondělí na úvod plenárního zasedání Evropského parlamentu jeho předsedkyně Roberta Metsolová. Sama europoslankyně svůj odchod z frakce potvrdila, o důvodech se nezmínila.
před 2 hhodinami

Rozpočtový výbor doporučil schválit rozpočet se schodkem 310 miliard korun

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil v úterý hlasy koaliční většiny Poslanecké sněmovně schválit základní parametry státního rozpočtu na letošní rok. Jedná se o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navržený schodek se má meziročně zvýšit na 310 miliard korun. Národní rozpočtová rada (NRR) vydala prohlášení, že závazný limit deficitu je 246 miliard, návrh ho tedy překračuje o 64 miliard korun.
10:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 5 hhodinami
Načítání...